Güzel Şiir Nasıl Yazılır?

Bu konuyu okuyanlar

Usain

SpaceX
Emektar
Reaksiyon puanı
15,026
Hepimiz zaman zaman şair olmak, sevdiğimizi mutlu edip, ona güzel birkaç satır güzel söz kelam etmek istemişizdir. Peki ya bu kadar zor mudur şiir yazmak? Aslında şiir tanımınıza göre değişir. Tamam çok değişir fakat ortaya mükemmel bir eser çıkarmaya çalışmıyoruz. Daha basit, sevdiklerimize ve kendimize yetecek kadar bir şiir oluşturmak istiyoruz. Bu birkaç taktik ile mümkün.

• 1 – Öncelikle Kafiyeleri Bulun
hipwee-tumblr_mxumezriJo1sv2c7ho1_500-1.jpg

Evet birinci önceliğimiz kafiyeler, çok derin anlamlar içermeden hızlı şiirler için önce kafiyeler belirlenir. Cümleler kafiyelerin ardından gelecektir.

Örneğin sen, ben, özlerken, erken şimdi gelin bunları bir hizaya dizelim

Sen

Ben

Özlerken

Erken

Tabi ki içini sizde doldurabilirsiniz fakat hızlıca bir örnek olsun

Gökyüzünde masmavi sen

Hayalimi izler gibiydim ben

Nefes gibi seni özlerken

Gitmek için çok erken…

Bakın hızlı ve sevdiğinize gönderebileceğiniz bir dörtlük haline geldi bile.

• 2 – Farkınızı Yansıtın
Şimdi bu cümle birçok yöne çekilebilir fakat tam olarak şair burada şunu anlatmak istemiş:

Her şairin kendine göre üslubu vardır. Kendine göre de kelimeleri vardır. Bu kelimeleri şiirlerinde daha çok kullanır. Kendinizi izleyin ve ya izletin, en çok kullandığınız kelimeler en iyi yönettiğiniz kelimelerdir. Bu kelimelerden şiir oluşturmak sizin için hem daha kolay hem de daha duygu dolu olacaktır. Ayrıca bu bilgiyi şairleri tanımak için de kullanabilirsiniz.

• 3 – Yazacağınız Kişiye Hitap Edin
Yazacağınız bir kişi olmayabilir bir topluluk da olabilir, ancak sonuç olarak eğer güzellik kavramı kişiden kişiye değişiyorsa, biz en doğru sonuca yani direkt inceleyecek olan kısma göre güzeli tercih etmeliyiz. Örneğin, çikolatayı çok seven bir arkadaşınıza direkt çikolatayı şiirde kullanmak yerine çikolatayı anımsatacak kelimeler kullanın. Çok daha etkili olacaktır. Çünkü okurken bilinçaltı beyinden daha hızlı çalışır ve sorgulamaz.

kafakampus

Usain

SpaceX
Emektar
Reaksiyon puanı
15,026
Hayat, yapaylaştıkça çekilmez olan
Yaşadıkça ümitsizlik içinde boğulan
Yok şehirde renk, yok sevgi, yok heyecan
Bıkmış şehir şehir olmaktan, bıkmış güneş her gün doğmaktan, sahte insanlardan...

24.02.2019​
Buyrun, herkesten tiksindiğim bir dönemde yazdığım şiir :p

Usain

SpaceX
Emektar
Reaksiyon puanı
15,026
Otur 0. ?

Unutmadım seni
Saydırdım yetti, kafi.
Artık daha iyi
Inatla yazdığım beyti
Ne diyecektim sahi ?
Şimdi @Ömer Canbaz akrostiş yapınca dikkatle bir daha okudum. Bana saydırmamıştır umarım. ?

Ævladım sabah oldu uyan.
Seni bekiyor hayat şu an.
İnan boşta araba gitmez.
R yapma düz git her an. ?