GRUB Önyükleyicisindeki Bekleme Süresini Azaltmak

Bu konuyu okuyanlar

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Arkadaşlar GRUB önyükleyicisinde normalde 10 saniye boyunca hiçbir tuşa basmazsak listedeki en üst sıradaki işletim sistemi açılır.
Peki 10 saniye olan bu bekleme süresini düşürmek mümkün mü?
@Ben Kenobi @eronis @Forumun Ağası Finix

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Kod:
sudo gedit /etc/default/grub
grub dosyasındaki GRUB_TIMEOUT=10 süresini düşürmen lazım

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Grub Customizer uygulaması ile görsel olarak da yapabilirsin.
Yüklemek için:
sudo apt-get install grub-customizer

repo yok ise
sudo add-apt-repository ppa:danielrichter2007/grub-customizer
sudo apt-get update

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Kod:
sudo gedit /etc/default/grub
grub dosyasındaki GRUB_TIMEOUT=10 süresini düşürmen lazım
Elementary OS'ta terminalden verdiğiniz komutu giriyorum ama olmuyor. Şu yazı çıkıyor terminalde:
Kod:
sudo: gedit: command not found

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
o zaman ilk olarak sudo apt-get install gedit ile gedit metin düzenleyiciyi kur sonra tekrar dene elemantary hangi metin editörü kullanıyor bilmiyorum yerine onuda kullanabilirsin

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
o zaman ilk olarak sudo apt-get install gedit ile gedit metin düzenleyiciyi kur sonra tekrar dene elemantary hangi metin editörü kullanıyor bilmiyorum yerine onuda kullanabilirsin
Dediğiniz gibi sudo apt-get install gedit komutuyla gedit'i kurdum ve daha sonra denediğimde açıldı. Teşekkürler.
--- Gönderi Güncellendi ---
@Mrtaltg Peki "GRUB_TIMEOUT=10" kısmındaki 10 yerine 0 yazsam sorun çıkar mı?

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
normalde rakam yazdığın sürece sorun olmaması lazım ama sen yinede 0 yerine 1 yaz

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
3 yazdım. :)
1 yazmadım çünkü hemen Linux'tan başlatırsa Windows'u kullanamam.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
timeout 0 da olsa 1 de olsa grub başlatılırken aşağı ok tuşuna basıp diğer seçeneklerden birini seçebilirsiniz.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Geç yazdığım için özür dilerim.
Elementary OS'ta bu işlemi yani Grub önyükleyicisindeki bekleme süresini azaltma işlemini denedim ama başarılı olamadım. Nedense yaptığım değişiklikten sonra bile bekleme süresi 10 saniyeydi.
Aradan bir kaç gün geçtikten sonra Linux Mint Cinnamon kurdum. Bu işlemi yine denemeyi düşünüyorum. İnşallah bu defa başarılı olurum. :)

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Arkadaşlar yaptım. :)
Grub Customizer ile değişiklik yapabildim. Yardım eden herkese teşekkürler.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Ne yaptın bakalim

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Ne yaptın bakalim
İlk önce bilgisayarı Windows'tan başlattım. EasyBCD isimli programla "Windows Vista+MBR Önyükleyici ata" seçeneğiyle Windows önyükleyicisini oluşturdum. Bu şekilde Grub önyükleyicisi silinmiş oldu ve Grub önyükleyicisinin yerine Windows önyükleyicisi geçmiş oldu.
Daha sonra yine EasyBCD isimli programı kullanarak yeni bir kayıt ekledim. Bu eklediğim kayıtta Linux Mint'in kurulu olduğu alanı seçtim. Sonra da bilgisayarı Linux Mint'ten başlatıp Grub Customizer isimli programla bekleme süresini 0 yaptım yani bekleme süresini iptal ettim.

Ve son olarak sistemin en son halini de anlatayım. Bilgisayar açılışında Windows önyükleyicisinde Linux Mint ve Windows seçeneği çıkıyor. Bu seçenekten Linux Mint'i seçince beklemeden Linux Mint'e geçiyor ve eğer Windows'u seçersem de beklemeden Windows'a geçiyor.
Aslında bu yaptığım bazılarınıza gereksiz gelebilir ama bana göre öyle değil. Neden mi? Ben aylar önce bu mesajımda anlattığım işlemi yapmaya çalışmıştım ama tam olarak istediğimi yapamamıştım. Ama Allah'a çok şükür bu defa hem aylar önce yapmak istediğim şeyi yaptım hem de Grub önyükleyicisindeki bekleme süresini değiştirmiş oldum. :)

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
İlk önce bilgisayarı Windows'tan başlattım. EasyBCD isimli programla "Windows Vista+MBR Önyükleyici ata" seçeneğiyle Windows önyükleyicisini oluşturdum. Bu şekilde Grub önyükleyicisi silinmiş oldu ve Grub önyükleyicisinin yerine Windows önyükleyicisi geçmiş oldu.
Daha sonra yine EasyBCD isimli programı kullanarak yeni bir kayıt ekledim. Bu eklediğim kayıtta Linux Mint'in kurulu olduğu alanı seçtim. Sonra da bilgisayarı Linux Mint'ten başlatıp Grub Customizer isimli programla bekleme süresini 0 yaptım yani bekleme süresini iptal ettim.

Ve son olarak sistemin en son halini de anlatayım. Bilgisayar açılışında Windows önyükleyicisinde Linux Mint ve Windows seçeneği çıkıyor. Bu seçenekten Linux Mint'i seçince beklemeden Linux Mint'e geçiyor ve eğer Windows'u seçersem de beklemeden Windows'a geçiyor.
Aslında bu yaptığım bazılarınıza gereksiz gelebilir ama bana göre öyle değil. Neden mi? Ben aylar önce bu mesajımda anlattığım işlemi yapmaya çalışmıştım ama tam olarak istediğimi yapamamıştım. Ama Allah'a çok şükür bu defa hem aylar önce yapmak istediğim şeyi yaptım hem de Grub önyükleyicisindeki bekleme süresini değiştirmiş oldum. :)
epey kasmışsınız...

gedit kate vs bunlar her zaman kurulu gelmez ancak nano tüm sistemlerde kurulu gelir. "nano /boot/grub/grub.cfg" yazıp enterlasanız shelde istediğiniz değişikliği yapabilirdiniz.

Windows un açılışına linuxu eklemek için de grubu linuxun kurulu olduğu partitiona yükleyip windows altında "bcdedit" ile linuxun olduğu bölümü boota ekleyebilirsiniz. ( grubu kurmadan doğrudan bcedit ile windowsun açılışına linux eklenebilir mi denemedim, belki o da oluyordur.)

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
epey kasmışsınız...

gedit kate vs bunlar her zaman kurulu gelmez ancak nano tüm sistemlerde kurulu gelir. "nano /boot/grub/grub.cfg" yazıp enterlasanız shelde istediğiniz değişikliği yapabilirdiniz.

Windows un açılışına linuxu eklemek için de grubu linuxun kurulu olduğu partitiona yükleyip windows altında "bcdedit" ile linuxun olduğu bölümü boota ekleyebilirsiniz. ( grubu kurmadan doğrudan bcedit ile windowsun açılışına linux eklenebilir mi denemedim, belki o da oluyordur.)
Bilgi için teşekkürler. :)

Son mesajlar