Günün en güzel kurtarıcısı: Kahve!

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


busekement

Asistan
Katılım
2 Şub 2015
Mesajlar
162
Puanları
28
Yorgun, uykumuzu alamamış hissettiğimiz bir sabahında içtiğimiz bir kahve kadar güzeli var mıdır?Kahvenin vücuda zararlı mı yoksa faydalı mı olduğuna dair pek çok araştırma yapılmış ve sonucunda faydalı olduğu kanısına varılmıştır. Ama elbette ki her şeyin fazlası zarar. Bu yapılan araştırma sonuçları ise kahvenin çoğu önemli hastalığa yakalanmamız riskini düşürdüğünü söylüyor.Ve işte kahvenin güzel olmasına daha da güzellik katan 10 faydası:

1) Kahvenin şeker hastalığına etkisi
Şeker hastalığı (Tip II Diyabet) dünya genelinde bir salgın hastalık gibi yayılıyor ve günümüzde tüm dünyada yaklaşık 300 milyon şeker hastası var.

Şeker hastalığı, hücrelerin insuline direnç kazanması veya insulin üretilememesi nedeniyle kan şekerinin sürekli yüksek olması olarak tanımlanabilir.

Gözlemsel araştırmalara göre kahve içenlerin şeker hastalığına yakalanma riski %23-67 arası daha düşük. 400.000 kişinin katıldığı dev bir araştırmada içilen her bir fincan kahvenin şeker hastalığı riskini %7 azalttığı görüldü.

Kahve şeker hastalığına iyi gelir mi? Gördüğünüz gibi evet!

2) Kahve Zayıflatır mı?
Kahvenin zayıflamaya olumlu etkisi var. Kahvenin içindeki kafein metabolizmayı hızlandırıyor ve daha çok kalori yakmanızı sağlıyor. Üstelik kafeinin iştah kesici özelliği de var. Kafeinin şeker hastalığı riskini de azalttığını varsayarsak, kan şekerini düzenleyerek zayıflamaya daha da fazla etkisi olabilir.

3) Kahve, Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltabilir
Alzheimer hastalığı dünyanın en yaygın nörolojk hastalığı ve bunamanın en önemli nedenlerinden biri.

Sadece Amerika’da, 2012 yılında çoğu 65 yaş üzeri 5,4 milyon insan Alzheimer hastalığına yakalandı.

Günlük olarak kahve içenlerin Alzheimer hastalığına yakalanma riski çok daha düşük. Bazı araştırmalara göre bu oran %65.4) Kahve, karaciğer kanserinden koruyabilir
Kahvenin, karaciğeri koruduğunu gösteren bir sürü delil var ve buna karaciğer kanseri riskinin önemli oranda azalması da dahil. Aslına bakarsanız kahvenin karaciğere faydası bitmiyor.

9 araştırmanın incelenmesi sonucunda günde 2 fincan kahve içenlerin karaciğer kanseri riskinin %31 azaldığı tespit edildi. Geçmişte herhangi bir karaciğer hastalığı yaşamış kişilerde ise bu oran tam %44’e yükseldi.


5) Kahve, karaciğer sirozundan koruyabilir
Siroz da bir başka ciddi karaciğer hastalığı. Bu hastalıkta karaciğer dokusu hasar görüyor ve karaciğer fonksiyonunu kaybediyor.

Kahve siroza karşı inanılmaz koruyucu olabilir. Bir araştırmada günde 4 fincan kahve içenlerin siroz hastalığına yakalanma riskinin %80 azaldığı görüldü.

6) Kahve ve Parkinson hastalığı
Parkinson hastalığı, Alzheimer’den sonra en yaygın görülen nörolojik hastalık. Batıda insanların %0,3’ünü ve 60 yaş üstündekilerin %1’ini etkiliyor.

Geniş bir incelemede kahve içenlerin Parkinson’a yakalanma riskinin %31 daha az olduğu saptandı. Ama bu etki kafeinsiz kahve içenlerde görülmedi yani Parkinson hastalığı riskini düşüren, kahvenin içinde bulunan kafein.

Parkinson hastalığına kahve iyi gelir mi? Evet!7) Kahve kalp hastalığı riskini arttırmıyor
Kalp hastalığı batı ülkelerinde en çok ölüme sebep olan hastalık ve genel olarak kalbi besleyen damarların tıkanmasıyla ortaya çıkıyor.

Kahve kalbe zararlı mıdır diye merak eden bir sürü insana kahvenin kalp için zararlı olduğu söylenir ama bu hiçbir zaman ispatlanamadı.

Bazı araştırmalara göre kahvenin kalp hastalığına hiçbir etkisi yok ve bazı araştırmalara göre ufak ama istatistiki açıdan önemli bir oranda kalp hastalığı riskini azaltıyor.

Bunun kahvenin hazırlanma yöntemiyle alakası olabilir. Filtre edilmemiş kahvenin içinde diterpene adı verilen bazı maddeler kolesterol oranını arttırabilir. Kahveyi kağıt filtreyle süzmek tüm diterpenleri temizleyecektir.

8) Kahve felç riskini azaltır
Felç, beynin belli bir bölgesine giden kanın, bir kan pıhtısı veya kanama nedeniyle, durması sonucu oluşur.

Gelişmiş ülkelerde, felç, kalp hastalığından sonra en çok ölüme sebep olan sağlık sorunu.

479,689 kişinin katıldığı araştırmaları ele alan dev bir inceleme kahve tüketiminin felç riskini ufak ama istatistiki açıdan önemli oranda azalttığını ortaya çıkardı.

9) Kahve tüm nedenlerden ölüm oranını azaltıyor
Gözlemsel araştırmalar kahve içenlerin belli bir zaman dilimi içinde ölme ihtimalinin daha düşük olduğunu gösteriyor.

Bu etki özellikle de şeker hastaları üzerinde görülüyor. Kahve içen şeker hastalarının 20 yıllık süre zarfında ölme ihtimali %30 daha düşük.

10) Kahve beyin fonksiyonlarını ve fiziksel performansını arttırır
Kahve birçok biyoaktif maddeyi içerir. Kahvenin içindeki temel madde kafein ve kafein dünyanın en çok tüketilen psikoaktif maddesidir. Kahvenin beyne etkileri de içerdiği bu maddelerden ileri gelir.

Kafein, adenosin isimli nörotransmitterı engeller ve böylece dopamin ve noradrenalin gibi başka nörotransmitterların etkinliğini arttırır.

Birçok araştırma kafeinin beyin fonksiyonları üstündeki etkisini araştırdı ve sonuçlar çok açık: kafein hafızayı, reaksiyon süresini, uyanıklığı ve genel beyin fonksiyonlarını arttırıyor.

Kahvenin spora faydası da kayda değer. Kahvenin sporculara etkisi üzerine yapılan araştırmalar kafeinin sportif performası %11-12 arttırdığını gösteriyor. Kafeinin spora etkisi çok net ve o yüzden tüm pre-workout ürünlerinde kafein bulunuyor.

11) Kahve, batı diyetindeki en büyük anti-oksidan kaynağı
Kahve aslında tüm yediklerimiz gıdalar içinde bize en çok anti-oksidan sağlayan kaynak. Sebze ve meyvelerden bile daha çok anti-oksidan sağlıyor.

Anti-oksidanlar, hücreleri serbest radikallerin hasarından koruyor ve böylece yaşlanmayı ve kanseri engelliyor.
Kahvenin Faydaları - Okuyunca Şaşıracaksınız!


Canım kahve çekti, gideyim de yapayım bari :D
 

Elusive

Dekan
Katılım
2 Eyl 2012
Mesajlar
8,732
Puanları
63
Çayın yeri ayrı tabii ama şöyle köpüklü bir Latte'ye de hayır denmez yani.
 

busekement

Asistan
Katılım
2 Şub 2015
Mesajlar
162
Puanları
28
Ben de altına cCc çay cCc temalı bi şey yazmayı düşünmüştüm :D Tabii ki kahvaltının yanında çay kadar güzel bi şey mi var ya canım kahvaltı yanı çayı :D
 

Lazzz

Rektör
Katılım
15 Şub 2014
Mesajlar
15,439
Puanları
113
Konum
☛ ☾★ ☚
Ben de altına cCc çay cCc temalı bi şey yazmayı düşünmüştüm :D Tabii ki kahvaltının yanında çay kadar güzel bi şey mi var ya canım kahvaltı yanı çayı :D
Taze sıkılmış portakal suyu demedin sanırım :)


Not: Bu mevsimde nerden bulurum demeyin Metro marketlerde gerçek taze sıkım portakal suları var. Kendileri sıkıp satıyorlar.
 

busekement

Asistan
Katılım
2 Şub 2015
Mesajlar
162
Puanları
28
Taze sıkılmış portakal suyu demedin sanırım :)


Not: Bu mevsimde nerden bulurum demeyin Metro marketlerde gerçek taze sıkım portakal suları var. Kendileri sıkıp satıyorlar.
Taze portakal suyunu ben de seviyorum ama kahvaltıyı çayla yapmaya alışmışım :D
 

Ufuk

creative mod
Yönetici
Super Moderator
Katılım
12 Eyl 2009
Mesajlar
9,006
Puanları
113
Konum
Türkiye
Kahve iyidir, her gün tüketirim.. ;)
 

REDFOKS

Kürşad'ın Kırkıncı Çerisi Ϝ ϓ ſ Ϟ
Katılım
31 Ocak 2009
Mesajlar
18,295
Puanları
63
Kahve ofiste kendine gelmek için iyidir ama mide ile pek dost değildir haberiniz ola :)
 
Üst
stat counter