Google Science Fair 2016'a iki türk kızına ödül!

Bu konuyu okuyanlar

S

shiftdelete.net

SDN Okuru
Google Science Fair 2016'a iki türk kızına ödül!

Google Science Fair 2016'da İlayda Sırbaş ve Ezgi Tezer, geliştirdikleri proje ile "Community İmpact Award"a layık görüldüler. Google Science Fair 2016 kazananı ise Güney Afrika'dan çıktı.

:: Google Science Fair 2016'da ödüle layık görülen iki Türk kızı göz önüne alındığında, Türk gençlerinin projelerinin gelecek süreçte küresel arenada bir farkındalık yaratacağını düşünüyor musunuz?

Son düzenleme:

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
projeyi açıp inceledim. fikir basit ama proje mükemmel hazırlanmış.
hazırlanma sırasında bir üniversite hocasından destek almışlar.
testler ve analizler çok açık belli bir profesyonelin elinden çıkmışlar.
sanıyorum ki bu kızların aklına ana fikir gelmiş geri kalan tüm hesaplamar, testler ve raporlar ilgili üniversite hocasının elinden çıkmış.

fikri merak edenler için kısaca yazayım.
geri dönüşüm kutuları ile toplanacak metal kola vb kutularını beton blokların içine yerleştirme.
bu yöntemle oluşturulan blok darbelere karşı daha esnek oluyor.
yük durumunda metal kutuların ezilmesi ile bir miktar yükü kırılmadan sönümlüyor.
normal beton blokta ise blok içinde hiç boşluk veya esnek bir madde olmadığı için daha çabuk kırılma yaşanıyor.

sonuç açısından bakarsak bence başarılı bir fikir. çerveci kısmını kastedmiyorum.
zira kola kutusu toplamak satın almaktan daha pahalı.
buna benzer bir uygulama göremedim. inşaatçı arkadaşlar daha detaylı yazabilirler.

bu fikri özel tasarım plastik kalıplarla geliştirmek mümkün.
plastik yük altında bozulan formunu geri alma yeteneğine sahip.
buda deprem gibi titreşim içeren senaryolarda metalden daha iyi sonuç verecektir.

umarım bu fikilerini hayatlarının geri kalanında kovalarlar.

projeyi bizzat incelemek isteyenler için link
Projeniz - Google Science Fair 2016

Son mesajlar