Güzel Bacak Yarışması - 1925

Bu konuyu okuyanlar

bohongtw

Doçent
Reaksiyon puanı
27
28562_426104455375_112652620375_5720782_5125334_n.jpg

Tarih 1925 Cumhuriyet gazetesinde bir ilan , Guzel bacak yarismasi !

peki bu tarihler de ulke de neler oluyordu ?
-4 Mart 1925'te Meclis'ten Takrir-i Sükûn Kanunu'nu çıkarıldı. Hükümete büyük yetkiler veren bu yasa, geçici ama olağanüstü yargı organları olarak İstiklal Mahkemeleri'nin kurulmasını sağlıyordu.
-Istiklal mahkemelerin de bir cok insa yargilaniyor ve idama mahkum ediliyordu
-Seyh Sait isyani ile kendi milletinin askerine (ne sebeple olursa olsun) silah dogrultuyor ve idam ediliyordu
-Devlet Dersim de islahat degil de futuhati tercih ediyor ve santim santim heryer bombalaniyordu
- Nazim Hikmet haziran aylarin da yeniden Moskova yollarina dusuyordu!
-Sapka inkilabi bu tarihte uygulaniyor ve istiklal mahkemelerince muhalefet edenler idam ediliyordu .

--SAYIN MODERATORLER ARTIK BIR TARIH KOSESI FARZ OLDU!!!

penguin

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
25 Kasım 1925'te şapka inkılabı yapıldı, bu tarihten tam 5 gün sonra da tekke, zaviye ve türbeler kapatıldı.

6.burhan

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Bende tarih bölümü istiyordum. Hatta istek bölümüne konu bile açmıştım.

Ancak bu saatten sonra olmaması daha iyi olur diye düşünüyorum.

origami__1988

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
şapka inkılabı Kastamonu İnebolu da yapıldı. Benim memleketim de yani

penguin

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
şapka inkılabı Kastamonu İnebolu da yapıldı. Benim memleketim de yani

Peki neden Kastamonu biliyor musun? Çünkü Atatürk'ün Kastamonu haricinde memlekette gidip görmediği hiçbir yer kalmamıştı. Onu herkes üniformalı yada sivil elbiseli hali ile biliyordu. Lakin Kastamonu halkı onu daha önce hiç görmediği için, şapkalı hali ile kendisini ilk gören halkın oradakiler olmasını istedi. Çünkü ilk izlenimin önemli olduğuna inanıyordu.

mr_rain

Müdavim
Reaksiyon puanı
441
Tarihin ne kadarı uydurma, ne kadarı gerçek bilemediğimiz için böyle bir bölüm çok fazla tartışmaya sebep olacaktır. Provokatörlere zemin hazırlamamakta yarar var..

bohongtw

Doçent
Reaksiyon puanı
27
Tarihin ne kadarı uydurma, ne kadarı gerçek bilemediğimiz için böyle bir bölüm çok fazla tartışmaya sebep olacaktır. Provokatörlere zemin hazırlamamakta yarar var..

hocam Allah askina , futbol dedigimiz sey ile sabah aksam ugrasip uyusturmadigimiz beyin kalmazken , hic cekinmeden o modelin bu mankenin fotograflarina guzel guzel izin verirken , bil-umum bir ton luzumsuz seylere olur verirken yalan ya da yanlis bir sekilde tartisilmadan dogrular ortaya cikmayacagini biliyorsunuz , bos futbol muhabbetleri,dilberlerin muhabbetlerinden hic kimsenin hayra birsey edinmedigini de biliyorsunuz ,ama bos bir kaygi ile acmiyor diyorsunuz , bence guzel bir takip ile bu is dusundugunuz manada ileriye gitmeden halolabilir , sdn forum magazine ayirdigi mesaiiyi biraz kisarak bu ise fazla ayirabilir...

mr_rain

Müdavim
Reaksiyon puanı
441
Teorik olarak mantıklı ama pratikte kavgaya açık bir başlık. Bol bol kilit ve ban olacak muhtemelen. O yüzden başlamadan bitirmek de yarar var.

gezegen

Müdavim
Reaksiyon puanı
37
bırakalım tarihi tarihçiler tartışsın biz tarih yapalım yeter

bohongtw

Doçent
Reaksiyon puanı
27
bırakalım tarihi tarihçiler tartışsın biz tarih yapalım yeter

hah bak bunu guzel dediniz de kim ne tartismis onu nasil bilecez, onlari paylasalim diyoruz , en azindan basliklar yoneticiler tarafindan belirlenebilir, tarihde bugun kosesi gibi biz altta eklemeleri yapariz ...

bohongtw

Doçent
Reaksiyon puanı
27
birakalim tarihi tarihciler,. dini ilahiyatcilar, teknolojiyi bilismciler, hukuku hukukcular, siyaseti siyasetciler, ........

sametkarol

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hiç bir milletin tarihi bizim tarihimiz kadar kirli değil
ezanın türkçe oluşu takke zaviye türbelerin kapatılması din adamlarının asılması şeyh saidin idamı şapka kanunda bile idam ettik anayasadan türkiye cumhuriyeti islamdır maddesinin kaldırılması ne yokki başkaaa yazık çok yazıkkkk

bohongtw

Doçent
Reaksiyon puanı
27
Sdn unutmamak gerek bir teknoloji forumu.

bunu derken su son basliklar kismina bir baksaniz keske:thumbdown:

neyse ben bir caba verdim , buyukler her turk evladinin tarhini bilmesi farzdir diyor , sdn yoneticileri bilenler konussun diyor, ben de benden demesi diyorum !

gezegen

Müdavim
Reaksiyon puanı
37
tamam tarih bölümü açılsın ona bişey demem lakin TÜRKİYE CUMHURİYETİ tarihini tartışmak veya fikir beyan etmek beyhudedir
şünkü erkendir tarafsız bir gözle bakamayız objektif bir gözle bakabilmemiz için en az 2 nesil daha geçmesi gerekir

6.burhan

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
ezanın türkçe oluşu takke zaviye türbelerin kapatılması din adamlarının asılması şeyh saidin idamı şapka kanunda bile idam ettik anayasadan türkiye cumhuriyeti islamdır maddesinin kaldırılması ne yokki başkaaa yazık çok yazıkkkk

Bu arkadaş gibi gericiler olduğu sürece tepkimi göstereceğim. Dolalısıyla tartışma çıkacak ve huzur ortamı bozulacak.

Onun için tarih bölümü olmasın.

MtHan

Müdavim
Reaksiyon puanı
14

Sen sanırım hiç tarih okumamışsın. Avrupa daki çoğu ülkenin ve ABD nin kaç milyon insan öldürdüğünü araştır istersen. Bizim tarihmiz kirli değil ayrıca. Sahte şeyhlerin ve kendi çıkarını düşünen dincilerin insanımızın beynini yıkaması iyi miydi? İngiliz ajanı şeyh sait in insanları ve askerleri öldürmesi iyi bir şey miydi ki idamı çirkin olsun. Ayrıca ezanı dinklediğinde ne denildiğini anlamadıktan sonra (kur'an içinde geçerli) neyi kavrayacaksın.

GÜnümüzde bir çok kişi kur'an ı okuyor, ama ne denildiğini anlayamıyor. Onun için Türkçe ezanın kötü bir yanı yoktu. Şuan başbakan olsam bende Ezanı Türkçe okuttururdum.

mr_rain

Müdavim
Reaksiyon puanı
441
Tarih bölümü açılmadan girdi millet birbirine :D :D :D

Fırsat veriyorsunuz provokatörlere !!

6.burhan

Müdavim
Reaksiyon puanı
27

ufukcoskun

Müdavim
Reaksiyon puanı
104

Sunu yazarken kaç milletin tarihini biliyorsun acaba merak ettim .

korsan12

Doçent
Reaksiyon puanı
3
bence şap devrimi tamamen zulümden ibaret kim ne derse desin özgürlüğü resmen kısıtlamışlar ayrıca şu yukardaki fotoğrafta içler acısı üstünde yüzde yüz osmanlı yazıyor osmanlıyı 600 yıl bölemediler böldüklerinde de olan oldu ilk güzellik yarışmasında olanları herkes biliyor jüri yahudilerden oluşuyor ve kullanılan cümle şu osmanlı kadınınıda soyduk ya verin birinciliği gitsin

---------- saat 17:02 eklendi ---------- önceki mesaj saat 17:00 eklenmişti ----------

ayrıca tarih bölümü kesinlikle açılmasın çünkü bazıları bazı şeyleri kabullenmeyebilirler sabit fikirli çok insanımız var doruları kabullenemeyenler çok çocukkken okulda ne duydularsa kafalarında sabit yer oluşturuldu bu yüzdende çok tartışma çıkar hiç gerek yok adminlerede duyrulur

origami__1988

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
Sen sanırım hiç tarih okumamışsın. Avrupa daki çoğu ülkenin ve ABD nin kaç milyon insan öldürdüğünü araştır istersen. Bizim tarihmiz kirli değil ayrıca. Sahte şeyhlerin ve kendi çıkarını düşünen dincilerin insanımızın beynini yıkaması iyi miydi? İngiliz ajanı şeyh sait in insanları ve askerleri öldürmesi iyi bir şey miydi ki idamı çirkin olsun. Ayrıca ezanı dinklediğinde ne denildiğini anlamadıktan sonra (kur'an içinde geçerli) neyi kavrayacaksın.

GÜnümüzde bir çok kişi kur'an ı okuyor, ama ne denildiğini anlayamıyor. Onun için Türkçe ezanın kötü bir yanı yoktu. Şuan başbakan olsam bende Ezanı Türkçe okuttururdum.

Konuyla ne alakası var nereden nereye bağladın bravo sana

adam tarih dedi sen tayyipten girdin Ezan dan çıktın. ortaılığı kızdırmak için mi yapıyorsun?

ayrıca din işlerinde fikir yürütemezsin. Fikir yürütmek beyanname de bulunmak caiz değildir. Sadece nakil yaparsın.

mr_rain

Müdavim
Reaksiyon puanı
441