Gezginler-Tamindir Siteleri güvenli mi?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


Logithx

Profesör
Katılım
2 Ocak 2008
Mesajlar
3,871
Puanları
113
Konum
Ankara
Gezginler sitesi genel olarak barındırdığı çoğu yazılımın indirme linklerini orjinal sitelerinden ekliyor ayrıca bilinmedik siteler üzerinden de çok yazılım indirdim şimdiye kadar bilgisayara virüs bulaştırmadım bilgisayarıda kullanılamaz duruma getiremedim birazda bilinçli olmak gerekiyor..
 

Spond

Üyecik
Katılım
7 Tem 2019
Mesajlar
2
Puanları
1
Keşke bir buçuk yıl önceki konuyu hortatmasaydınız:) neyse haklısınız. Bu siteler genel anlmada güvenli. Gezginlerden indirdiğim bir programın aynısını programın orjinal sitesindende indirdim ve md5 testine tabi tuttum. Test sonucu dosyalarda bulunan verilerin birebir aynı olduğu çıktısı elime ulaştı.
Farkındaydım ama kendimi tutamadım bu denli güzel bir siteyi lekelemeye çalışmak ayıp gerçekten ama özür dilerim hortatma konusunda.
 

beleşadam

Profesör
Katılım
5 Ocak 2017
Mesajlar
1,238
Puanları
83
Konum
Gezginler'e kullanıcılar yüklüyor bu sayede isteyen virüs koyabiliyor. Alttaki yazıyı okumadınız sanırım. Bazı utanmazlar rootkit'i yerleştiriyor bazıları normal dosyalar veriyor.

Edit: aşağıya baktım bu sefer girip öyle bir yazı yok ben yanlış söyledim özür dilerim
 

rise

Linux, Windows,...
Yönetici
Moderatör
Katılım
12 Ocak 2009
Mesajlar
9,063
Puanları
113
Konum
İZMİR
Gezginlerden indirdiğim bir programın aynısını programın orjinal sitesindende indirdim ve md5 testine tabi tuttum. Test sonucu dosyalarda bulunan verilerin birebir aynı olduğu çıktısı elime ulaştı.
*****
Gezginler için tespit doğru, şimdiye kadar ben de bir olumsuzluk yaşamadım. Her uygulamayı kendi orijinal indirme bağlantısından indirmek üzerine kurgulanmış bir web sitesi. Avira Türkçe indirecekseniz yönlendirme bize Avira sunucusunun bağlantısını çalıştırıp indirmeyi ordan yaptırıyor.

*****
Tamindir kullanmadığım ve bilmediğim bir site, yorum yapmam doğru olmaz.
 

Salawdaha

Asistan
Katılım
27 Ağu 2018
Mesajlar
466
Puanları
43
Konum
Boş alan
Tamindir eskiden bir şey indirdiğinizde internet exploer ana sayfanızı değiştirirdi. Şimdi dikkat etmez ve next'e abanırsanız avast falan yanında geliyor diye biliyorum.
2014 te falan tamindirden bişey indirenlere next next next sonra gelsin yandex derdik :)
 
Üst
stat counter