Hacker'lık nedir ne değildir?

Bu konuyu okuyanlar

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,060
Evet her hacker lık yapmaya çalışan koşuyor linux a özellikle kali bir aralar backtrack vardı artık onun esamesi okunmuyor orası ayrı mesele hacker olmak için linux şart mı değilmi

nextman

Müdavim
Reaksiyon puanı
567
Hiç değil en temel ms dos ve ileri düzeyde network-ağ kontrol bilgisi olan insan kendini geliştirirse yapmayacağı şey yok.

Geriye kalan kullanıcı araçları ise temel düzeyde kullanır benim kısaca görüşüm bu.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
macOS kullanıp bu araçların alayını kullanan da var. XP'de bu araçları kullananlar gördüm geçmişte.
--- Gönderi Güncellendi ---
Hiç değil en temel ms dos ve ileri düzeyde network-ağ kontrol bilgisi olan insan kendini geliştirirse yapmayacağı şey yok.

Geriye kalan kullanıcı araçları ise temel düzeyde kullanır benim kısaca görüşüm bu.
Zaten araçları kullanmayı bilmekten bahsediyoruz. Yani programları. Hangi sistemi kullandığın o programı mucizevi bir şekilde nasıl kullandığını etkilemez :D

nextman

Müdavim
Reaksiyon puanı
567
ben zamamında çok gördüm o linux'e sarılıp BackTrack araçlarla sonunda patlayan lamerları :)
macOS kullanıp bu araçların alayını kullanan da var. XP'de bu araçları kullananlar gördüm geçmişte.

Zaten araçları kullanmayı bilmekten bahsediyoruz. Yani programları. Hangi sistemi kullandığın o programı mucizevi bir şekilde nasıl kullandığını etkilemez :D
araçlar sadece işini hızlandırır takıldığın yerde ise öyle kalırsın.Temelini kavramaktan bahsetmiştim :) bizim zamanında CD-rom şakası yaptığımız win.3.1 li günler geride kaldı yani :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Hackerlık total anlamda etik dışı bir uğraş değildir. "Ben hackerım" diyen adam genel anlamda yazılımların doğasını kavramakla ve onları değiştirmekle uğraşıyor demektir. Mesela ki siz bir siteyi "hacklediğiniz" zaman aslında o sitenin genel çalışma doğasına müdahalede bulunmuş oluyorsunuz. Tabii dediğim gibi, bu etik dışı bir uğraş olmadığı gibi yasal yollarda da gerçekleşebilir. Mesela Linux çekirdeğini hacklememeniz için herhangi bir yasal yaptırım bulunmuyor, gelişi güzel hackleyebilirsiniz ve hacklenmiş halini kullanmayı tercih edebilirsiniz. "Linux-Zen" projesi buna örnek verilebilir. Ha siz çalışır haldeki Linux sisteme dışarıdan ulaşmaya ve zarar vermeye çalışıyorsanız bu da hackerlık içine girer lakin aslında yaptığınız iş sistemi "penetre" etmek olacaktır. Pentesting araçları da bir sistemin penetre olup olamayacağını test etmek için vardır, ha tabii hacklemeye yarar elbet.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Evet her hacker lık yapmaya çalışan koşuyor linux a özellikle kali bir aralar backtrack vardı artık onun esamesi okunmuyor orası ayrı mesele hacker olmak için linux şart mı değilmi
script kiddie tabir edilen kişiler için linux bilgisi şart değil, işleri netten buldukları hazır script program vs ile yürütürler.
gerçek bir hacker hem kod yazmayı (c, java, ansi... ) bilmeli hem donanımları bilmeli yani kısaca linuxu bilmesi şarttır ancak yeterli değildir.

Mustafa Deliktaş

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,239
İnsanımıza göre feysbuk patlatabilen hackerdir, patlatamayan değildir :( :D

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
İnsanımıza göre feysbuk patlatabilen hackerdir, patlatamayan değildir :( :D
Haksız bir çıkarım değil. Facebook o kadar çok arka kapı bırakıyor ki "Buyrun bakın" diyor resmen. Mesela şifre unuttum kısmında gelen aktivasyon kodu brute force ile 10 saat kadar bir sürede kırılabiliyordu. Özetle, Facebook gibi taciz edercesine bilgilerinizi isteyen bir sisteme bilgilerinizi vermeyin ve epostaya düşen "Aktivasyon kodunuz" mailini pek sallamayın.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,300
Hacker olmadan önce iz bırakmamak gerekir resmen internet üzerinde görünmez hayalet olmak lazım Tabi bu internet altyapısında bu işler çok zor sürebilir hızlı olmak önemli Linux bu işler için ideal bir işletim sistemi Facebook ta zaten her konuda açıklığı var ama bir türlü doğru düzgün sabote edemediler :)

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Hacker olmak için iyi bir programcı olmak şart.
İyi bir programcı olmak için Linux şart.
Dolayısıyla hacker olmak için Linux şartın da şartı.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
@eronis bey siz büyük bir hacker olmalısınız o_O
Bende programlama yok :D Algoritma çalışmam lazım :)
Bu arada şu algıyı yıkın. Pentester olmak için Linux'a gerek yok. Hacker olmak için de yok. Bunları Linux altında da yapabilirsiniz ama Windows yada macOS altında bunları yapanlar gördüm. Yapılmaz diyemem, bakın adamlar yapıyor yani. Bilen zaten yapıyor, burada bize sormuyor :D
İyi bir programcı olmak için Linux şart.
Gentoo :p

M

Murat Burç

SDN Okuru
Bu arada şu algıyı yıkın. Pentester olmak için Linux'a gerek yok. Hacker olmak için de yok. Bunları Linux altında da yapabilirsiniz ama Windows yada macOS altında bunları yapanlar gördüm. Yapılmaz diyemem, bakın adamlar yapıyor yani. Bilen zaten yapıyor, burada bize sormuyor :D

MacOS'da adam kanser olur yahu Windows desen Win10 çöp ne desem bilemedim şimdi

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,300
Linux Candır .D

MERT YALÇIN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Linux u kolay eğitici aracı görebilirsin fazla bir bilgim yok ancak ben mesela pyhton java vs. diğer programları windows da öğrenmeye çalışırken bilgisayar programcı arkadaşım windows una yüklediği linux ile dahada kolay öğrendiğini ve bazı basit programları yazabildiğini söylemişti

Mustafa Deliktaş

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,239
Eski püskü de olsa 64 bit desteği olan herhangi bir laptop işini fazlasıyla görür :)
Biliyorum zaten en sevdiğim özelliklerinden biri o, bazı OS çocukları (win,mac) gibi yüksek şeyler istemiyorlar ama evdeki pc ortak kullanım için. Ayrı iki işletim sistemi kurma olayını biliyorum ama bizimkiler dır dır ederler :D

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155

MacOS'de hacker olmaz.
O cracker'dır, hacker olsa duramazsın. :D
Ya da saldırı alanı Mac'tir, Linux'te yazıp simüle ettiği sistemi kendi sahasında test için açmıştır.
Hacker'lık demişken html,js,css ile kendi yazdığım Matrix animasyonunu da koyayım şuraya.
Bunu multi-threading yapınca ayrı bir konuda paylaşacağım. :D
af282ced-1b14-48bb-84b8-84dfc7b476c1.png

Matrix.7z

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
:D :D
Öyle değil mi? :D
Valla yazılım konusunda Apple çok iyi kartlara oynadı zamanında. MacOS bir zekzük değil de temellerine, alt yapısına ve içeriğine ciddi saygı duyarım.

Son mesajlar