Google bunları nasıl biliyor?

Bu konuyu okuyanlar

asitsit

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Merhaba arkadaşlar Bugün yaşadığım ve ilk kez rastladığım bir şeyi sizinle paylaşmak istiyorum açıkçası çok şaşkınım.

Malum kpss yaklaştı youtube' da Tarih dersi anlatılan bir video izliyordum. Hoca Ders ile ilgili bir film tavsiyesinde bulundu videoyu durdurup google'a tam filmi arattıracaktım ki filmin sadece ilk iki harfini yazdım tahminlerde ilk sırada idi. Neyse herhalde filmi daha önce arattırdım yada bununla ilişkili bir aratma yaptım dedim ve umursamadım. Sonra video ya devam ettim ders arasında hoca tarihsel bir isimden bahsetti "ajan lawrence" dedim bu adamla ilgili biraz bilgi öğreneyim "aj" yazdım google ajan lawrence diye tahmin etti ve ilk sıradaydı resmen tırstım google benimi izliyo lan dedim. Arkadaşlar bu konuyla ilgili fikri olan varmı bunca yıllık bilgisayarcıyım kendime göre fena sayılmayacak teknik bilgiye sahibim ama bu konuyla ilgili kendimi cahil hissediyorum lütfen beni aydınlatın teşekkürler.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Adım adım izleniyorsun, demek ki şüphelenilen birisisin. Seninle bir daha yazışmayalım. Başım belaya girmesin.

Bloother

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,327
Odana böcek koymuş olmalılar, seninle özel olarak ilgileniyorlar. Dikkatli ol.[emoji14]

Bepob

Müdavim
Reaksiyon puanı
302
Kardeş telefon kullanıyorsan kırıp evinden uzak bir yere at sinyalini almasınlar internetini kes ışıkları söndür.bunlar benim tavsiyem.

rawkid

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,316
banggood.com'a gir ve elektronik eşyaların fiyatlarını öğrenmenin keyfini çıkar :D

Black_Yunus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Google Arama'ları özelleştirmek için önceki aramalarını kullanıyor mesela internette ayakkabı diye arat birkaç dakika sonra youtube'a gir ayakkabı reklamı görürüsün

Edit : Google'ın çok üst düzey algoritmaları var mesela ip adresinden aynı bölgede en çok aranan şeyleri öneride daha fazla göstermesi gibi...

asitsit

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Alemsiniz ya bende öyle tahmin etmiştim bunlar hep paralelin işi :rolleyes:

asitsit

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Google Arama'ları özelleştirmek için önceki aramalarını kullanıyor mesela internette ayakkabı diye arat birkaç dakika sonra youtube'a gir ayakkabı reklamı görürüsün

Edit : Google'ın çok üst düzey algoritmaları var mesela ip adresinden aynı bölgede en çok aranan şeyleri öneride daha fazla göstermesi gibi...

Kardeşim dediğim gibi bu yazdıklarım ile ilişkili bir aratma yaptırmadım yani bir döküman okurken oradan bir alıntı yapsam derimki bu cümle makalede geçiyor google tahmin edebilir. Ancak video da geçen bir cümleyi arattırmam ve bunun tahmin edilmesi hatta tahminde de öte direk bilinmesi çok şaşırtıcı... ilgin için teşekkürler

Tys23

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,229
Dostum izleniyorsun. Evden taşın numaranı değiş ve yüz nakli yaptır. Hayatın tehlikede. :D

webrettin

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
Zannetmiyorum biraz abartıyorsunuz bana göre. Tarih videosu izleyip benzeri içerikleri araştırmanızda google ilgi alanınızla ilgili ilk aradığınızı bulmanız için sonuçları bu şekilde daraltmış olabilir. Tarih gibi seçici bir konuyla ilgili video ve çokta bulunmayan 'j' harfini içeren google aramasının ajan lawrence şeklinde olması bence şaşırtmasın.

dashboards

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bunların abartıldığını düşünmeyin,şu anda kullanılan teknolojiler sadece ellerinizdeki telefonlardan ibaret değildir,çok daha gelişmiş ve gizli teknolojiler mevcuttur, bunlar farkettirilmeden uygulanmaktadır.Çünkü insanlığın özel hayatlarına ve özgür düşünme hakkına müdahale olduğundan dolayı gizlenmektedir.Ayrıca insanlar bunların farkına vardığında önlemler almaya başlayacak dolayısıyla bu kurulmuş teknolojik sistemler eskisi gibi sağlıklı ve kapsamlı çalışamayacak.Örneğin bir kimse bilinçli olarak bir anket doldurduğunda tüm bilgileri objektif olarak doldurmayabilir kendisi için tehdit oluşturabilecek bilgileri vermeyebilir,ya da dinlendiğini biliyorsa her şeyi konuşmayabilir,fakat bunların farkına varması engellendiğinde tüm bilgilerini kolaylıkla verebilmektedir.
Ayrıca bunları bildiklerini düşündüğüm yetkili kişi ve kuruluşların da ;
1.Tehdit veya gizli anlaşmalar(devletler arası karşılıklı çıkar anlaşmaları,yaptırımlar vb.),
2.Zaman zaman devlet için de bu teknolojilerin kullanılmasının avantajlı bilgiler ve destekler sağlaması nedeniyle(istihbarat toplama,suç önleme,ticari konularda destek vb.),
3.Bu teknolojileri uygulayanların diğer bir çok gelişmiş teknolojilerin de bir kısmını işbirliği yaptığı takdirde ülkelere sağlayabilecek olması,teknik destek ve altyapı imkanını sunabilmesi gibi durumlardan dolayı;
ülkelerindeki insanları acilen bilgilendirip bu konuda tedbirler almaları kamu spotları yayınlamaları ve bu sistemlere alternatif kendi sistemlerini (yerel ağlar,yazılımlar,yerli işletim sistemleri,mobil yazılımlar vb.) yapmaları gerekirken ne yazık ki yapamamaktadırlar.
Diyeceksiniz ki "benim tüm bilgilerimi alsınlar ne önemi var" (buna benzer sözler çevrenizden ve kamuoyunda da sıkça duymuşsunuzdur muhtemelen) fakat istedikleri ve ulaştıkları amaç ta budur,çünkü insanların farkına varmaması ya da farkına vardıklarında ise önemsememeleri bu sistemin çalışması için daha uygun ortam sağlamaktadır.
Sonuç olarak; bunları yetkili kişilerin de açıklayıp,bunları engelleyebildiği günler gelebildiğinde o zaman biraz daha özgür bir dünyada yaşadığımızı düşünebileceğiz,yani düşündürülen değil,düşünen bireyler olarak "var " olacağız..
Bakalım,tüm bu olanların, uygulanan gizli teknolojilerin tamamına toplumun tümü ne zaman farkına varabilecek,umarım ben de o günleri görebilirim...

yucesezar

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
557
Dikkat edersen Facebook'ta da buna yakın bir olay vardır.

Bloother

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,327
İstatistikleri program yapımcılarına gönderme olayını her zaman kapalı tutun. Klavye tahminlerinizi bile kapalı tutun. Size öneri dahi yapmasınlar.

Black_Yunus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Facebook açıkken bir konu hakkında konuşunca sayfayı yenilediğinde konuştuğun konuyla ilgili reklam gelebiliyor sitelerin mikrofon gibi aygıtların erişimine izin vermemek çok önemli.. Zaten onlarda çoğunlukla yalanlamıyor.

asitsit

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Zannetmiyorum biraz abartıyorsunuz bana göre. Tarih videosu izleyip benzeri içerikleri araştırmanızda google ilgi alanınızla ilgili ilk aradığınızı bulmanız için sonuçları bu şekilde daraltmış olabilir. Tarih gibi seçici bir konuyla ilgili video ve çokta bulunmayan 'j' harfini içeren google aramasının ajan lawrence şeklinde olması bence şaşırtmasın.

Mesela siz google aj yazın ilk sırada ne çıkacak ? nane nane "Ajdar'ın" bile ajan lawrence 'dan önce çıkması muhtemeldir. :) Tekrar söylüyorum bir makale okurken değil videodan alıntı yaptım İlginiz için teşekkürler.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
İzlediğin videoyu da bilgisayardan izlemedin mi? O videoyuda google'dan bulmadın mı? Videoda geçen konular, aranırken kolay bulunsunlar diye google arama terimlerine sayfa tanımı olarak eklenmemişler mi ? Google da o bilgisayarın IP adresi ve de o IP adresinin bulunduğu bölge kayıtlı değilmi ? O IP adrsinden yapılan tüm İnternet gezintileri google de kayıtlı değiller mi ? O bilgisayarda bir de bir webcam takılımı ? ve o webcam da sürekli açıkmı ? Şimdi Youtube (bir google hizmetidir) videoları arasında en çok tıklananlar arasında kendini burnunu karıştırırken keşf edersen neden şaşıracaksın ki ?

tutankenshta

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
chome ve telefon birleşince mikrofondan sürekli dinleme yapıyordu tabi tarayıcı açıkken...

mstb

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Yapay zeka önerileri. Birbiriyle bağlantılı arama sorgularını öneriyor.