Google Glass’ın teknik özellikleri belli oldu

Bu konuyu okuyanlar

eSa

Müdavim
Reaksiyon puanı
352
Google, bir yıldan fazladır teknoloji dünyasının gündeminden düşmeyen en son teknoloji gözlükleri Google Glass’ın teknik özelliklerini duyurdu. 5 megapiksel kamerası bulunacak gözlük, 720p video kayıt yapabilecek ve 16 GB belleği bulunacak. Google, gözlüğü deneme hakkı kazanan ilk 2 bin kişiye kargonun yolladığını da açıkladı.

130416_glasss.hlarge.jpg

Google, hayata bakış açımızı değiştireceği öne sürülen artırılmış gerçeklik ürünü Google Glass’ın teknik özelliklerini sonunda açıkladı. ABD’li teknoloji devi, üretim hattındaki yerini aldığı belirtilen gözlüğün, 12 GB belleğe sahip olacağı, Google Drive bulut depolama hizmetine erişimi sayesinde bu rakamın 16 GB'a çıkarılabileceğini açıkladı.

1,500 dolardan satılacak olan Google Glass, 5 megapiksel kamerasıyla 720p video kayıt özelliği sunacak. Wi-Fi bağlantı özelliği bulunacak Google Glass’ın kablosuz bağlantı erişimi 802.11 B/G standardında, yani beklenenin altında bir hızda olacak.

GPS ve SMS özelliği de bulunacak gözlük, Android 4.0.3 (Ice Cream Sandwich) ve üstündeki işletim sistemlerini kullanacak.

130416_google-glass.jpg

- Burna oturan kısımla çerçeve her surata oturacak şekilde ayarlanabilecek,

- İki farklı ebatta ekstra burun ayarı seçeneği olacak,

- 2,5 metreden 63,5 cm genişliğinde HD formatında görüntüye eşdeğer ekran çözünürlüğü sunacak,

- 5 megapikel fotoğraf çekimi,

- 720 piksel video kayıt,

- Kemik iletimi teknolojisiyle ses aktarımı,

- Wi-Fi (802.11b/g) ve Bluetoothn bağlantı özellikleri,

- 12 GB kullanılabilir bellek, Google bulut erişimi ile 16 GB’a kadar yükseltme,

- Hangout (video konferans) ve video kayıt gibi özellikler betaryayı daha hızlı tüketecek içerikler olacak,

- Micro USB kablosu ve şarj aletiyle sunulacak. USB bağlantısı şarj aletiyle uyumlu olacağı için kaybedilmemesi önemli,

- Bluetooth özelliği olan her telefonla uyumlu olacak,

- MyGlass uygulaması Android 4.0.3 veya üstündeki işletim sistemlerini gerektirecek. Uygulama sayesinde GPS ve SMS kullanılabilecek.

[video=youtube;6BTCoT8ajbI]http://www.youtube.com/watch?v=6BTCoT8ajbI[/video]

[video=youtube;Vb2uojqKvFM]http://www.youtube.com/watch?v=Vb2uojqKvFM[/video]

Kaynak

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,008
3.000 TL ohannes... Fiyatı düşsün alırım :D

M@STER

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
5
Ona para vericeme araba taksidine girerim :D

yunasyus

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
[h=2]Google’ın merakla beklenen giyilebilir akıllı cihazı Google Glass’ın bir kısmının dağıtıma hazır olduğu belirtildi. İlk etapta 8 bin kişiye dağıtılacak gözlüğün yaklaşık 2 bin kadarı sahiplerine yakın zamanda ulaştırılacak. Bununla birlikte şirket akıllı gözlüklerin teknik özelliklerini de duyurdu.[/h]
19878776.jpg

Google’ın yaptığı açıklama göre Google Glass, Bluetooth teknolojisine sahip herhangi bir telefon ile birlikte çalışabilecek. Ancak, için gözlük üzerinden GPS ve
SMS özelliklerini kullanabilmenin tek yolu MyGlass companion uygulaması ve bu uygulama şuan için sadece Android 4.0.3 ve üstü telefonlar için geliştirilmiş durumda.

Google Glass’daki en önemli özelliklerden biri kemik iletim teknolojisi. Bu sistemde kulaklığa gerek kalmadan titreşimler kulağınızla bağlantılı kemikler üzerinden kulağınıza ulaşacak. Ayrıca, müzik dinlerken veya video ortamında sohbet ederken aynı zamanda dış ortamın seslerini de duyabileceksiniz.

Fotoğraflar 640 x 360 piksel çözünürlüğe sahip olacak. Google açıklamasında, görüntü için ‘25 inç yüksek çözünürlüklü ekranın 2,5 metre uzaklıktaki görüntüsü ile eşdeğer’ diye yazdı.

Ayrıca, 5 megapiksel kamera ile 720p video çekimi de yapılabilecek. 16GB dahili depolama alanı bulunuyor ancak bunun 12 GB’tı kullanılabilir. Bununla beraber Google bulut bilişim hizmeti ile sürekli senkronizasyon sağlanabiliyor.

Google Glass’ın pil ömrünün ise bir tam gün olduğu aktarıldı.

Kaynak

webking

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yuhhh. Bence de çok pahalı imiş.. türkiye fiyatı daha da pahalı olabilir ve Türk lokasyonlarını da desteklemeyebilir henüz. Zaten bekleyip biraz daha evrilmesini beklemeli derim ben.

ProKameralar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bana 5 senesi var gibi geldi bunların yaygınlaşması için, ama bilmiyorum yani gözlük kullanmadığım için devamlı takmak bana çok uymaz...

Son mesajlar