Hangi Anakartı Satın Almalıyım ?

Bu konuyu okuyanlar

oguzhantunc.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar sistem özelliklerim şöyle:

bilgisayarımı yaklaşık iki yıldır kullanıyorum ve aldığımdan beri mavi ekran hatası veriyor ram leri hdd yi programlar vasıtasıyla test ettim pc ye yeni format atıldı işletim sisteminde bir sıkıntı yok ayrıca sürücüleri güncelledim ve diğer diğer aygıtlarda mouse klavye vb bir sorun yok. bilgisayarcılara gönderdim tamir edip yolldaıklarını söylediler bir iki hafta sonra yine hata vermeye başladı. driver not less or equal ve page fault in nonpaged area hataları sık sık karşıma çıkıyor. dediğim gibi elimden geleni yaptım ve sorunun anakartta olduğunu düşünüyorum fakat bu konuda pek bir bilgim yok hangi anakartı tercih etmeliyim pc özelliklerine bakıp yardımcı olabilirseniz sevinirim. bütçem max 400tl

anakartımın markası american megatrends fakat o da gözükmüyor

oguzhantunc.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Şuanki sistem orjinal değil fakat format atmama sebep olan win7 orjinaldi bir gün pcyi açmaya çalışırken windows başlatılıyor yazısına gelip kapandı ne kadar denesem de açılmadı .Hata vermeden önce antivirüs programlarıyla da tarattım bir sorun algılanmamıştı. Aynı sorunlar yine devam ediyordu.
Daha sonra orjinal olmayan win10 yükledim durum bu.
6.png

bunlardan pek anlamıyorum anormal bir durum var mı?

Reaksiyon puanı
143
Speccy şu programı indirip dediğim testleri yapıp sıcaklıklara bakmanızı öneriyorum. 60-70 derece ise ondan kapanacağını düşünmüyorum. Daha yüksek seviyelerde ise zaten çekip burada paylaşın.

Reaksiyon puanı
143
Gördüğünüz gibi anakartta dereceler çok yüksek. Kasa içi soğutmanızda bir sorun var mı ? Kasanın kapağını açıp kuzey veya güney köprülerini kontrol edebilir misiniz ? El dokunulmayacak kadar sıcak mı ? Programlarda yanılabiliyor. Ondan bu şekilde yönlendiriyorum. Düşükte olsa bir ihtimal. Eğer ki orda da çok sıcak ise soğutmanızı öneririm. Kasa fanı çip set soğutucusu v.s. ile. Görsel temsilidir. Kimi anakartta sadece güney köprüsünde soğutucu olabiliyor...

Ekli dosyalar

• pc-laptop-anakart-tamiri-02-Kopya-1024x698.jpg
    pc-laptop-anakart-tamiri-02-Kopya-1024x698.jpg
    129.8 KB · Görüntüleme: 447

oguzhantunc.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
WhatsApp Image 2019-01-14 at 21.37.16.jpeg
WhatsApp Image 2019-01-14 at 21.37.16 (1).jpeg
WhatsApp Image 2019-01-14 at 21.37.16 (2).jpeg

Anakartın durumu bu kuzeyi güneyi neresi bilemiyorum

Reaksiyon puanı
143
Kuzey üst kısmı görüdüğünüz gibi herhangi bir soğutucu yok. Alt kısımında ekran kartının altında ufak bir soğutucusu var. Yalnız kasanızı çok acil temizlik yapmanız gerekiyor. Bu şekilde bu sıcaklıkları görmeniz muhtemel...

oguzhantunc.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yani kuzey kısmına soğutucu taktırılabilirmi yoksa değişmesimi gerekiyor anakartın

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Anakartı tozdan arındırın aradaki fark dağlar kadar görün. ?Özellikle işlemci soğutucusu ve fanını temizleyin

oguzhantunc.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yalnız dediğim gibi aldığımdan beri var bu sorun eğer değişmesi gerekiyorsa komple söküp öyle temizlik yapmayı düşünüyorum

---- Mesajlar birleştirildi ----

Bana bütçeme uygun bir anakart önerebilirseniz çok sevinirim. Çünkü normal değerleri 30-40 olması gereken sıcaklığın toz yüzünden 110lara çıkacağını düşünmüyorum ki geldiği haftadan beri aynı sorunla uğraşıyorum.

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
143
Reaksiyon puanı
143
Sıfırını zaten bulman çok ama çok zor. Üzerine o kadar çok anakart ve işlemci geldi ki (9 seri çıktı). Alıp satamayan mahalle bilgisayarcıların da varsa sıfır vardır. Onda da değmez. Sistemi ayakta tutsun diyorsanız verdiğiniz linkteki gibi bir şey yada hiç böyle birşey almayın anakart işlemciyi satıp daha iyi bir anakart ve işlemci alabilirsiniz. 2. veya 3. nesil intel i5 işlemci yada FX8xxx serisi bir AMD olabilir. Dediğim gibi çok büyük bütçe yok ise 200 civarına anakartı almaya çalışın. Eskiyi verip yeniyi alırsınız...

oguzhantunc.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Tamamdır çok teşekkür ederim yardımınız için.