Günlük Yaptığınız Sporlar

Düzenli olarak spor yapıyormusunuz?

• Evet

• Hayır

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

Bu konuyu okuyanlar

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Merhaba Arkadaşlar
Herkes günlük yaptığı sporları yazabilir mi? Böylece spora başlayacak arkadaşlara da yardımcı oluruz.

Ben başlıyorum.
155 Şınav, 155 Mekik, Yürüyüş

Şınav ve mekik dayanıklılığı arttırır. Çeviklik sağlar.
sinav-cekmek-sinav-nasil-cekilir.jpg
images

İngilizcesi Push-up olan yere paralel bir şekilde uzanıp, kollar vasıtasıyla vücudu kaldırıp indirme şeklinde uygulanan genel kuvvet egzersizine şınav denir. Şınav egzersizi kondisyon arttırmak ve form tutmak için tercih edilen hareketlerin başında gelir.

Basit ve uygulaması oldukça kolay, herhangi bir ekipmana gerek duyulmadan uygulanan bir egzersizdir.

Şınav spor ile ilgilenen yahut ilgilenmeyen herkesin uygulayabileceği basit ve etkili bir harekettir. İlk etapta göğüs ve arka kol kasını geliştiren şınav egzersizi, akabinde omuz kaslarının gelişmesini de sağlar. Vücudun üst bölgesindeki tüm kasların çalışmasını sağlar.

Ayrıca şınav, göğüs bölgesi kaslarının toparlanmasını ve ayrık ve şekilli durmasını sağlar.

Şınav Nasıl Çekilir ?

Öncelikle ellerinizi omuz genişliğinde yada biraz daha geniş olacak şekilde, yere dayayarak, yüzükoyun vaziyette koyun. Vücudunuz düz konumda iken, kollarınızı dirseklerden kırarak, vücudunuzu yere yaklaştırın. Kollarınızı dirseklerden düz konuma getirerek, vücudu tekrar yukarı kaldırın. Bu iniş ve çıkışları tekrarlayın. Delinizi düz tutmanız ve dirseklerinizi tam açıp kapamanız halinde nizami ve doğru bir şınav çekmiş olacaksınız. Böylelikle kollarınıza, göğüs ve omuzlarınıza binen vücut ağırlığı kuvveti, bu bölgelerdeki kas yapısını kuvvetlendirecektir. Aşağıdaki resimdeki doğru nizami bir şınav şeklidir.

Şınav şekerken vücut ağırlığını kollar taşımaktadır. Vücut daima düz olmalı, ayaktan kafaya kadar düz bir çizgi varmış gibi düz durulmalıdır. Her egzersiz hareketinde olduğu gibi şınav çekerken de nefes çok önemlidir. Şınav çekerken maksimum verime ancak doğru nefes alıp vermek suretiyle ulaşılabilir. Şınavda yukarı çıkarken nefes verip, aşağı inerken de nefes alınmalıdır. Basit mantıkla düşünülecek olursa, zorlanırken nefes ver, inerken nefes al. Bu bütün egzersizlerde böyledir.

Şınav çekemeyen ya da az şınav çekebilenler,

Şınav hareketi yapıldıkça öğrenilen ve kondisyon kazanılan bir harekettir. Şınav hareketini ne kadar çok yaparsanız zaman geçtikçe şınav sayısı da o kadar artacaktır. Şınava yeni başlayanlar, şınav çekmekte zorlanıyorlar ise dizler yerde iken bu hareketi yapmak daha kolaydır. Hiç yapamayanlar ve ya az sayıda şınav çekenler dizleri yere dayayarak daha rahat şınav çekebilirler. Bu da sizi normal şınav çekmeye alıştırmak için bir aşamadır.

Neden Şınav Çekilmeli?

* Şınav spor yapan yada yapmayan herkesin tercih edeceği en basit ve yaygın hareketlerin başında gelir.

* Şınav, başta göğüs olmak üzere, karın, kol ve omuz kaslarının gelişiminde önemli bir rol üstlenir.

* Şınav hareketi her yerde uygulanabilen, pahalı ekipmanlara veya spor salonlarına ihtiyaç duyulmadan, tamamen vücut ağırlığı ile yapılan bir egzersizdir.

* Şınav, özellikle göğüs ve arka kol (triceps) kaslarını geliştirmek ve üst bölgeyi daha fit bir görünüme kavuşturmak için tercih edilen etkili bir egzersizdir.

* Şınav kolay yağ yakımını sağlayan ve kısa sürede yağların yok olarak kas yapısının gelişimini sağlayan bir harekettir.

* Şınav kişiyi formda tutmayı sağlar.

* Şınav, kasların düzenli çalışmasını sağlar.

* Başta göğüs kası olmak üzere bir çok kasın çalışmasına ve gelişmesine yardımcı olur.

* Şınav öncelikli olarak göğüs hareketi olsa da doğru yapıldığı takdirde arka kol (triceps), omuz, karın ve sırt kaslarının da çalışmasına olanak sağlar.

* Şınav vücudu düz tutmaya çalıştığımız için kalça ve bel kaslarının da güçlenmesini ve gelişimini sağlar.

* Şınav, göğüs kaslarına yandan çok güzel bir kavis oluşturarak, düzgün ve toplu durmasını sağlar.

* Şınav, göğüs yağlarını eritmede önemli bir rol üstlenir.

* Şınav, dünyaca ünlü otoriteler tarafından kanıtlanmış, en kolay ve en etkili göğüs kası egzersizidir.

* Uzun süre boyunca şınav çekmek, daha dinç, sağlam bir vücuda kavuşmayı, kişinin gün içinde daha zinde ve güçlü olmasını sağlar.

Mustafa Deliktaş

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,239
Merhaba Arkadaşlar
Herkes günlük yaptığı sporları yazabilir mi? Böylece spora başlayacak arkadaşlara da yardımcı oluruz.
Ben başlıyorum.
155 Şınav
155 Mekik
Yürüyüş
Şınav ve mekik iyi çekiyorsun maşallah :)
Screenshot_2017-11-12-15-41-00.png

günlük yürüyüş sayılıyor mu :D
Sınav öğrencisiyim çok vaktim olmuyor bu aralar. Yoksa düzenli olarak fitness yaparım yazın yapıyorum zaten

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629

Emre Budak

Doçent
Reaksiyon puanı
321
Spor yapmıyorum :confounded: Ama yapsam fena olmaz... Yaza hazırlık baklavalar falan :tearsofjoy:

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Evet arkadaşlar konuyu biraz canlandıralım.

Forumda spor yapan yok gibi. :D

rawkid

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,316
Eğer uzun boylu ve zayıf bir vücuda sahipseniz, özellikle de göğüs kafesiniz darsa kesinlikle ağırlık çalışmadan önce göğüs hastalıklarında uzman bir doktor ile görüşün. İşin sonunda sağlıklı olayım derken hepten elinizdekini kaybedebilirsiniz. Akciğer sönmesini (pnömotoraks) araştırmanızı tavsiye ederim. Benim başım yandı, sizin yanmasın.

Son düzenleme:

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Eğer uzun boylu ve zayıf bir vücuda sahipseniz, özellikle de göğüs kafesiniz darsa kesinlikle ağırlık çalışmadan önce göğüs hastalıklarında uzman bir doktor ile görüşün. İşin sonunda sağlıklı olayım derken hepten elinizdekini kaybedebilirsiniz. Akciğer sönmesini (pnömotoraks) araştırmanızı tavsiye ederim. Benim başım yandı, sizin yanmasın.
Geçmiş olsun kardeşim. :)
--- Gönderi Güncellendi ---
Ben ilk şınav çekmeye başladığım zaman kendimi çok zorlamıştım. 3-4 gün kas ağrıları oldu. Bu yüzden birden yüklenmemek gerek. :)

green1987

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Son 1 ay olmasa da standart spor salonundaki neredeyse tüm aletleri kullanıp her kısmı çalıştırmaya çabalıyorum.

SONG JOONG KI

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,025
Hergün mutlaka minimum 30 dakika yürüyüş yapıyorum

Transistor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,085
Haftada 3 kere 10 dakika dinlenerek 5 dakika koşuyorum. Günde 1.5 km haftada 4.5km oluyor.

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Her gün 45 dk basket oynamaya çalışıyorum. Yeterli mi bilmiyorum ama olsun.

k.batuu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Haftanın 4 gün fitness 2 günü koşuyla birlikte . Hafta sonu da basketbol hakemi olduğumdan dolayı hangi ile atamam gelmişse gidip maç yönetiyorum aynı zamanda da müdür yardımcısı olarak özel bir şirkette çalışıyorum . Ve 2 hafta içerisinde pc toplamayı planlıyorum :)

Speedster

Müdavim
Reaksiyon puanı
319
Yaklaşık 1,5 yıldır haftada minimum 3 gün taekwondo yapıyorum, eğer boş vaktim varsa haftada 6 güne kadar çıkabiliyor. Benim için günlük bir spordan daha fazlası ama yine de yazayım dedim.

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Yaklaşık 1,5 yıldır haftada minimum 3 gün taekwondo yapıyorum, eğer boş vaktim varsa haftada 6 güne kadar çıkabiliyor. Benim için günlük bir spordan daha fazlası ama yine de yazayım dedim.
Senin için yaşam tarzı olmuş. Bence çok iyi yapıyorsun. :)

Oezld

Asistan
Reaksiyon puanı
59
30dk yürüyüş gece sporu vre sadece göğüs sırt ve kol kaslarımı çaıştırıyorum

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Sabah 7.20 gibi fırına gidip geliyorum. Eskiden aramız 600-1000 metre falandı, bisikletle gidiyordum. Şimdi 50 metre yanımıza da açıldı sabah sporum 50+50=100 metre yürüyüş. :D

Arada bir bisiklete binerim işte bu gerçek sporum. :)

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,936
alışkanlık olduğu için sürekli volta atıyorum yani sabit durduğum pek söylenemez. :D

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
3 Hayat (İş + Okul + Ev) yaşadığım için pek vakit olmuyor. Günlük 2-3 km yürüyorum o sayılmaz bence ama spor yapmak istesem bisiklet sürerdim ayrı bir keyfi var.