Güvenilir Yabancı Alışveriş Siteleri

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


Kenpachi

Profesör
Katılım
23 Haz 2012
Mesajlar
1,597
Puanları
38
Günümüzde yabancı sitelerden alışveriş yapmak gittikçe yaygınlaşıyor. Ama bu yaygınlaşma beraberinde "Hangi siteler güvenlidir" gibisinden sorularıda getiriyor. Bende alışveriş yaptığım ve iyi duyumlar aldığım siteleri tanıtmak ve zaten ayrı olarak açılmış konuları toplamak istedim.

@Jiraiya06 'dan yapacağım alıntılar olacaktır. Kendisine şimdiden teşekkürler :)


1-EbayEn çok bilinen bir siteden başlamak istedim. Ebay'i herkes duymuştur biyerlerden. Bu işte eski firmalardandır. Gittigidiyor.com mantığı var biraz (GG'de bir Ebay kuruluşudur zaten). Ürün çeşitliliği çok fazla olan bir sitedir. Bir çok üründe Free-Shipping vardır. Teknolojik ürünlerde tercih etmeniz tavsiyemdir (Arduino vb.). Paypal'la ödeme destekliyor.

Nelere dikkat edilmeli ?

1-Sağ tarafta satıcının kullanıcı adı yazar. Onun yanında parantez içerisinde kullanıcının feedback score'u ve yıldız vb. bi şekil yer alır. Bu puan ne kadar yüksek ve işaret ne kadar iyiyse o kullanıcıyı terchi edin.
2- İsmin altında positive feedback yüzdesi gösterilir. Yüzdesi yüksek olana bakın her zaman.

Güvenlik

Ebay'in güvenliğini zaten herkes duymuştur. Bu konuda bir şüpheniz olmasın. Benim pek bi deneyimim yok bi sıkıntı yaşamadığım için :)


2-AliexpressÇin menşeilidir. En çok alışveriş yaptığım sitedir şimdiye kadar. Ürün yelpazesi çok geniş. Ebay'e göre Free-Shipping ürünleri çok daha fazladır. Bileklikten, kıyafete, oyun/anime figürlerine kadar herşey var hemen hemen.Paypal'la ödeme destekliyor.

Nelere Dikkat edilmeli ?

1-Sağ tarafta satıcının kullanıcı adı yazar. Onun altında kullanıcının feedback score'u ve elmas, altın vb. bi şekil yer alır. Bu puan ne kadar yüksek ve işaret ne kadar iyiyse o kullanıcıyı terchi edin.
2- İsmin altında positive feedback yüzdesi gösterilir. Yüzdesi yüksek olana bakın her zaman.
3- 2 ürün alacağınız zaman feedback'i fazla olan ürünü seçin.Feedback'leri okuyun. Orada birçok şey yazıyor kullanıcılar yorum gibisinde.

Güvenlik

Ürün gelmediği zaman dispute açabiliyorsunuz. Bunun dışında 90 gün (Az da olabilir fazlada, hatırlamıyorum tam) süre verir. Bu sürede gelmezse para iadesi alabiliyorsunuz.

Not: Buradan telefon alan kişiler var gördüğüm. Sağlam bir şekilde ulaşmış sıkıntısız. Satıcıyla iletişim


3-Amazon
Ekli dosyayı görüntüle 13844
Hepsiburada.com mantığında olan bir site bu da. O yüzden diğer 2 siteye nazaran daha güvenlidir. Diğer sitelerdeki gibi satıcıdır,feedback'tir uğraştırmaz. Paypal destekliyor yüksek ihtimal.

Özellikle ucuza orjinal zippo almak için tavsiye edilesi bi sitedir (15-19$ arası değişiyor fiyatları genel olarak). Telefon,tablet vb. satıyolar. Ucuza iPhone şarjıda bulabiliyorsunuz :D

Yazılacak pek bişey yok başka. Sağlam bir site :)


4-DealeXtremeBirçok ürünü içinde bulunduran başka bir site. Amazon mantığında. Satıcıyla felan uğraştırmıyor. Paypal destekliyor. Bir çok güzel ürün uygun fiyatlı bir şekilde bulunuyor.

5-Fast Tech

Adındanda anlaşılabileceği üzere kendisi teknoloji üzerine kurulu bir site. Tüm dünyaya ücretsiz kargosu var. Teknolojiyle ilgili aklınıza gelebilecek her türlü ıvır zıvır var sitede. Gene Amazon ve DealeXtreme ile aynı mantıkta olan bir sitedir. İyi yorumlar duydum bu site hakkında.


GENEL OLARAK

1-Alışverişlerinizde size tracking number verir. Kargonuzu bu numarayla takip edebilirsiniz.
2-Gümrüğe takıldığında para iadesi alırsınız çok yüksek ihtimalle.
3-Bir sorun yaşadığınızda satıcı ile(Aliexpress,Ebay için) veya site ile (DX, Amazon, Fast Tech) iletişime geçin


Sizinde bildiğiniz, kullandığınız ve memnun olduğunuz siteler varsa eğer paylaşın. Konuya ekliyeyim :)
 
Üst
stat counter