Google Chrome'u kullanarak kötü amaçlı yazılım ve diğer zararlı yazılımları kaldırma (Windows)

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


kilicbaligi

Profesör
Onursal Üye
Katılım
3 Şub 2018
Mesajlar
3,708
Puanları
113
Web tarayıcınızı kullanarak web sitelerini ziyaret ettiğinizde, bazı web siteleri bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım ve istenmeyen yazılımlar yükleyebilir. Bu kötü amaçlı yazılım ve istenmeyen yazılımlar aşağıdaki gibi birçok soruna neden olur:

* Tarayıcınızın ana sayfası veya varsayılan arama motoru veyahut ta başlangıç sayfası (Yeni sekme), izniniz olmadan otomatik olarak bilinmeyen web sitelerine dönüşür.

* Gereksiz uzantılar, eklentiler ve araç çubukları tarayıcınıza yüklenir.

* Virüs ve virüslü cihazlar hakkında düzenli uyarı mesajları alırsınız.

* Web tarayıcınız ele geçirilir ve bilinmeyen web sitelerine otomatik olarak yönlendirilir.

* İstenmeyen pop-up (açılır pencere) reklamlar ve kapatılamayan yeni sekmeler peyda olur.

Yani özetle; temel olarak bazı web siteleri, web tarayıcınızı ele geçirir ve şüpheli yazılımları ve kötü amaçlı yazılımları yükler ve bu da sorunlara neden olur; nihayetinde bu durum sizin internetteki gezinme deneyiminizi mahveder.

Bu kötü amaçlı yazılım ve şüpheli yazılımları kaldırmak için ise, bilgisayarınızı tarayan ve tüm şüpheli ögeleri cihazınızdan silen iyi bir antivirüs ve casus yazılım önleme yazılımı yüklemeniz gerekir.
Google Chrome, web tarayıcınızdan ve kişisel bilgisayarınızdan tüm istenmeyen yazılımları ve kötü amaçlı yazılım programlarını taramak ve kaldırmak için yerleşik bir araç veya özellik ile (Bilgisayarı temizle) birlikte geliyor. Çok ekstrem şeylerle uğraşmıyorsanız ve de interneti bilinçli olarak kullanıyorsanız, herhangi bir ek güvenlik yazılımı programına ihtiyacınız yoktur.

Chrome web tarayıcınızda da benzer sorunlarla karşılaşıyorsanız, kötü amaçlı yazılımlardan ve istenmeyen zararlı yazılımlardan kurtulmak için bu yerleşik tarama aracından yardım alabilirsiniz.


Kötü amaçlı yazılımları manuel olarak da kontrol etmek için:

Google Chrome'u açın.Pencerenin sağ üst köşesinde bulunan 3 noktalı simgeye (ana menü) tıklayın.Ardından Ayarlar'ı tıklayın.

Aşağıya doğru sayfayı kaydırın ve "Gelişmiş" seçeneğini tıklayın.
Tekrar sayfayı aşağıya doğru kaydırın "Sıfırla ve temizle" bölümünü göreceksiniz.

"Bilgisayarı temizle"yi seçeneğini tıklayın..Bul'u tıklayın (Zararlı yazılımları bul ve kaldır)

Yerleşik güvenlik aracı taramaya başlayacaktır.

İstenmeyen yazılımları kaldırmanız istenirse, Kaldır'ı tıklayın. Tarama sonunda bazı ayarlar, varsayılan değerlere döndürülür ve uzantıları kapatılır.Bu kadar! Tarayιcιnιzιn kötü amaçlı yazılım ve diğer zararlı yazılımlar için taranması birkaç dakika alır.
 
Üst
stat counter