Güven(me) bana -Bu rezilliği durdurun!-

Bu konuyu okuyanlar

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Böyle haysiyetsiz bir yarışma olur mu?

32992.jpg

Son zamanlarda TV'lerde yarışma adı altında yayınlanan "Ne kadar iğrençleşebilir, ne kadar alçalabiliriz" yarışını izledikçe nasıl öfkeleniyor, nasıl dudaklarımı öfkeyle ısırıyorum anlatamam.

Rastlamışsınızdır mutlaka. Kanalın birinde "Güven Bana" adıyla bir yarışma programı yayınlanıyor.

İzlememiş olanlar için yarışmayla ilgili bilgi vereyim. Sözde yarışmaya birbirini tanımadıklarına dair yemin eden iki kişi katılıyor. İkili çıkan sorulara birlikte düşünerek karar veriyor ve her doğru şık sonucunda kazandıkları paraları bir havuzda biriktiriyor.

Yarışmanın sunucusu arada bir bunların içindeki şeytanı harekete geçirmek için birer dakikalık düello molası veriyor. Yarışmacılar, kendileriyle beraber getirdikleri aile veya arkadaş çevrelerine gidip fikir alıyor.

Bir dakika sonra onların görüşmesi bitince sunucu ikisini geri çağırırken, ihanet üzerine tüm ahlaksızca oyunları bunların üzerinde deniyor.

Belli bir para önererek başlıyor işe ve onlar karşısına geçinceye kadar bu paranın miktarını artırıyor. Önerilen paranın miktarı arttıkça, yarışmacıların yüzlerinin şekli değişiyor. Birbirlerine"Güven Bana" der gibi bakışlar fırlatıyorlar falan.

Sonunda biri dayanamayıp önündeki butona "tıkırt" diye basıveriyor, karşısındaki "Haşırt" sesiyle irkiliyor. Anlayacağınız, "Güven bana" dediği arkadaşını en çok güvendiği anda para için satmış oluyor.

O sırada yarışmacısını kışkırtmak için oraya gelen taraftarları ve stüdyodaki konuklar "Nasıl da en çok güven kazandığı anda kazığı çaktı arkadaşına beeeaaa. Helal olsun" dercesine alkış tufanı kopartıyor.

Geçenlerde izlediğim bölümde yarışmacı, birlikte yarıştığı genç kızı ikna etmek için, "Kur'an üzerine yemin ederim. Allah belamı versin ki basmayacağım" diye yeminler ettikten 1 dakika sonra butona basmıştı.

Genç kızın, "Madem butona basacaktın, neden Kur'an ve Allah üzerine yeminler ettin" sözlerine yarışmacı arkadaşının verdiği cevap aynen şöyleydi:

"Size güven vermem gerekiyordu"

Yarışmacı kızın o bakışını asla unutamam. Bir insandan geriye kalan tiksindirici enkaza bakar gibi bakmıştı bir süre...

Hissetttiği iğrenme duygusunu güçlükle saklamıştı adeta...

O iğrenme, o tiksinme duygusu kaç haneye yayılıyor acaba? Toplumun değer yargılarını dibinden sarsan bu haysiyetsiz yarışma kaçımızın canını yakıyor?

Hangimiz atalarımızın, "Asla ihanet etme, asla kimseyi sırtından vurma ve güvenini yıkma" tavsiyeleriyle büyümedik? Hangimiz çocuklarımıza bu yüce erdemleri aşılamak için çaba sarfetmiyoruz söyler misiniz?

Söyler misiniz?

Elimizde birbirimize güvenmekten başka bir şeyimiz kalmamışken, insanlara sözlerinden dönmeyi, yeminini bozmayı ve asla kimseye güvenmemeyi aşılayan bu program şeytanlık değil de nedir?

Peşimiz sıra yetişen nesillere, "İçten pazarlıklı ol, samimiyetsiz ol, en zayıf anında darbeyi indir. Asla güvenilecek biri olma. Entrika yap ki kazanan sen ol" diyen bu program kimseyi rahatsız etmiyor mu Allah aşkına?

Bir tek kişi çıkıp da, bu şeytanlığı durdurun demez mi?

Dünyanın en ücra köşesindeki ve en zor durumundaki sahipsizine, "Türkler gelirse böyle gelir. Türkler yardım ederse böyle yardım eder. Türkler güvenle sırtınızı yaslayacağınız kadim dostlardır" dedirten bizim insanımız rezillikleri bu kadar mı sevmeye başladı?

Kazancın alın teriyle yapılması gerektiğini, adaletle, kardeşçe paylaşmanın dünyanın en güzel şeyi olduğunu bir kenara atıp, utandırsa ve haz vermese dahi önemli olanın zafer kazanmak olduğunu benimseyecek kadar alçaldık mı?

Lütfen söyleyin!

Tüm insani değerlerin para uğruna satılabileceğini öğütleyen bu programı izleyen çocuklarınıza hangi etik değerleri aşılayacaksınız bu aşamadan sonra?

Bu yarışmaya katılan böyle bir babayla, böyle bir anneyle gurur duyulur mu? Bunu yapan evladınız olsa göğsünüz kabarır mı?

Bu yarışmaya katılan biri karşınıza geçip iş istese, bulunduğunuz binada kapıcılık görevi verir misiniz? Bakkalınıza çırak olarak alır mısınız?

Öğretmen ise çocuğunuzu teslim eder misiniz? Çocuğunuza bakıcılık yaptırır mısınız?

Patron ise eşinizi, kızınızı güvenerek yanında çalıştırır mısınız? Size ilk fırsatta kazık atmayacağına inanıp ortak olur musunuz?

Peki ya böyle bir insanı "İyi günde, kötü günde" kavliyle eşliğinize kabul eder misiniz? Ömür boyu güvenerek bir evlilik sürdürür müsünüz?

Siz de yüreğinizde ahlaksızlığın çürümüşlüğün çelik dişlerini hissediyor musunuz?

Edebin, ahlakın ve erdemin bayrağı yarıya indirilmiş. Sadakatsizliğin, güvensizliğin, ihanetin ve iffetsizliğin sancağı dalgalanıyor artık görüyor musunuz?

Sadece bu yarışma değil ki.. Hatırlayanlarınız vardır mutlaka..

Bir diğer yarışma programında eşini kışkırtmaya çalışan kadın, "Beni başkasıyla hayal et kocacağım" demiş ve gazetelerde haber olmuştu.

Ne içindi? Bir araba kazanabilmek için?

Bir başka dizi...

"Pis Yedili" ismindeki sözde öğrenci dizisinde alkol alıp okula gelen ve sürekli anırarak konuşan o öğrenciyi sanırım hepiniz görmüşsünüzdür. Bu bölüm gün içinde 7 tam saat yayında kaldı.

Ne içindi?

Rating için, para için...

Diyeceğim o ki...

Dizi ve yarışma teröristleri dört bir yana veba gibi yayılıyor. Üzerine sifon çekilecek türden olan her bir program bize huzursuzluk, topluma kötülük vaadediyor. Herşey gözlerimizin önünde cereyan ediyor, bakıyor ama göremiyoruz.

Önümüze konan yarışma formatları, gün be gün insani formatlarımızı değiştiriyor, koca bir toplumu insandan çok "insan artığı" pozisyonuna sokuyor. Birileri dini, milli ve ahlaki değerlerimize kükreye kükreye tecavüz ediyor.

Bir felaket yaklaşıyor!

Ya kötüleri ve kötülükleri cehenneme yollayacak, insani değerleri geri getirecek "Güven Bana" butonuna bu kez biz basacağız.

Ya da yaklaşmakta olan bu felaketten hepimiz payımıza düşeni alacağız.

ReDo

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
Babana bile güvenme.

Baksana dükkan benim adıma,
Lakin işleri Babam yapıyor,
Bi fatura olayı yapsa ben yanarım. :p

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Uzun ama çok güzel yazmış. Sanırım en iyi seçenek tv yi camdan dışarı atmak :)

djvietnam

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
tvinin kumandasıda onlarda değl ya izlencek bir kanal atvde yok işine gelmeyen sevmeyen izlemez bu kadar basit

deatmania

Müdavim
Reaksiyon puanı
62
Mesele para ise, hiç kimse güvenmez karşıdakine.

Öyle bir devirde yaşıyoruz ki, insanlar para için şerefini satar oldu.

Bu programda da bunu gördüm bir kaç defa.

thekillingroad

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Bir yarışma programını bu kadar dert etmeye gerek var mı?
Çocuklarımızı, nesillerimizi düzgün yetiştiremeyeip televizyondaki programlardan etkilenmelerinden bu kadar mı korkuyoruz?

Hem kötülükleri görmeden iyiliğin kıymetini bilmek mümkün değildi diye biliyorum? :)
Takılmayın bu kadar..

RedQueen

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Bence bu kadar abatırlmamalı. Ben çocuğumu düzgün yetiştirirsem gerisi kolay..

Ağaç yaş iken eğilir.

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
1 kere 15 dk izledim kapadım. Kenan Işık'a devam...

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
1 kere 15 dk izledim kapadım. Kenan Işık'a devam...

ben bi kaç kez izledim. daha doğrusu izlemeye katlandım diyeyim.
belki kuruyan, çölleşen bu toplum içinde vefa diye bir vaha arıyordum farkında olmadan.
ne ki, bulamadım, sükut-i hayale uğradım, hatta midem bulandı, insanların sergilediği iki yüzlülük, üç kuruş menfaat önünde attıkları taklalar, satılan, heder edilen, doğranan haysiyetler... kimyamı bozdu sahiden, vazgeçtim ben de!

kenan ışık sahiden yarışmaların kralı, en güzeli, huzur içinde izleyebildiğim tek yarışma...

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
492
bu yarışmayı her gördüğümde yada adını duyduğumda aklıma şu nefis yazı gelir.
"Yalandan şaka olmaz! Allah Resulü sallallahu aleyhi vesellem; şaka niyetiyle bile olsa yalan söylemenin asla kabul edilmeyeceğini bildirmiştir."

El Padrino

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
70
Harbiden haysiyetsiz bir yarışma.Yabancı ülkelerin vatandaşları bu tür şeyleri fazla kafaya takmaz ama bizim ülkemizin vatandaşlarının yetiştiği kültüre, örf ve adete aykırı, ters bir yarışma.Çok çirkin manzaralar oluşuyor.Katılanlarda da bir sorun var.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
atv bir zamanların shov tv.sine döndü sanki, milletin örfü, ananesini hiç sayan programları çoğalmaya başladı.
hele ki şu saçma sapan bizim okul dizisi tam bir felaket, yozlaştırma amacına hizmet eden bir dizi bozuntusu...

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
atv bir zamanların shov tv.sine döndü sanki, milletin örfü, ananesini hiç sayan programları çoğalmaya başladı.
hele ki şu saçma sapan bizim okul dizisi tam bir felaket, yozlaştırma amacına hizmet eden bir dizi bozuntusu...

Abi o bizim okul dizisi kalkar yakında. :)

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Abi o bizim okul dizisi kalkar yakında. :)

bunu bir dua diye kabul ediyorum [MENTION=63117]friendly[/MENTION], ve amin diyorum.
gerçi ben hiç izlemedim, sadece fragmanlarını görmüştüm, -af buyrun- kusuntu gelmişti içimden.

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
bunu bir dua diye kabul ediyorum @friendly, ve amin diyorum.
gerçi ben hiç izlemedim, sadece fragmanlarını görmüştüm, -af buyrun- kusuntu gelmişti içimden.

Ben bir kere denedim izlemeyi bünyem kabul etmedi. :) Biter abi biter. Şundan diyorum daha kaliteli yapımlar tutunamadı reyting sisteminde. Ben şahsen bu diziye hiç şans vermiyorum.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Ben bir kere denedim izlemeyi bünyem kabul etmedi. :) Biter abi biter. Şundan diyorum daha kaliteli yapımlar tutunamadı reyting sisteminde. Ben şahsen bu diziye hiç şans vermiyorum.

ya bunlar galiba hababam sınıfı ayağına yattılar, onun gibi tutacağını, hit olacağını falan zannettiler her hal. gerçi onu da tasvip etmedim ama orda kemal sunal vardı, şener şen vardı, münir özkul, adile naşit gibi devler vardı, ve çok sağlam da bir senaryo ve kurgu vardı, böyle saçmalıklar yoktu.

ama hiç konuşulmadı bu dizi, hiç yankı bulmadı, kendi tv kanalı haricinde fragman falan yayınlanmadı, bu en büyük ümidim, inşaallah rating kurbanı olur da kurtulur memleket! :)

kpln04

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
böyle yarışmaları izlemiyorumda denk geldiğimde kaşarlarlı tostlara bakıyoruz sadece o işe yarıyorlar

oho

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yazınız pek güzel olmuş, dini imanı bir kenara bıraksak dahi, toplumun yozlaşması ve insanların değişimi hakkında çok güzel yazı olmuş. Evet bir çokları istemiyorsan kanalı değiştir diyecek, izleme diyecek ancak bu yozlaşmaya gerçekten bir dur denmesi gerekiyor.

Benim naçizane fikrim, kanal ve program bazında değil, topluma dayatılan olgular hakkında bir değişim yaratılmalı.Belki de sizin dediğiniz gibi kanallardan,programlardan başlayabiliriz.

Küçük iki katkı :
-Evlendirme Programları (Cem Yılmaz'ın sözlerine katılmadan edemiyorum; Tapu ve Kadastro sanki, herşey mal mülk ve para olmuş)
-Samanyolu'nda sanırım, Evim Evim Temiz Evim şeklindeki program, 5 kadın her biri ev temizliyor, sonra birbirlerinin temizliklerine laf atıyorlar. Evler mahremdir yahu, kim neyi nasıl temizler, kişiler nasıl buna izin veriyor anlamış değilim.

Selam ve Hürmetler..

kpln04

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Yazınız pek güzel olmuş, dini imanı bir kenara bıraksak dahi, toplumun yozlaşması ve insanların değişimi hakkında çok güzel yazı olmuş. Evet bir çokları istemiyorsan kanalı değiştir diyecek, izleme diyecek ancak bu yozlaşmaya gerçekten bir dur denmesi gerekiyor.

Benim naçizane fikrim, kanal ve program bazında değil, topluma dayatılan olgular hakkında bir değişim yaratılmalı.Belki de sizin dediğiniz gibi kanallardan,programlardan başlayabiliriz.

Küçük iki katkı :
-Evlendirme Programları (Cem Yılmaz'ın sözlerine katılmadan edemiyorum; Tapu ve Kadastro sanki, herşey mal mülk ve para olmuş)
-Samanyolu'nda sanırım, Evim Evim Temiz Evim şeklindeki program, 5 kadın her biri ev temizliyor, sonra birbirlerinin temizliklerine laf atıyorlar. Evler mahremdir yahu, kim neyi nasıl temizler, kişiler nasıl buna izin veriyor anlamış değilim.

Selam ve Hürmetler..
yuh evim evim temiz evim mi :p samanyolunda birde sahte yargıç açıyorum resmen komedi