Google ve All in One Seo Problemi!

Bu konuyu okuyanlar

MuhammetARSLANTAS

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba arkadaşlar bir blog sitesi açtım ve bunun seo işlemlerini elimden geldiğince yapmaya çalışıyorum. Bildiğiniz gibi wordpress'in seo işlemleri için en çok kullanılan eklentisi All in One Seo'dur. Bende bu eklentiyi kullanıyorum fakat bir makale paylaşacağım zaman alt kısımda bu eklenti ile seo işlemlerini yani başlık açıklama ve anahtar kelimeleri yazıyorum. Google da nasıl görüneceğini bana gösteriyor fakat google'da arattığım zaman yaptığım seo işlemlerinin hiç birini göremiyorum hatta bazen yazılarım aramalarda bile çıkmıyor.

Ekran Resmi 2017-04-07 10.57.19.png

Daha Sonra Google Search kısmına geldiğimde sitemin buraya kaydettiğimi ve mülk olarak göründüğünü görüyorum fakat Google Search içerisinde ne google analytics değerlerimi görebiliyorum ne de google dizinine kayıtlı sitemi görebiliyorum. Daha sonra sitemi google dizinine her sayfayı ayrı ayrı kaydettim fakat daha beklemede gösteriyor. Anahtar kelimeleri makalelerimde uygun girdiğim halde seo paketlerini kullandığım halde neden google da sayfam üzerinden arama yaptığım halde makalelerimi bulamıyorum? bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler
Ekran Resmi 2017-04-07 11.06.34.png

Ayşenur unsal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Merhaba, öncelikle wordpress sürümünüz güncel mi ? bazı güncellemelerden sonra eklentiler için bu tarz sorunlar çıkabiliyor. All in seo dan başka meta ve title düzenleme ile ilgili eklenti kullanıyor musun?
Search console üzerinde paylaştığınız bu ekran görüntüsünde bahsedilen durum Google'ın sağladığı farklı bir hizmet. Kullanılmaması durumunda bahsettiğiniz sorun ortaya çıkmaz.
robot.txt ve sitemap dosyanız güncel mi?
İlk bunlar aklıma geldi cevaplarsanız çözmeye çalışalım

MuhammetARSLANTAS

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba, öncelikle wordpress sürümünüz güncel mi ? bazı güncellemelerden sonra eklentiler için bu tarz sorunlar çıkabiliyor. All in seo dan başka meta ve title düzenleme ile ilgili eklenti kullanıyor musun?
Search console üzerinde paylaştığınız bu ekran görüntüsünde bahsedilen durum Google'ın sağladığı farklı bir hizmet. Kullanılmaması durumunda bahsettiğiniz sorun ortaya çıkmaz.
robot.txt ve sitemap dosyanız güncel mi?
İlk bunlar aklıma geldi cevaplarsanız çözmeye çalışalım

Öncelikle cevabınız için teşekkürler.

Aynı Sorunu yaşayan arkadaşlar varsa çözebildiğim konular hakkında bilgi vermek istiyorum;
  • All in One eklentisini kaldırıp yerine Yoast Seo kurulumu yaptım yaşadığım bazı sorunları düzeltti ve benim için kullanımı ve verdiği sonuçlar daha başarılı oldu.
  • Google Sitemap xml eklentisi kullandığımı ve bu seo eklentileri ile birden fazla sitemap adresi oluşturduğumu farkettim ve google eklentisini kaldırdım. Şuan sadece Yoast tarafından sağlanan sitemap.xml adresine sahibim ve google search' e gönderdiğimde site haritası daha başarılı bir şekilde optimize edildi.
  • Analytics siteme girişleri görmüyordu hatta bir kaç arkadaşıma giriş yapmasını istedim girdiler ve görünmüyordu fakat yoast seo dan sonra düzeldi.
Hala düzelmeyen bir sorunum var onuda şöyle açıklayarak sizlere sorabilirim;
  • Hala bloguma eklediğim son makaleleri google da bulamıyorum. Google aramasını site: sencesaglik.com olarak yaptığımda sitemdeki all in One öncesi paylaştığım makaleleri görüyorum. Bir sorun daha var ki oda yeni makalelerim görünmemesini farkettikten sonra eski makalelerimde Yoast Seo üzerinden düzenleme yaptım ve yine de eski hali görünüyor.
  • Paylaşımların Google da görülmesi için belirli bir süre geçmesi mi gerekiyor?
  • Yoast üzerinden belirlediğim google görünümünü görmeme engel olabilecek eklenti JetPack olabilir mi? çünkü bu eklenti üzerinden de sayfa düzenlemesi yapabiliyorum?
Elimden geldiğince açıklayıcı yazmaya çalıştım umarım anlaşılabilir olmuştur.

Ayşenur unsal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Bilgilendirici olmuş teşekkürler.
Sitemap ve robot.txt dosyanda bi sorun olmadığını düşünüyosan son indexlenmeni bi kontrol et istersen ana sayfan için de görünmediğini düşündüğün alt sayfalar içinde bunu yap. Wordpress eklentileri bu tarz sorunlara sebep olabiliyor. Bu alana yeni girdiyseniz tavsiyem bloglar yada forumlarda yararlı diyeyazılan her eklentiyi wordpressinize dahil etmemeniz. Eklentiler doğru kullanılmadığında daha büyük sorunlarada sebebiyet verebiliyor.

JetPack için midir bunun hakkında kesin bişey diyemiyorum ama benzer bir sorunu yakın zamanda seo için uğraştığımız wordpress tabanlı bir site için yaşamıştık. (sorun eklentilerde çıkmıştı)

MuhammetARSLANTAS

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bazen eski kapat aç yöntemi gibi şeylerin hala işe yaradığını bazen düşünüyorum :)
Hiç birşey yapmadan bekledim 1 gün geçtikten sonra kendiliğinden düzeldi google da bir sorun varsa sanırım bunu kendisi bulup düzeltiyor.
Ama öğrendiğim bir konu olarak aynı işlevi gören birden fazla eklenti sadece o işlevlerde değil diğer işlevlerde de sorun çıkartabiliyormuş. Sorunum kalmadı cevap verdiğiniz için teşekkürler.