GPU Kullanımı Yüksek Olduğunda Zarar Verir mi?

Bu konuyu okuyanlar

Kezzo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bundan yaklaşık olarak 3 ay önce ekran kartım yandı ve fiyatlar çok yüksek olduğu için yeni ekran kartı almadım. Şu anda Intel HD Graphics 4400 entegre grafik birimini kullanıyorum. League of Legends ve Insurgency oyunlarını düşük ayarlarda oynarken GPU kullanımım %60 - 70 bazense 80'e çıkıyor. CPU sıcaklığı 62 - 63 arasında gidip geliyor, buraya kadar hiçbir sıkıntı yok. Bazı oyunlarda ise FPS düşmüyor fakat GPU kullanımım %100 oluyor ve CPU sıcaklıkları 70 - 80 arası oluyor. Harici ekran kartlarında büyük oyunları oynarken %100 olmasınin normal olduğunu biliyorum fakat benim harici ekran kartım olmadığı ve entegre grafik birimini kullandığım için kafam biraz karıncalaniyor. Bu GPU kullanımı %100 yapan oyunları oynarsam sistemime uzun veya kisa vadede bir zarar verir mi? Yanar mi? Ne olur ne biter anlatır ve bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Sistemim:
  • Intel i3 3.4 GHz (4.nesil)
  • Intel HD Graphics 4400 128 MB kullanılabilir video belleği (entegre)
  • 8 GB RAM
  • 1 TB Harddisk

Reaksiyon puanı
143
Yanma gibi bir durum olmaz. Çok ısındığı zaman belli bir sıcaklıkta sisteminiz kapanır. Bunun haricinde harici grafik kartında olduğu gibi %100 olması bu grafik birimini tam anlamı ile kullandığınızı belirtir. Bitcoin gibi sürekli (7/24) %100' de kullanmanız tabi ömrünü ciddi anlamda kısaltacaktır. Ama günlük 3-5 saatlik oyun oynadığınızda çok bir etkisi olmaz. Firmalar bunlara göre üretiyor ve test ediyor. Bu durumlarda o zaman hiç dahili grafik birimini eklemezlerdi...

Kezzo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yanma gibi bir durum olmaz. Çok ısındığı zaman belli bir sıcaklıkta sisteminiz kapanır. Bunun haricinde harici grafik kartında olduğu gibi %100 olması bu grafik birimini tam anlamı ile kullandığınızı belirtir. Bitcoin gibi sürekli (7/24) %100' de kullanmanız tabi ömrünü ciddi anlamda kısaltacaktır. Ama günlük 3-5 saatlik oyun oynadığınızda çok bir etkisi olmaz. Firmalar bunlara göre üretiyor ve test ediyor. Bu durumlarda o zaman hiç dahili grafik birimini eklemezlerdi...
Bilgi verdiğin için çok teşekkür ederim :) <3