Geliyoo Yerli Arama Motoru Yerli Değil Mi? İşte Tartışmalar!

Bu konuyu okuyanlar

Hakan Göçmez

Asistan
Reaksiyon puanı
24
VP7LMj.jpg

Geliyoo adı verilen arama motorunun İHA’da yayınlanan bir haberinin ardından kısa sürede Türkiye’de yeni bir tartışma başladı. Özelikle arama motorunu mevcut sürümü üzerinden yapılan incelemelerde Google API gibi farklı hizmetlerin kullanıldığı ve basit bir scriptten öte olmadığı görüldü. Bunun üzerinde başlayan tartışmalar site ve sosyal medya üzerinden devam ederken, Geliyoo yönetimi tüm eleştirilere karşı açıklama yaptı. Yapılan açıklamalarda şu anda sistemin test sürecinde olduğu ve 10 milyonluk bir yatırımın Geliyoo’nun şu anki sürümü için yapılmadığı ifade edildi. Fakat bu açıklamalar dahi tartışmaların sonlanmasına yetmedi. Özellikle şu anda bahsedilen son sürümün yayına alınması bekleniyor.

Türkiye’de resmen yerli arama motoru çalışmaları yapılırken, Geliyoo hakkında diğer bir iddia ise hükümet tarafından resmi bir şekilde bu projenin desteklenmediği. Bu bakımdan Geliyoo adı ile tanıtılan ve Türkiye’nin yerli arama motoru projesi olduğu belirtilen sistem için büyük soru işaretleri mevcut.

Eleştiriler Hemen Geldi!

Yapılan eleştirilerin ardından pek çok farklı benzer sistem kurulurken, 10 milyon yatırım yapıldığı belirtilen sistemin söylendiği gibi olmadığı ve çok kısa süre içerisinde benzer sistemlerin yapılabileceği belirtildi. Gidiyoo.org ve Gelemiyoo.com gibi adlarla kurulan siteler şimdiden ilgi çekmeyi başarmış durumda.

(Şu anda gündemde çok ağır eleştiriler olduğu için sadece resmi açıklamalara yönelik bir derleme yapılmıştır.)

Aedon

Müdavim
Reaksiyon puanı
330
Kısa yoldan birşeyler yapma peşindeyiz sürekli. Google alt yapısı kullanmak ne demek ya. Ben niye araya bir aracı sokayım ki Google varken.

Sudo

Asistan
Reaksiyon puanı
96
Google API kullanmasa bile bir projeye yerli demek için BENCE A dan Z ye kadar yapılması lazım yani dediğim o ki bir projeye TAMAMEN yerli dememiz için BENCE kullandıkları yazılım dilini bile bizim yapmamız lazım . Yabancıların yaptığı yazılım dilini kullanıp bir proje yapıp TAMAMEN yerli demekte BENCE saçma olur.

eSa

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
352
Yanlış

Bir yazılım program ortaya çıkartmak için amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok. Senin düşüncenle gidersek o yazılımı yazacağımız işletim sistemini ve çalışacağı bilgisayara kadar kendimiz yapmamız lazım. Olmaz. gerek yok.

Şunu demek istiyoruz. bir arama motoru yapıyorum diyerek, google apilerini kullanmak. Yani bir web sayfası yap oraya text kutusu koy ve entere basılınca yazılan kelimeyi google da aratıp sonuçlarını ekrana yazdır. bunu herhalde programlama bölümlerinin ilk derslerinde filan öğretiyorlardır.

Haksız mıyım.

Ama sen yine kullan başkasının geliştirdiği , stüdyoları php leri ajaxları vs. vs. kimse sana ses çıkarmaz. ama kendin geliştir arama motorunu , algoritmanı veri tabanlarını vs. başla webi indexlemeye ki insanlar birşeyler aradığında sen kendi alt yapından ver sonuçları.

Aradaki fark bu.

Sudo

Asistan
Reaksiyon puanı
96
Benim anlatmaya çalıştığım şey bu ;
özgün bir şekilde projelerimizi yapalım. Şu anda Ülkemizde yapılan özgün arama motoru projeleri var , Bunların desteklenmesi lazım.
Ben php,html-css,ajax,javascript kullanmayalım demiyorum (Bence kullanılması da gerekiyor). Ancak bunları kullanıpta Tamamen Yerli demek bence tam anlamıyla doğruya kaçmaz.
Bence doğru olan bu gibi projelere yerli diyip destek kazanmaya çalışmaktansa , Bu projeyi TÜRKLER geliştiriyor ,destek olalım demek bence daha doğru olur.

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
492
gidiyoo daha bi yerli geldi bana..

eSa

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
352
Evet orada tamamen yerli kelimesi yanlış anlaşılmalara sebebiyet veriyor. ancak bu işin alt yapısını bilenler için geçerli. demek istediğim, yerli proje denince aslında yerli şirket olarak anlamak daha doğru olur. hatta o şekilde tabir edilse daha iyi

Reaksiyon puanı
16,109
gelliyoo gidiyoo bir latte getirmiyorlar ...
1466490202242.png

SONG JOONG KI

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,025
10 milyona google altyapısı. Ayakkabı kutularından daha iyi taktik.