Geri zekalı olma ihtimalim

Bu konuyu okuyanlar

Narrator

Asistan
Reaksiyon puanı
72
Arkadaşlar geri zekalı olduğumu nasıl anlarım? Okuduğunu anlama problemim var evet arkadaşlar anlamıyorum algılayamıyorum geri zekalı olduğumu düşünüyorum. Lise 1'de sınıfta kaldım. Bir cümleyi okuyorum o okuduğum cümle hakkında hiçbir çıkarım yapamıyorum direk aklımdan uçup gidiyor. İlkokula giden kardeşim bile benden daha iyi anlıyor. Sizce ben geri zekalı mıyım? Alıngan bir insan değilim gönül rahatlığıyla yazabilirsiniz.

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,727
Beyin tembelliğin var sadece. Düşünmüyorsun. Yeni neslin artık kronik problemi bu. Çözümü çok basit. Kitap oku. Okudukça hem ufkun genişler, hem beynin çalışmaya başlar. Bir şeyleri hissedersin. Ve beyin jimnastiği yapan oyunlar oyna. Sudoku gibi...

Narrator

Asistan
Reaksiyon puanı
72
Beyin tembelliğin var sadece. Düşünmüyorsun. Yeni neslin artık kronik problemi bu. Çözümü çok basit. Kitap oku. Okudukça hem ufkun genişler, hem beynin çalışmaya başlar. Bir şeyleri hissedersin. Ve beyin jimnastiği yapan oyunlar oyna. Sudoku gibi...
Düşünmüyorsun değil düşünemiyorum. Siyaset hakkında bir konu açıldığında mal gibi kalıyorum cevap veremiyorum. İnternet ortamında baktığımda gençler şakır şakır cevaplar yazıyor paragraflarca. Sorun bende. IQ'um düşük sanırım.

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,727
Aynı şeyden bahsediyoruz. Çalışmayan şey düşünemez. Bahse girerim kitap okumuyorsun.
Sefiller, Beyaz Diş, Şeker Portakalı, Beyaz Gemi, Simyacı, Ölü Canlar, İz bu kitapları oku. Seveceğine %100 garanti verdiğim akıcı kitaplar. Hem ufkunu inan bana genişletirsin hemde düşünme konusunda bir fark olduğunu görürsün. O zaman tekrar seninle gel IQ muhabbeti yapalım. IQ bu kadar kolay karar verilecek bir şey değil.

Narrator

Asistan
Reaksiyon puanı
72
Aynı şeyden bahsediyoruz. Çalışmayan şey düşünemez. Bahse girerim kitap okumuyorsun.
Sefiller, Beyaz Diş, Şeker Portakalı, Beyaz Gemi, Simyacı, Ölü Canlar, İz bu kitapları oku. Seveceğine %100 garanti verdiğim akıcı kitaplar. Hem ufkunu inan bana genişletirsin hemde düşünme konusunda bir fark olduğunu görürsün. O zaman tekrar seninle gel IQ muhabbeti yapalım. IQ bu kadar kolay karar verilecek bir şey değil.
Kitap okuyorum bu arada.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155

---- Mesajlar birleştirildi ----

Salak-yemin-ederim-gerizekal%C4%B1-bu-%C3%A7ocuk.jpg

Son düzenleme:

inhuman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Bence gerizekalı değilsin, odaklanma problemi var. Hatta bu bir problem bile olmayabilir. İyi yaptığın bir iş, iyi odaklanıp başarılı olduğun bir iş var mı hayatta?

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,700
Siyaset ilgini çekmiypsa ilgilenmek zorunda değilsin. Hikaye, Roman ilginş çekmiyorsa, okumak zorunda değilsin. İlgini çekmeyen bir şeye odaklanamazsın. İlgini çeken konular içeren basılı yayın oku. Belki görseli daha çok bulunan şeyler daha çok ilgini çekiyordur. Dergiler belki seni daha çok açar. Zekâ bilgi birikimi. öğrendikçe artar. Her insanın yapısı farklı. Önce kendini keşf edip tanımalısın.

Narrator

Asistan
Reaksiyon puanı
72
Siyaset ilgini çekmiypsa ilgilenmek zorunda değilsin. Hikaye, Roman ilginş çekmiyorsa, okumak zorunda değilsin. İlgini çekmeyen bir şeye odaklanamazsın. İlgini çeken konular içeren basılı yayın oku. Belki görseli daha çok bulunan şeyler daha çok ilgini çekiyordur. Dergiler belki seni daha çok açar. Zekâ bilgi birikimi. öğrendikçe artar. Her insanın yapısı farklı. Önce kendini keşf edip tanımalısın.
Profesyonel güreşe ilgim var. Profesyonel güreş sayesinde müzik kültürüm ve ingilizcem gelişti. Güreş konusu açıldığında az çok kendimi ifade edebiliyorum. Duyduğum ingilizce şarkı sözlerini kolay kolay unutmam, ingilizce promo çevirmekte iyiyim. Fakat dediğim gibi okuduğunu anlamada geriyim.

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,727
Geri zekalı olmadığını sen kendin izah ettin.
Duyduğum ingilizce şarkı sözlerini kolay kolay unutmam, ingilizce promo çevirmekte iyiyim.
Hiç bir şeyin yok. Kitap oku o da geçer. Burada kendini çok iyi ifade edip anlatabiliyorsun.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,337
Geri zekalı insan yoktur, ilgi ve yeteneğini keşfedememiş insan vardır.

Bu duruma bir de tembellik eklenince istenmeyen sonuçlar ortaya çıkıyor.

Okuduğunu anlama bir beceridir. Her beceri gibi tecrübeyle güçlenir gelişir. Kitap okumak, okuduğun kitaplarda önemli görünen yerlerin altını çizmek gerekirse bölüm sonlarında kısa özetler çıkarmak çok faydalı olacaktır.

Leand

Dekan
Reaksiyon puanı
4,375
Her insan biraz gerizekalı olur veya başka şeyler sen ne yönünü sergiliyorsun ona bakar biraz bu seninkisi çaresizlik hissiyatı olmuş biraz eksik yönlerine karşı pes edip bunu kabulleniş ve dışarı bu şekilde kendini takdim etme olayına girmişsin tek bir olay üzerinden yada olgu kendini çaresiz yenilmiş hissetme genç dostum...
Hani ağızlarda sakız olmuş bir laf vardır yılmamak pes etmemek güçlü durmak kimseye zaaflarını gösterme bunu burda yazdın ama buradaki kimse senin halini meramını anlamaz seni tanımaz seni yine sen ve iyi niyetli ise yakın çevren anlar kendine yazı yaz bir şeyler ezberle(zindelik) ve dikkatini toplamak istediğin konuyu defalarca tekrar et ve beyin dahil kendi vücudunun bünyenin kontrolünü ele geçir motivasyon denen algıyı anla bunu defalarca aşarsan bu artık sana zor gelmez ama uğraşmazsan sahiden gerizekalı olursun evet elde imkan olsa dahi beyin vaktiyle normal olsa dahi geliştirilmemişse akranlarından çevrenden geri kalırsın

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Arkadaşlar geri zekalı olduğumu nasıl anlarım? Okuduğunu anlama problemim var evet arkadaşlar anlamıyorum algılayamıyorum geri zekalı olduğumu düşünüyorum. Lise 1'de sınıfta kaldım. Bir cümleyi okuyorum o okuduğum cümle hakkında hiçbir çıkarım yapamıyorum direk aklımdan uçup gidiyor. İlkokula giden kardeşim bile benden daha iyi anlıyor. Sizce ben geri zekalı mıyım? Alıngan bir insan değilim gönül rahatlığıyla yazabilirsiniz.
Kitap okuyabilirsin. Okuma egzersizleri, santranç gibi oyunlarla zekanı geliştirebilirsin. Çalışmayan beyin körelmeye mahkumdur.

mmcaglar01

Asistan
Reaksiyon puanı
76
Cevaplar hep aynı olmuş. Bence bir zeka ve kan testi yaptır bazı vitamin ya da mineral eksikliklerinden söylediğin şeyler olabilir.

Narrator

Asistan
Reaksiyon puanı
72

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,700
Uyuşturucu maddeler de beyni uyuşturur. Öyle bir sorunun varsa, önce ondan kurtul.

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,727
Murat konuya bambaşka bir boyut getirdin ?

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,700
Her zaman önemsenmeyen ve söylenmeyenler olur.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Olayın çalışmakla alakası yok. Sınıfta kalmam hiç çalışmadığım anlamına gelmez. Çalışmayıp başarılı olan bir sürü insan var.
Teşekkürler.
Sınava 1 gün kala çalışmadan bahsetmiyorum. Hafta içi hergün 10-20dk'lık konu tekrarlamalarına ve dediğim egzersizleri yapmana rağmen geçmediysen o zaman evet bir doktora git.

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
bazı insanların algılaması deneyim yada pratik bilgi ile olabilir bende mesela yazılan bir şeyi okuduğumda anlamakta güçlük çekerim ama pratikte yaparsam hem kalıcı oluyor hemde daha iyi pekiştiriyorum ,bu bir sorun değil aslında görsel hafızanın daha iyi çalıştığına işarettir.

EmrahGürleyen

Doçent
Reaksiyon puanı
198
en iyisi bir psikolog yada psikyatriye git onlar seni yönlendirecektir.

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
odak problemi günümüzün problemi malesef. askere gidene kadar ben de öyleydim. karma okul sistemi erkekler için amerikalı bilim adamlarının da açıkladığı üzere bir odaklanma problemi sebebi. buna yobaz kafayla bakmaya hiç gerek yok. bu bir gerçek. erkek o dönemlerde organıyla beynini yer değiştirdiği için sınıfta bir kız varken okuduğunu doğal olarak anlamıyor. anlayamıyor. üzerindeki o baskı da ancak belli bir yaştan sonra kalkıyor ama o zaman da kömürcü çırağı olmuş oluyorsun çoktan. bizim sınıfın en zeki çocukları 200 kiloluk bir elemanla sevgilisi olan karizma elemanlardı. birisi zaten kızdan umudunu kesmiş, diğerleri de amacına ulaşmış. geri kalanı da okuduğumu anlamıyom ya, gerizekalıyım ben diyenler işte. boşuna bütün kurumlarda çalışan kız sayısı erkeklerin 3 katı değil. kızların böyle bir sorunu yok denecek kadar istisnai.

ya kendine sevgili yap yada otur evinde özel ders al. :)

Son düzenleyen moderatör:

langame19

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
Bu konuda yalnız değilsin. Çok kitap okurum, hatta hızlı da okurum. Okuma yarışmalarında hep birinci olmuştum. Bana bir şey katmıyordu fakat az gururlanmadım değil. Fakat senin sorunundan bende de hep vardı. İlkokuldan bu yana hem de. Yani bilmiyorum nedeni ya beyinsel ya da çalışmamamızla alakalı olabilir. Ben bu konuyu çok kafaya takmıyorum, çünkü taktığım başka sorunlar var. Önce o sorunlara vakit ayırmalıyım.

Son mesajlar