Girişimcilikte Yalnızlık

Bu konuyu okuyanlar

Mahmut Furkan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Merhaba Arkadaşlar Hakkı Abimin Değişiyle Dostlar
Size kendimden bahsetmeden girişimcilikte yalnızlığım hakkındaki serzenişlerden bahsedeceğim.
Üniversitemizi örgün olarak bitirdik. 4 yıllık bölümün zorluğundan dolayı 5 senede bitirdik. Bölüm iktisat bilenler aslında zorluğun uda bilir. Sizleri çok sıkmadan kazıklandığımı benden çalınan yılları tek tek anlattıktan sonraki sürece geçeceğim. Okul bittikten sonra okul 2,500 tl para verin size formasyon verelim dediler ilerde öğretmen olursunuz dediler onuda verdik. Tabi masraf sadece o değil 6 ay boyunca kira vs vs masraflarla bir senemizi daha verdik ve gel zaman git zaman bekle bekle bir atama olacak olmadı. 6 senemizi işsiz güçsüz tamamladık.
Teknolojiye çok meraklı olduğumdan dolayı Çin'de ünlü bir site var bilirsiniz hepiniz oradan ürün getirerek bizim piyasada satmaya başladım.
Başta güzel kazançlar sağladım. 70 dolar kota vardı bir kaç kişi adına ürün getirip satışını yaptım. Sonra buna uyanan ülkemiz kotayı 30 dolara düşürdü. Neyse ki zaten piyasa iyice bozulmuştu çünkü herkes artık buradan kişisel olarak ürün almaya başlamıştı.
Bilgi çok hızlı akmaya başlarken bende yeni bir şeyler öğrenme ve bunları hayata geçirme düşüncesindeydim.
Sonra ücretsiz wep tasarım yazılımlarını keşfettim. Site mi yapıp satayım dedim denedim fena sayılmazdı .
Beleş site yapıp satmaya başladım. Ucuz sattığım için sıkıntı yoktu. Teknik konular hakkında bilgi sahibi olduğum için bir sorun oluştuğunda satış yaptığım insanlara teknik destek sağlayabiliyordum.
Bu arada deli gibi düzenli iş arıyordum. Türkiye'nin önde gelen firmalarına başvuru yapıyorum mülakatlara gidiyorum sonra eve geliyorum. Sürekli bir gel git içindeyim.
Ah bir imkanım olsa şöyle yaparım böyle yaparım diye kendi kendime konuşmaya başladım.
Hayat çok zor ve ben başarmak zorundaydım.
Kendi aşık olduğum insanla evlendiğim için ailem tarafından red edilmiştim. Hayatta tak teselli kaynağım eşimdi. Nereye bir iş başvurusu yapsam bana ya tecrübeden bahsederlerdi ya İngilizce ya Ehliyet Ya Askerlik.
Hani demek istediğim şey sürekli bazı şeyler isteniyor sizden...
Askerliği hemen gittim yaptım. Ehliyete yazıldım İngilizce içinde çalışmalarım devam ediyor.
Benim bu gelecek endişelerim muhtemel ki eşiminde dikkatini çekmeye başladı. Kendisi bir kamu kuruluşunda memur olduğu için sağ olsun sürekli destek çıkıyordu.
Ben bu arada evde olduğum zamanlarda kendime bir e ticaret sitesi kurdum. İş gümüş takı aksesuar üzerine.
İşler çok fena değil iyi gidiyor. Google arama motorunun kurnazlıklarını öğrenmeye çalıştım.
Youtube kanalında o kadar çok boş zaman öldüren videolar varki anlatamam.
Adam size ben eve gidiyorum diyecek ama bunu söylerken o kadar lafı çok geveliyorki sizi o kadar çok uğraşıyorki af edersiniz ama mal gibi o iki dudak arasına bakıyorsunuz.
Neden mi çünkü sizin iş yapmanız için insanların sizin sitenizi ziyaret etmesi lazım.
Sizi görmesi lazım dikkat çekmeniz lazım.
Bir kelime için saatlerce bilgisayar başında bir onu bir bunu yok olmadı birde şurdaki ne diyecek diye kapı kapı youtube kanallarını ararsınız.
Sonuç elde avuçta birkaç kuruş bilgi.
Çok meşur bir sözüm var benim . Bana ait bu sizin içinde faydalı olur diye düşünüyorum.
Herkes Dükkan Açar Lakin Herkes Ticaret Yapamaz.
Bir kanala giriyorsunuz bir şeyler öğrenmek istiyorsunuz. İnsanlar sizin zamanınızı çalıyorlar. Vaktinizi alıyorlar hırsızlık yapıyorlar. Bilgi en güzel şekilde sunayım değilde ne kadar soyarak veririm düşüncesi .
Bu gibi kanallar ve projeler kaybolmaya mahkumdur.
Evet arama motorunda hala bazı sırları çözemedim. Ama epey yol katlettim.
Bir girişimci olarak hala yalnız mıyım evet hala yalnızım. Ama bu bana o kadar çok şey kazandırdı ki ....
Mesela Gümüş Sitesi Üzerine İş Yapıyorum. Bir Girişimci Olarak Şunları Kazandım Diyebilirim.
1- Para kazanmaya devam ediyorum.
2-Photoshop kullanmayı öğrendim.
3-Ürün Çekimi yapmayı öğrendim.
4-E Ticaret sitemi kendim yapmayı başardım.
5-Sosyal medyanın gücünü gördüm ve daha etkin kullanmaya başladım.
6-Beni kimse kabul etmezse bile kendi içimdeki girişimcilik ruhun farkına vardım.
Siz siz olun asla pes etmeyin. Anlattığım şeyler sadece üstü kapalı şeylerdi. Ayrıntıya girmeden birkaç konuya değinmiştim.
Kimsenin sizi kandırmasına izin vermeyin. Hayallerinizin peşinde koşun o zaman gerçekten başaracaksınız.

Ekli dosyalar

• yalnızlık.jpg
    yalnızlık.jpg
    130.8 KB · Görüntüleme: 521

Villagezegeni

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Girişimcilik herkesin kolaylıkla cesaret edemeyeceği bir iştir.Biz de iki aradaş olarak bir villa kiralama firması kurduk.Sitemizde villa kiralama ve apart kiralama yapıyoruz.Herkese kolay görünen bu sektör binbir zorluk ve emek isteyen bir iştir.Dileyen dostlara sitemin linkini attım isteyen dostlar villa kiralama üzerine yaptığımız bu siteyi inceleebilirler.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
çok uzun kelimelerin okunma oranı düşük...

garajdakiwoswos

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Üzerinde uzun bir zamandan beri çalıştığım bir projeyi on gün içerisinde burada hayata geçireceğim. sistem çok basit ama kazançlı bir sistem. toplam 110 ortağım olacak. her ilde en az bir temsilci ve bu temsilcilerin her biri çok az mesai ile (belki haftada 3-4 saat bile zaman almayacak) % 40 ortağım olacak. Şimdiden 30 ortağım mevcut. Ben de baştan yalnız kaldım ama yılmadım. Sizi tebrik ediyorum.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
23,074
Güzel anlatmışsın. :) Girişimcilikte Yanlız olursan ve eğer yavaş yavaş yükselirsen firma filan açarsan baya sağlam olur, Aksine sana ortak olan biri varsa girişimcilikte malesef sonra fikir ayrılığı oluşuyor Sonu hiç iyi olmaya biliyor :)

Bende kendim yapıp kendim satarım. Ama ikinci el sitesi açarsan baya paralar kaldırabilirsin. Premium ilanlar filan derken bide bakmışsın siteni yönetmeye adam yetmiyor :D

Kosgeb

KOSGEB Başkanlığı / Resmi Temsilci
Temsilci
Reaksiyon puanı
6