GPU Ölçeklendirme açılmalı mı? Ne işe yarar?

Bu konuyu okuyanlar

TheFlowers

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Arkadaşlar benim ekran kartımın konsolunda ayarlarda GPU ölçeklendirme her zaman kapalı oluyor. 2 kere ekran kartı deiştirdim ikisindede böyleydi. GPU Ölçeklendirme kapalı olduğu zaman çözünürlüğü düşürdüğümde ekranın kenarları siyah oluyor ve ekran küçülüyor. (Zaten doğal çözünürlük 1080p olduğu için bide bulanık oluyo) GPU Ölçeklendirmeyi açınca bu siyahlıklar olmuyor. Bu ayar neden otomatikmen kapalı? Açılmasında bir sakınca var mıdır? FPS düşüklüğüne sebep olur mu? (Ekran kartı testlerinde çözünürlük düşürülünce onlarda siyahlık olmuyor. Acaba sadece bende olan birşey mi?)

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
GPU ölçeklendirme ayarı monitörünüzün native resolution'ı dışına çıktığınızda karenin interpolasyonunu GPU'nun yapacağı ayarıdır, dolayısıyla açılmalıdır.
Çünkü CPU hem daha yavaş hem de bicubic yerine daha kalitesiz bilinear algoritması kullanır.
Sizin dediğiniz siyah şerit ise aspect ratio'dan ötürü gelir ve ayarlanabilir, aslında siyah şerit olması daha iyidir çünkü öbür türlü görüntü daha şişman veya daha zayıf görülebilir ama dediğim zaten aspect ratio ayarı farklı yerlerden değiştirilebilir.

TheFlowers

Asistan
Reaksiyon puanı
8
GPU ölçeklendirme ayarı monitörünüzün native resolution'ı dışına çıktığınızda karenin interpolasyonunu GPU'nun yapacağı ayarıdır, dolayısıyla açılmalıdır.
Çünkü CPU hem daha yavaş hem de bicubic yerine daha kalitesiz bilinear algoritması kullanır.
Sizin dediğiniz siyah şerit ise aspect ratio'dan ötürü gelir ve ayarlanabilir, aslında siyah şerit olması daha iyidir çünkü öbür türlü görüntü daha şişman veya daha zayıf görülebilir ama dediğim zaten aspect ratio ayarı farklı yerlerden değiştirilebilir.
Ayarlamamı mı önerirsiniz? Ölçeklendirmeyi açmamı mı? Bu arada düşük çözünürlüklerdeki örneğin 720p'de kullandığımda normal dışında bir bulanıklık oluşuyor mağlum doğal çözünürlük altı oluyor. Bu bulanıklık GPU ölçeklendirme ile geçer mi? Ve açarsam FPS düşüklüğüne sebep olur mu?