Google MyActivity özelliğini kapatmama rağmen girdiğim sitelerden reklam almaya devam ediyorum

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
6
Ben televizyonda bir haber izlemiştim, haberde hakkı alkan google tarafından izlenmek istemiyorusanız MyActivity özelliğini kapatın demişti.
Bugün ticari amaçla beni izleyen ileride beni farklı amaçlarla da izleyebilir. Ben bu konuda son derece rahatsızım. Bu benim bildiğime göre telif haklarına ihanet.
Ama sizlerinde fikrini almak isterim bu konuda ne düşünüyorsunuz. Bana Google adına dava açma hakkı doğmuş mudur?

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Google'a dava açma hakkın doğmamıştır bence. Avrupa, rekor cezalar kesmişti zamanında. Bu da kaynak:
Google'a Avrupa'dan çok ağır ceza: 2.42 milyar euro!
Siz zaten Gmail hesabı açarken bazı şartlar kabul etmişsinizdir. Bu sayfayı inceleyebilirsiniz:
Google Hizmet Şartları – Gizlilik ve Şartlar – Google
Google kullanmayacaksınız böyle bir durumla karşılaşmamak için. Bilgisayar kullanırken Google kullanma gibi bir zorunluluğunuz yok zaten.
Ayrıca zaten bu casusluk konusunu telemetri ile Microsoft fazlasıyla yapıyor.
Ben televizyonda bir haber izlemiştim, haberde hakkı alkan google tarafından izlenmek istemiyorusanız MyActivity özelliğini kapatın demişti.
Onu kapatması basit.

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
6
Google'a dava açma hakkın doğmamıştır bence. Avrupa, rekor cezalar kesmişti zamanında. Bu da kaynak:
Google'a Avrupa'dan çok ağır ceza: 2.42 milyar euro!
Siz zaten Gmail hesabı açarken bazı şartlar kabul etmişsinizdir. Bu sayfayı inceleyebilirsiniz:
Google Hizmet Şartları – Gizlilik ve Şartlar – Google
Google kullanmayacaksınız böyle bir durumla karşılaşmamak için. Bilgisayar kullanırken Google kullanma gibi bir zorunluluğunuz yok zaten.
Ayrıca zaten bu casusluk konusunu telemetri ile Microsoft fazlasıyla yapıyor.

Onu kapatması basit.

Tamam onu biliyorum fakat bunların hepsi faso fiso. Verdiğin linklerde google bu bilgileri niçin kullanır falan filan yazıyo. Zaten google ın kendi sayfasında gerçekten neden bu bilgileri topladığını yazmasını ben beklemem. Sonuçta ben benim arama geçmişime vs ulaşmasını myactivity sayfasından duraklatmışım ama neden hala benim girdiğim siteleri izlediğine pek anlam ve uygunluk veremedim...
İşte bu da kanıtıdır:
Kaynak: https://drive.google.com/file/d/1YkLikhSgak7izvVrJA-kauH0FqJ72YHX/view?usp=sharing

Ben izin vermediğim halde beni izlemesi hoşuma gitmiyor ve üst akıl şu anda bütün insanların özel bilgilerini elinde tutmak her insanın sesini ve yüzünü kısacası mahrem her bilgisini depolamak için herşeyi yapıyor. Bu yıl çıkacak bir çok telefonda yüz tanıma özelliği olacak ve bu bilgiler sunucularda depolanacak. Örneğin Apple bir daha parmak izi şifresine geri dönmeyeceğini açıkladı. Ben bundan son derece rahatsızım.
Bunları pazarlama bahanesiyle yapmaları da benim için ikna edici değil.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Tamam onu biliyorum fakat bunların hepsi faso fiso. Verdiğin linklerde google bu bilgileri niçin kullanır falan filan yazıyo. Zaten google ın kendi sayfasında gerçekten neden bu bilgileri topladığını yazmasını ben beklemem. Sonuçta ben benim arama geçmişime vs ulaşmasını myactivity sayfasından duraklatmışım ama neden hala benim girdiğim siteleri izlediğine pek anlam ve uygunluk veremedim...
İşte bu da kanıtıdır:
Kaynak: https://drive.google.com/file/d/1YkLikhSgak7izvVrJA-kauH0FqJ72YHX/view?usp=sharing

Ben izin vermediğim halde beni izlemesi hoşuma gitmiyor ve üst akıl şu anda bütün insanların özel bilgilerini elinde tutmak her insanın sesini ve yüzünü kısacası mahrem her bilgisini depolamak için herşeyi yapıyor. Bu yıl çıkacak bir çok telefonda yüz tanıma özelliği olacak ve bu bilgiler sunucularda depolanacak. Örneğin Apple bir daha parmak izi şifresine geri dönmeyeceğini açıkladı. Ben bundan son derece rahatsızım.
Bunları pazarlama bahanesiyle yapmaları da benim için ikna edici değil.
Bizler, yani son kullanıcının böyle bir durumla yapabileceği fazla bir şey yok.
Google, Microsoft gibi şirketlerin neden böyle yaptığı bu bağlantıda güzel bir şekilde anlatılmış:
ABD'nin internetteki gözü PRISM nedir?

Reaksiyon puanı
6
telemetri ve microsoft nasıl casusluk yapıyor? Bu konudan biraz bahseder misin ben ilk kez senden duyuyorum.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
telemetri ve microsoft nasıl casusluk yapıyor? Bu konudan biraz bahseder misin ben ilk kez senden duyuyorum.
Burada anlatılmış:
Windows 10: Mahremiyetinizi İhlal mi Ediyor? | Telemetry Servisi Nasıl Devre Dışı Bırakılır? Windows 10
Siz hâlen tek Google yapıyor zannediyorsunuz işi. Google ile aynı tekniği, Windows 10'da Microsoft da uyguluyor.
Kapatılabiliyor mu? Ben sadece MyActivity'deki bilgileri silebiliyoruz diye biliyordum.
Kapatılıyor. Ben, Gmail hesabımı açtığımda ilk işim kapatmak olmuştu. Yine de yeterli değil gibi.