General Mobile 4G Sorunları Hakkında

Bu konuyu okuyanlar

Yazan Adam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
33
Öncelikler merhabalar.

Bu başlığımda sizlere bir sorum olacaktı ama detaylı bir soru soracağım. Annem, General Mobile 4G telefonunu kullanıyor. Son zamanlarda telefon ısınmaya başladı ve ısınma başlayınca telefon kasmaya başlıyor. Isınma, telefonun üst taraflarından yani kameranın olduğu kısımdan başlayıp altlara doğru yani bataryaya doğru ilerliyor. AIDA64 yazılımıyla baktığımda telefonun sıcaklığı 36 derecelere kadar çıkıyor.

Şarj konusunda da sıkıntısı var. %100 şarj edip telefonu şarjdan çektiğimiz zaman bir süre telefonu uyku moduna alıyoruz yani telefonu kullanmıyoruz. 5 - 10 dakika geçtikten sonra telefonun şarjı %92'ye iniyor, bazen de %88 oluyor. 3 farklı batarya denedik ama sonuç hala aynı. Normal kullanımda şarj %2, %4 gibi seviyelerle aniden iniyor.

Bazen telefon görüşmelerinde çağrı sonlanıp telefon bizden SIM kartın PIN kodunu soruyor. Bence bu sorunda SIM kart bazen algılanmıyor. Tekrardan algılandığı için telefon bizden PIN kodu istiyor.

RAM kullanımı ise hep %50'lerde geziyor. Sizce bu telefonun ne gibi bir sıkıntısı olabilir? Yazılımsal bir sorun mu, yoksa anakartta mı sorun var? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Mucahitt

Asistan
Reaksiyon puanı
106
Anakartta olabilir, yazılım güncelleme yapmadıysanız güncelleyin ,eğer güncel ise , format atın, buda olmadı son çare, anakart olabilir , oda olmadı telefon değiştirin. sulu bataryalı telefonlar çabuk ısınır. şimdi sizin batarya adaptorü kaç wt yiyor onu bilmek lazım normalde, 4,5 falan.

bu arada, derece 36 demişsiniz benim arkadaşımın 0 telefonu var onun 40 falan oluyor.

Garantisi varsa verebilirsiniz.

Yazan Adam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
33
Yazılım güncel ve Android 7.1.1 Nougat yüklü. Telefona birkaç ay önce format atmıştım. Telefonun garantisi geçen sene bitti.

Telefonu bir süre kullanayım dedim, bu sefer fazla ısınmadı ama şarjı baya gitti. Cevabınız için teşekkürler.

Screenshot_20191105-141503.png

Screenshot_20191105-141521.png

Screenshot_20191105-141528.png

yusufyaman55

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
21
Öncelikler merhabalar.

Bu başlığımda sizlere bir sorum olacaktı ama detaylı bir soru soracağım. Annem, General Mobile 4G telefonunu kullanıyor. Son zamanlarda telefon ısınmaya başladı ve ısınma başlayınca telefon kasmaya başlıyor. Isınma, telefonun üst taraflarından yani kameranın olduğu kısımdan başlayıp altlara doğru yani bataryaya doğru ilerliyor. AIDA64 yazılımıyla baktığımda telefonun sıcaklığı 36 derecelere kadar çıkıyor.

Şarj konusunda da sıkıntısı var. %100 şarj edip telefonu şarjdan çektiğimiz zaman bir süre telefonu uyku moduna alıyoruz yani telefonu kullanmıyoruz. 5 - 10 dakika geçtikten sonra telefonun şarjı %92'ye iniyor, bazen de %88 oluyor. 3 farklı batarya denedik ama sonuç hala aynı. Normal kullanımda şarj %2, %4 gibi seviyelerle aniden iniyor.

Bazen telefon görüşmelerinde çağrı sonlanıp telefon bizden SIM kartın PIN kodunu soruyor. Bence bu sorunda SIM kart bazen algılanmıyor. Tekrardan algılandığı için telefon bizden PIN kodu istiyor.

RAM kullanımı ise hep %50'lerde geziyor. Sizce bu telefonun ne gibi bir sıkıntısı olabilir? Yazılımsal bir sorun mu, yoksa anakartta mı sorun var? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
ben general mobileın 9prosunu kullanıyorum alabilirsen onu tavsiye ederim hiç de böyle bi sorunla karşılaşmadık

Yazan Adam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
33
Telefonu servise verdik ve sorunun anakarttan olduğu söylendi bize. 280 TL ücret ile anakart değiştirildi. Isınma sorunu biraz olsun çözüldü ama şarjı hala dayanmıyordu. Telefonu tekrardan servise verdik, şu an test ediliyor serviste. Bakalım başka neresinde sorun çıkacak veya çıkmayacak?

Yazan Adam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
33
Teknik servisteki test sonucunda bataryanın da değişmesi gerektiği söylendi bize. 40 TL'ye yeni batarya aldık. Eskisi kadar telefon ısınmıyor ve şarjı su gibi gitmiyor ama yine de şarjı dayanmıyor. %100 şarj edip biraz beklettikten sonra şarjı düşmeye başlıyor. %99, %95 ... şeklinde uzayıp gidiyor. Bazen de şarjı iyi gidiyor. Telefonda belirsizlik hakim. Keşke teknik servise para vereceğimize anneme Xiaomi Redmi 8 alsaydım daha iyi olacaktı. Artık olan oldu. :) Kararı babam verdi, benim kararım yeni bir telefon almaktı. :D

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
General mobile genel anlamda çok sorunlu telefon üreten bir marka. Kalite sıfır. Sürekli arıza verir durduk yere bir yeri bozulur. Mümkünse uzak durun bu markadan.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Gm 4G Dual eski telefonum olduğundan bu sorunların hepsini biliyorum, şarj sıkıntısı şarj kablosunu değiştirince çözülür, sim kart için sokette de olabilir yazılımda da, kasmayı Crackling ROM'lar ile çözebilirsiniz, ısınma telefon zorlandığı her zaman olur, daha hızlı bir ROM kurduktan sonra genel olarak geçer ama şarjı da harcar hakkıyla, Custom ROM kurarım derseniz 9.0 sürümlerini kurun.

Yazan Adam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
33
Gm 4G Dual eski telefonum olduğundan bu sorunların hepsini biliyorum, şarj sıkıntısı şarj kablosunu değiştirince çözülür, sim kart için sokette de olabilir yazılımda da, kasmayı Crackling ROM'lar ile çözebilirsiniz, ısınma telefon zorlandığı her zaman olur, daha hızlı bir ROM kurduktan sonra genel olarak geçer ama şarjı da harcar hakkıyla, Custom ROM kurarım derseniz 9.0 sürümlerini kurun.
Crackling tabanlı ROM kurmadan önce Crackling TWRP bir türlü yükleyemedim, hata verip durdu. Ben de Seed tabanlı custom ROM'lar denedim. Şarj performansları maalesef yine aynı. Android 6.0 MIUI 8 Port ROM ve Android 7.1.2 LineageOS ROM kurdum. MIUI ROM'da telefon akıcı çalışıyordu ama LineageOS'da kasmalar arttı.

Şarj kablosunu değiştirdik ve powerbank ile telefonu şarj ettik ama telefonun şarjı %100'den %92 civarına iniyor. Bu durum telefon uyku modundayken oluyor ve telefonda hiçbir uygulama yüklü değilken denedik.

Teknik servise tekrardan test edilmesi için yine telefonu teslim ettik. Gerekçe olarak hiçbir şey yapılmamasına rağmen %100 şarjdan %92'lere inmesi. Evdeki diğer telefonlar bu kadar harcamıyor boştayken. Bakalım sonuç ne olacak?

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Crackling tabanlı ROM kurmadan önce Crackling TWRP bir türlü yükleyemedim, hata verip durdu. Ben de Seed tabanlı custom ROM'lar denedim. Şarj performansları maalesef yine aynı. Android 6.0 MIUI 8 Port ROM ve Android 7.1.2 LineageOS ROM kurdum. MIUI ROM'da telefon akıcı çalışıyordu ama LineageOS'da kasmalar arttı.

Şarj kablosunu değiştirdik ve powerbank ile telefonu şarj ettik ama telefonun şarjı %100'den %92 civarına iniyor. Bu durum telefon uyku modundayken oluyor ve telefonda hiçbir uygulama yüklü değilken denedik.

Teknik servise tekrardan test edilmesi için yine telefonu teslim ettik. Gerekçe olarak hiçbir şey yapılmamasına rağmen %100 şarjdan %92'lere inmesi. Evdeki diğer telefonlar bu kadar harcamıyor boştayken. Bakalım sonuç ne olacak?
Bilgisayar ile yükleyemezsiniz Crackling TWRP’yi, SEED TWRP ile Flashlayin.