Google, WhatsApp'ı Satın mı Alacak?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


thekillingroad

Profesör
Katılım
10 Eyl 2012
Mesajlar
1,516
Puanları
38
Doğruluğu ve ciddiliği daha belli olmamakla beraber elbette gerçekleşmesi şaşırtıcı olmayacak bir durum. Ancak GOogle'ın bu alımının arkasındaki stratejiyi iyice düşünmesi gerekir, bugüne kadar başarısız olan satınalmaları da olmadı değil.

Öncelikle neden almak istiyorlar? Google pekala farkında ki bu uygulamanın ya da bugün herhangi bir mobil uygulamanın hit olmasını sağlayan şey iOS'ta tutulup tutulmaması. En basit örnekten bakacak olursak, benim gibi bir kaç bazı şeylere dikkat eden kullanıcı dışında tüm Android kullanıcıları da artık Instagram kullanıyor. (Benim kullanmama sebebim iki adet. Birincisi, benden izin almadan fotoğraflarımı kullanma yetkisine sahip olması, dha doğrusu uygulamayı kullanırken izin verdiğiniz anlaşma ile bu gerçekleşiyor ve bunu değiştirme şansınız yok. İkincisi amatör de olsa fotoğrafçılıkla ilgilenen birisi olarak hala inatla kare fotoğraf kullanmaları.) Instagram'dan önce çoğu Android kullanıcıs Instagram'ın basitliğiyle dalga geçerdi ve Pixlr-o-matic, Streamzoo gibi alsında hala daha başarılı olan ürünleri anlatırlardı. Instagram çıktı ne oldu? Hepsi kayboldu. :) Bu bir gerçek, iOS kullanıcılarının vazgeçmeden direttikleri bir uygulama rakipsiz hale geliyor.

Şimdi Google bunun farkında olduğu halde buna inat gidip değiştirmeye kalkarsa WhatsApp'i öldürebilir. Nasıl olur? WhatsApp'i Android'e entegre eder ve iOS için yayınlamayı durdurursa, bir süre iMessage ile gider iOS kullanıcıları sonra da sahneye ya EMS ya ICQ ya da başka yeni bir uygulama çıkar. iOS kullanıcıları sadece kendi aralarında iletişime izin vermesini hiç yadırgamadan kullanmaya devam ederler ve sonra Android kullanııcları da buna ayak uydurur ve WhatsApp ölür.

Bunun daha iyi bir senaryosu da var elbette. WhatsApp'i alır ve Android'e entegre eder, iOS'un iMessage'ı gibi dahili bir bedava mesajlaşma sistemi yaratmış olur, iOS kullanıcılarına da aprayla satmaya devam eder, işte o zaman oturur yerine. Hem de çok daha sağlam bir yer kazanmış olur ki biz de bu çoklu platform zırvasından kurtulmuş oluruz.
Neymiş diye bir messageme kurayım dedim, herkesten "ojjgeldin" doodle'ları gelince midem kalktı. Bir tek twitter'da falan DM'den yürümeyi zorlu bulanlar için telefon vermeden güzel bir çapkınlık aracı olabliiyor MessageMe.
 
Üst
stat counter