.gero şifrelemesi nasıl çözülür?

Bu konuyu okuyanlar

snnzr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bilgisayarıma bulaşan bir virüs sebebiyle dosyalarım gero adında bir uzantıyla sifrelendi ornegin 123.jpg adlı resim dosyamın adı 123.jpg.gero olarak bulunuyor ve 2012 den bu yana bütün dosyalarıma bu kripto virus teker teker bulaşmış readme_ adlı bi txt dosyasına 490 dolar karşılıgında şifre çözücü gönderilecegi yazılıyor ve hiç bir şekilde bunun çözümünün olmadığı belirtiliyor. basit bi kaç yontem denedim fakat çözüme ulaşamadım virüsü temizlemek adına bilgisayarıma D diski hariç formatladım ve su an temizlendi ancak şifrelenmiş dosyalar hala aynı şekilde duruyor. Çözüm için yardımlarınızı bekliyorum.

snnzr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Mesela nasıl arayabilirim daha acıklayıcı olsun diye bi ekran görüntüsü koyuyorum dosya türlerine bakın GERO file diyor

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    31.4 KB · Görüntüleme: 449

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,729
1567149584090.png

Aynı dosyanın olduğu yerde gizlenmiş olabilir. Eğer sorun çözülmüyorsa;

SpyHunter ile tarar mısın?

snnzr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
SpyHunter ile taradım fakat tehlike bulamıyor direk özel tarama ile bi gero uzantılı dosyayı tarıyorum onda da hata bulmuyor. şimdi burdaki sorun dosyalarıma yapılan encryption için bir decryption metodu bulmak gerek bir çok kripto virüs için yayınlanmış decryption programlar var fakat GERO dosyalarını çözecek bir decryption program bulamadım ingilizce kaynaklarda elbet vardır ama bulamıyorum

craxy27

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Abi benim de aynı şey başıma geldi ben bilgisayarcıyım bir müşteri laptop getirdi format atılması için müşterinin bilgilerini almadan önce hepsi çalışıyordu, bilgileri aldım harici harddiske yükledim, laptop formatı attıktan sonra yedekleri pc yüklediğimde bulaştı, laptopta virüs bulaşmadı benim harici harddiske bulaştı çok şaşırdım harici harddiske nasıl bulaştı diye laptopta bi sıkıntı yok bende çözüm bulamadım. Ama şu ilgimi çekti sadece ön taraftaki bilgilerin bazılarına bulaşmış diğerlerinde sıkıntı yok mp3 jpg doc ve daha fazlası comodo ile görüşüýorum çözüm için

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Ya o dosyalar bilgisayarında bir yere catch dosya olarak atılmıştır veya gero bir sıkıştırma yöntemidir (zip gibi), kısaca bir yöntemi vardır yabancı forumlara bak yada ısın ehli biriyle görüş

craxy27

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Yabancı forumlarda hiç bir şey bulamadım benim anlamadığım pc de yok harici harddiskte bulaşmış.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yabancı forumlarda hiç bir şey bulamadım benim anlamadığım pc de yok harici harddiskte bulaşmış.

erk_kbr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Gero dosyası benim bilgisayara 17 ağustosta bulaştı internetteki tüm mesajlara ve videolara bakınca bu virüsün yeni çıktığı anlaşılıyor bunu çözebilecek birisi varmı 960 dolar istiyolar