[HAFTANIN DAĞITIMI]Ubuntu'ya merhaba deyin!

Gelecek hafta hangi dağıtımı incelemeliyim?

• Kullanılan toplam oy
    36
  • Anket kapatılmış .

Bu konuyu okuyanlar

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Merhabalar,artık forumda [HAFTANIN DAĞITIMI] adında her hafta bir sıkıntı çıkmaz ise yapacağım bir dağıtım inceleme serisi yapmayı planlıyordum ve bugün seriyi başlatıyorum.
1.Ubuntu nedir?

Ubuntu_and_Ubuntu_Server_Icon.png

Ubuntu Canonical firmasının yapmış olduğu ve GNU/Linux dağıtımları dünyasının en devrimsel dağıtımlarından biridir.Ubuntu Debian temel alınarak yapılmış,GNOME ve Unity DE'si kullanan,son kullanıcı için gayet basit ve kolay bir tecrübe sunuyor,aynı zamanda Ubuntu çoğu dağıtımın temel aldığı bir dağıtımdır.

2.Ubuntu günlük kullanıcıya ne vaat ediyor?

Ubuntu günlük kullanıcıya gayet kolay bir kullanım,seri ve hızlı işlem yapabilme,kolayca erişilebilirlik,donanımlarda uyumluluk sağlar,GNU/Linux dağıtımlarını yeni öğrenen birinin en büyük tercihlerinden biri olma potansiyelini içinde barındırır.

3.Ubuntu'yu kullanmalı mıyız?

Ubuntu hem kolay kullanımı,yazılım desteği,çoğu donanım ile uyumlu çalışması vb. sebeplerden dolayı kullanabiliriz.

4.Ubuntu'ya nasıl program kuracağız?

Ubuntu normal bir Windows kullanıcısının kullandığı .exe formatındaki dosyalar yerine .deb formatındaki dosya formatını destekler,Ubuntu'ya bir program kurmak için son kullanıcılar Ubuntu Software adlı Ubuntu'nun kendi marketini kullanır.

5.Ubuntu düşük sistemlere kurulabilir mi?

Ubuntu her ne kadar düşük sistemleri desteklese de çok ağır bir DE kullanması,bir sürü paket ile beraber gelmesi vb. özelliklerinden dolayı Ubuntu'yu düşük sistem kullanan insanlara tavsiye etmiyorum.

6.Ubuntu'da paketler nasıl sınıflandırılır?

Ubuntu'da paket depoları 4'e ayırılır.Bunlardan özgür yazılımları barındıran Main yani Cannonical tarafından yapılan özgür yazılım deposu ve Universal yani Ubuntu topluluğu tarafından bakılan özgür yazılımları barındıran depolar bulunur,özgür yazılım olmayan,sahipli ve kapalı kaynak kodlu olan Restricted ve Multiverse adlı depolar bulunur,bu depolardan biri olan Restricted genelde donanım üreticileri tarafından yapılıp lisanslanmış olan depodur.Multiverse depoları ise bazı yasal zorunluklar yada telif hakları yüzünden lisanslanmış olan depolardır.Bu depolardan Main ve Restricted depoları Ubuntu'nun geliştiricileri tarafından desteklenirken Universal ve Multiverse sınıflandırılmasına tabi tutulan depolar Ubuntu'nun geliştiricilerinden destek almazlar.

7.Ubuntu'yu kimler kullanabilir?

Ubuntu'yu GNU/Linux dağıtımlarına yeni başlayanlar,ofis işleri ile ilgilenen insanlar,yazılım geliştiricileri vb. grupları hedefler,basit bir kullanım sunması,hızlı olması ve ofis programlarının stabil bir şekilde çalıştırması vb. sebepler buna dayanak olarak sunulabilir diye düşünüyorum.

8.Ubuntu'yu nasıl ana bilgisayarıma kurabilirim.
Öncelikle Enterprise Open Source and Linux | Ubuntu sitesinden güncel Ubuntu sürümünün ISO dosyasını indiriyoruz daha sonra Rufus vb. bir program ile Ubuntu'nun ISO dosyasını USB belleğimize yazdırıyoruz daha sonra BIOS menüsüne girip Secure Boot'u kapatıyoruz daha sonra USB belleğimizi boot ediyoruz ve aşırı basit bir kurulum yapıp Ubuntu'yu ana bilgisayarınızda kurup kullanmaya başlayabilirsiniz.

9.Ubuntu hangi özgür yazılım lisanslarına sahiptir?

Ubuntu GNU genel kamu lisansı yani GPL ve GNU Kısıtlı Genel Kamu Lisanslarına sahiptir,bu lisanlar sayesinde bu dağıtımın kodlarını kullanmak isteyen herhangi bir kişiye kopyalama,çoğaltma,dağıtma vb. izinleri sağlayabiliyor.

10.Ubuntu'yu bilgisayarıma kurmadan deneyebilir miyim?

Evet,Ubuntu'nun ISO dosyasını USB belleğimize yazdırıp USB belleğimizi boot ettikten sonra Ubuntu'yu dene adlı şıkkı işaretleyerek Ubuntu'yu bilgisayarınıza kurmadan istediğiniz gibi kullanabileceksiniz.

Evet,bu haftanın dağıtım incelemesini Ubuntu ile yaptık,gelecek hafta hangi dağıtımı incelememi istiyorsanız anketten istediğiniz dağıtımı işaretleyerek bana yardımcı olabilirsiniz,biliyorum biraz kısa ve çok temel bir anlatım yaptım bu yüzden sizden özür dilerim,incelememde herhangi bir eksik yada hatalı anlatım yaptıysam beni bilgilendirirseniz memnun olurum.

Son düzenleme:

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Bence haftaya şıklarda olmayan Fedora'yı veya Arch Linux'u incele.
Onlara da bakmayı planlıyorum ama şu anlık debian tabanlı dağıtımlardan başlayıp daha sonra biraz daha seviyeyi arttırıp Arch,Fedora vb. dağıtımları incelemeyi düşünüyorum.

İsimyok08

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,103
Telefona Lubuntu kurmak biraz garip olmuş,Linux Deploy'u mu kullandın?
Windows XP , 95 kurmuştum telefona. Kaymak gibi akıyordu :) Limbo PC aracılığı ile kurdum. Kendi sitesinden son sürüm değilde. Zorlanmaması için tam hatırlamıyorum 18XX birşey kurmuştum.(Bir arkadaş demişti. Son sürüm biraz zorlar diye. Linux'la ilgili pek bilgim yok.)

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Windows XP , 95 kurmuştum telefona. Kaymak gibi akıyordu :) Limbo PC aracılığı ile kurdum. Kendi sitesinden son sürüm değilde. Zorlanmaması için tam hatırlamıyorum 18XX birşey kurmuştum.
Limbo yerine Linux Deploy kullanmayı dene,o daha iyidir.

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Şu an Pardus ile Linux Mint kafa kafaya gidiyor,bakalım hangisini seçeceksiniz?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu arada oylamayı akşam saat 21.00'da bitirmeyi düşünüyorum.O zamana kadar oylamalarınızı yapabilirsiniz diye düşünüyorum.

Son düzenleme:

Laufeyson

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,075
Güzel olmuş. Ama her konuda dağıtımlardan bahsediyorsunuz zaten. Bir tane genel konu açıp altına ekleme yapsanız daha iyi olmaz mı? Anasayfamız linux doldu.

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Güzel olmuş. Ama her konuda dağıtımlardan bahsediyorsunuz zaten. Bir tane genel konu açıp altına ekleme yapsanız daha iyi olmaz mı? Anasayfamız linux doldu.
Biraz öyle oldu sanırım ama genel bir konu yapınca genelde çoğu dağıtım arada kaynıyor yada çok detaylı bir inceleme yapamıyorum,o kısımda haklısınız.

Laufeyson

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,075
Biraz öyle oldu sanırım ama genel bir konu yapınca genelde çoğu dağıtım arada kaynıyor yada çok detaylı bir inceleme yapamıyorum,o kısımda haklısınız.
Ama böyle de gerçekten rahatsız edici oluyor. Tamam yaptığınız güzel. Ben de okuyarak öğreniyorum sizden.
Sürekli ana sayfada linux vs olunca diğer konular alta düşüyor.
Ama yaptığınız gayet iyi tebrik ederim.

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Ama böyle de gerçekten rahatsız edici oluyor. Tamam yaptığınız güzel. Ben de okuyarak öğreniyorum sizden.
Sürekli ana sayfada linux vs olunca diğer konular alta düşüyor.
Ama yaptığınız gayet iyi tebrik ederim.
Anladım,o zaman sadece bu inceleme konseptini devam ettirip rehberleri tek bir konuda birleştirirsem daha iyi olur o zaman,teşekkür ederim.

Laufeyson

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,075
Güzel konu. Windows XP - 7 cilerin kökünü kazıyacağız.
Ben de 7 kullanıyorum şuan. Cumartesi günü ilk kez format attık efınin yardımıyla. Bilgisayar baya baya hızlandı.

Core 2 duo e7500
geforce g100
4gb ram

Buna hangi dağıtımı öneriyorsunuz linuxçular?
Gereken uygulamalar:
Zoom, office, lol, ıvcam,eba canlı ders

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Ben de 7 kullanıyorum şuan. Cumartesi günü ilk kez format attık efınin yardımıyla. Bilgisayar baya baya hızlandı.

Core 2 duo e7500
geforce g100
4gb ram

Gereken uygulamalar:
Linux Mint XFCE,Lubuntu,Xubuntu vb. olabilir,Eba canlı ders için tarayıcıya bir eklenti indirmeniz yeterlidir.Lutris ile LoL'ü açabilirsiniz diye düşünüyorum.Geri kalan hepsinin zaten GNU/Linux dağıtımlarına resmi desteği bulunuyor.

ghost_of_sparta

Profesör
Reaksiyon puanı
2,815

Core 2 duo e7500
geforce g100
4gb ram

Gereken uygulamalar:
Lubuntu, Linux Mint olabilir. Saydığın uygulamaların çogu linuxta var. Kalanları da Wine, Lutris ile açabilirsin.

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,469
Ubuntu Linux dağıtımları arasından en sevdiğim sürüm. Herkese öneririm. Hem teknik açıdan çok geniş hem de arayüz anlamında yardımcı olduğu kısımlar var. Yazı için teşekkür ederiz.

Laufeyson

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,075
Linux Mint XFCE,Lubuntu,Xubuntu vb. olabilir,Eba canlı ders için tarayıcıya bir eklenti indirmeniz yeterlidir.Lutris ile LoL'ü açabilirsiniz diye düşünüyorum.Geri kalan hepsinin zaten GNU/Linux dağıtımlarına resmi desteği bulunuyor.
Ohoo hepsini saydın. Hangisi en iyisi?

ghost_of_sparta

Profesör
Reaksiyon puanı
2,815
Ubuntu Linux dağıtımları arasından en sevdiğim sürüm. Herkese öneririm. Hem teknik açıdan çok geniş hem de arayüz anlamında yardımcı olduğu kısımlar var. Yazı için teşekkür ederiz.
Ubuntu'yu düşük sistemler kaldırmıyor.