Giriş İşleminden Sonra Giriş Sayfası Hangi Sayfaya Yönlendirmesi Lazım

Bu konuyu okuyanlar

mali2012

Asistan
Reaksiyon puanı
9
Merhaba arkadaşlar. Arkadaşlar php ile siteyi hazırladım ve üye girişine geldim. Şimdi üye girişi için "üye girişi" sayfasından "kullanıcı adı olarak : " "mali", "şifre olarak : " "000" giriyorum ve beni tekrar "index.php" sayfasına yönlendiriyor. Şimdi benim anladığım kadarıyla iki tane "index.php" iki tane falanca sayfalardan olması lazım ki giriş yaptıktan sonra, ilk "index.php" ye değil diğer "index.php" ye yönelmesi lazım. Ben bu diğer ".php" dosyalarını nerede saklayacağım. En basitinden shiftdelete forum'a girerken "forum.shiftdelete.net" yazıyor ve girdikten sonra da aynı şekilde yazıyor. Yani sanki aynı sayfaya yönlendiriyor gibime geldi. Anlatmak istediğim sayfa ilk açıldığında "index.php" sayfası açılsın; giriş yaptıktan sonra da "index.php" sayfası açılsın istiyorum. Giriş yapmayan kullanıcılar "index.php" de tabii ki bazı bölümlere erişemeyecekler. Nasıl yapacağımı bilemedim.

YNY

Asistan
Reaksiyon puanı
44
İkinci (index) sayfasına gerek yok. İlk index'de kullanıcı giriş yapmış mı kontrol edip, ona göre alanların görünür veya görünmez olmasını sağlayacaksın.

mali2012

Asistan
Reaksiyon puanı
9
merhabalar. Arkadaşlar ben giriş yapıyorum şu an ama şimdi de çıkış yapamıyorum. Bir de tek sayfada kontrolü nasıl yapacağımı bilemedim. Yani yöntem bilemedim. Çok kısa bir örnek yazabilirseniz sevinirim.

İlk olarak "database.php" nin en sonuna şu kodu ekledim. "session_start();"

Mesela "header.php" nin en başına şunu yazdım:

<?php include('database.php'); ?>
<?php if (isset($_SESSION["kullaniciadi"])){ ?>

bu koddan sonra html ile başlayan ve "header.php" nin sonuna kadar giden html ve php dosyaları var. En sona da şu kodu ekledim.

<?php } ?>

Bu kod en baştaki "if" bitiş kodu.

Şimdi eğer en yukarıdaki şu koda <?php if (isset($_SESSION["kullaniciadi"])){ ?> isset'ten önce "!" işareti koyarsam siteden çıkış yapamıyorum. Eğer koymazsam hiç bir ".css" dosyam çalışmıyor.

ahmetsmc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
merhabalar. Arkadaşlar ben giriş yapıyorum şu an ama şimdi de çıkış yapamıyorum. Bir de tek sayfada kontrolü nasıl yapacağımı bilemedim. Yani yöntem bilemedim. Çok kısa bir örnek yazabilirseniz sevinirim.

İlk olarak "database.php" nin en sonuna şu kodu ekledim. "session_start();"

Mesela "header.php" nin en başına şunu yazdım:

<?php include('database.php'); ?>
<?php if (isset($_SESSION["kullaniciadi"])){ ?>

bu koddan sonra html ile başlayan ve "header.php" nin sonuna kadar giden html ve php dosyaları var. En sona da şu kodu ekledim.

<?php } ?>

Bu kod en baştaki "if" bitiş kodu.

Şimdi eğer en yukarıdaki şu koda <?php if (isset($_SESSION["kullaniciadi"])){ ?> isset'ten önce "!" işareti koyarsam siteden çıkış yapamıyorum. Eğer koymazsam hiç bir ".css" dosyam çalışmıyor.

Öncelikle session_start tüm kodlarının en başında olmalı. Include etsen de, tarayıcı ilk olarak session_start komutu görmeli. Bazen bunu ihmal etmek sorun çıkaratabiliyor, bizzat yaşadım.

Oturum işlemleri için de genel kullanımı önereceğim. Oturum gerektiren sayfalar da bağlantı ayarlarını çektiğin dosyanın hemen ardındaa oturum kontrolünü gerçekleştirmen gerekli. Yani senin yaptığında şekilde tüm sayfayı bir if'e almak seni çok uğraştıracaktır. Eğer oturum bulamadıysa da giriş sayfasına yönlendirebilirsin.

Çıkış işlemi için de boş bir sayfada yine bağlantını çektikten sonra session_destory ile oturum bilgilerini sildikten sonra anasayfaya veya önceki sayfaya yönlendirebilirsin. Tabi yine header.php sayfasında Çıkış Yap bağlantısı vermen gerekli.