Gaming pc mi yoksa gaming laptop mu

PC mi Laptop mu

• Kullanılan toplam oy
    10

Bu konuyu okuyanlar

deniz_10gun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaslar yurtdisinda yasiyorum ve burda bulunan bilgisayar ve elektrikle ilgili bir liseye gidiyorum. Kendime bir gaming pc almak istiyorum ve laptopla pc arasindaki farklari cok iyi biliyorum ama burda 3. siniftan itibaren yuksek sistemli bir laptop almak gerekiyor okul icin. Sizce pc alip sonrada normal bir laptop mu alayim yoksa direk bir tane gaming laptop mu? alacagim sistem hemen hemen soyle olacak:

Ram: 16 gb ddr4
grafik karti: laptopta nvidia gtx 1060 6 gb gddr5 pc de 1070
islemci laptopsa i7 6700 hq 4 cekirdek 6 mb l3 cache normal 2,60 ghz max hizi ise 3,50 ghz
pc ise intel 6700 8 4 cekirdek +4 hyperthreads 8 mb l3 cache normal hiz 3,40 ghz max hiz 4,00 ghz

hdd/ssd leri saymiyorum cok fazla gerekli degiller

ne dersiniz? suan cok kararsizim ve zamanim azaliyor bu noele kadar hersey ucuzluyor o yüzden fiyat konusunda cok asiri bi kaygim yok.

Alecont

Profesör
Reaksiyon puanı
509
Eğer ilerde laptop almak zorunda isen şu anda alman daha mantıklı olur. Gaming tarz laptoplar PC ler kadar olmasa da iyi bir oyun performansı sunar. İkisini birden o kadar para harcamaya gerek yok.

deniz_10gun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ama uzun ömürlü olmama sorunu yok mu mesela pc deki hardware leri degistirebilirim ama laptopun kasasini acmak cok zor hem sonrada servis kabul etmiyor. ?

Alecont

Profesör
Reaksiyon puanı
509
Benim sana PC yerine laptop al dememin sebebi ilerde laptop alma zorunluluğunun olması. Yoksa tabii ki PC daha mantıklı. Ama ikisini de alırım dersen karar senin.

erdemlee

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Senin durumuna bağlı ben öğrenci olduğum için ve memleketimden dışarıda yaşadığım için laptop almak zorunda kalmıştım.Derslere götürmen gerekebilir, memlekete götürürsün, arkadaşlarınla daha rahat çalışırsın ama fiyatı da tuzlu olur bunları istiyorsan.Masaüstünde de dediğin gibi sonradan yükseltme imkanın var ama buna bağlı kalma bence.Sen olaya taşınabilirlik ve fiyat açısından bak hangisi daha mantıklı geliyorsa senin kararın.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Eğer kavram bilgini düzeltmek ile ilgilenmiyorsan hemen alttaki alıntıya verdiğim cevabı geç ve 2. alıntıya bak.

gaming pc mi yoksa gaming laptop mu
Öncelikle kavram karmaşasını atlatalım. PC (Personal Computer) ve Mac diye 2 çeşit bilgisayar var (Sözde öyle, bütün internete bak öyle ama Mac'ler ile PC'leri ayıran tek bir özellik söylermisin ? Dizayn yada işletim sistemi dışında, çalışma prensibi yada donanım olarak sadece bir somut örnek). PC'ler isimlerini Microsoft'un bilgisayarların çok pahalı olduğu zamanlarda "güya" donanım fiyatlarını ucuzlatıp herkesin bilgisayar sahibi olabilmesini sağlamak için başlattığı projeden alıyorlar. Apple karşıt yazılım şirketi olarak bu PC etiketi Microsoft'un olduğu için Mac ismi ile çıktı. Kısaca senin baktığın 2 bilgisayar da PC.

3. siniftan itibaren yuksek sistemli bir laptop almak gerekiyor okul icin. Sizce pc alip sonrada normal bir laptop mu alayim yoksa direk bir tane gaming laptop mu?
2 ayrı sistem toplayacağına göre bu masrafı elbette artıracak ve ikisi de yarım yamalak olacak. Bu soruyu sorduğuna göre çok büyük bütçen yok. Şöyle söyleyim, bugün i3 6100+GTX 1060+8GB DDR4 (Soğutucu, PSU, Anakart, kasa, her şeyi koy fiyata) 2200TL'ye geliyor. Sen i7'den bahsediyorsun. Okulun için de kullanabileceğin bir laptop al, hem de oyununu okula da götürebilirsin.

hdd/ssd leri saymiyorum cok fazla gerekli degiller
Mühendislik okuyorsan CAD programlarının hızını etkiler.
Yazılım okuyorsan derleme hızlarını etkiler.
Okulu boşver sadece oyun oynuyorsan, oyun içi o minik takılmaların disk hızından kaynaklı kısmını önler.
Video render'ı alacaksan render işini hızlandırır.

Lazım değil mi ?

deniz_10gun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Senin durumuna bağlı ben öğrenci olduğum için ve memleketimden dışarıda yaşadığım için laptop almak zorunda kalmıştım.Derslere götürmen gerekebilir, memlekete götürürsün, arkadaşlarınla daha rahat çalışırsın ama fiyatı da tuzlu olur bunları istiyorsan.Masaüstünde de dediğin gibi sonradan yükseltme imkanın var ama buna bağlı kalma bence.Sen olaya taşınabilirlik ve fiyat açısından bak hangisi daha mantıklı geliyorsa senin kararın.
hocam 3. sinifta full hersey bilgisayarla yapiliyor yani dedigin gibi derslere götürmem lazim. Dedigin gibi tatile gittigimde veya okuldada aralarda canim sikildiginda o konuda iyi bir laptop isimde yarar. suanlik kararim Laptop yani :)

deniz_10gun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Eğer kavram bilgini düzeltmek ile ilgilenmiyorsan hemen alttaki alıntıya verdiğim cevabı geç ve 2. alıntıya bak.

Öncelikle kavram karmaşasını atlatalım. PC (Personal Computer) ve Mac diye 2 çeşit bilgisayar var (Sözde öyle, bütün internete bak öyle ama Mac'ler ile PC'leri ayıran tek bir özellik söylermisin ? Dizayn yada işletim sistemi dışında, çalışma prensibi yada donanım olarak sadece bir somut örnek). PC'ler isimlerini Microsoft'un bilgisayarların çok pahalı olduğu zamanlarda "güya" donanım fiyatlarını ucuzlatıp herkesin bilgisayar sahibi olabilmesini sağlamak için başlattığı projeden alıyorlar. Apple karşıt yazılım şirketi olarak bu PC etiketi Microsoft'un olduğu için Mac ismi ile çıktı. Kısaca senin baktığın 2 bilgisayar da PC.

2 ayrı sistem toplayacağına göre bu masrafı elbette artıracak ve ikisi de yarım yamalak olacak. Bu soruyu sorduğuna göre çok büyük bütçen yok. Şöyle söyleyim, bugün i3 6100+GTX 1060+8GB DDR4 (Soğutucu, PSU, Anakart, kasa, her şeyi koy fiyata) 2200TL'ye geliyor. Sen i7'den bahsediyorsun. Okulun için de kullanabileceğin bir laptop al, hem de oyununu okula da götürebilirsin.

Mühendislik okuyorsan CAD programlarının hızını etkiler.
Yazılım okuyorsan derleme hızlarını etkiler.
Okulu boşver sadece oyun oynuyorsan, oyun içi o minik takılmaların disk hızından kaynaklı kısmını önler.
Video render'ı alacaksan render işini hızlandırır.

Lazım değil mi ?
1. Kavramini ögrendigim iyi oldu bilmiyordum :D Ama tam olarak öyle derken pc yi kasa anlaminda kastetmistim
2. aslinda haklisin cünkü 2 tane sistem almak felan kafami simdiden karistirdi ama senin dedigin sistem suan burda 400 euro ya satiliyor yani burda biraz daha ucuz o konuda fazla sikinti yok.
3. HDD/SSD konusunda gerek yok derken hiz anlamini kastetmedim, hangisinin hizli oldugunu biliyorum onu dememin sebebi zaten ssd alacam ve onu konusmaya gerek yok anlamindaydi.

Yani Suanlik Laptop alma düsüncesindeyim Yorumlariniz icin tesekkürler :)

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Laptop seçmen için iyi 1 sebep daha vereyim mi ? Laptop'larda ortam hazırlama derdi yoktur. Bilgisayar masası kur, kablolarla uğraş, toplama kasanın içini daha sık açman gerekecektir bir laptop'a göre. Laptop'u herhangi bir düz zemine koy, fişe tak (Şarjı varsa gerek yok ama i7 işlemci oyun bilgisayarı bakıyorsun, şarjdan çok uzaklaşma derim), çalıştır. Eğer oturduğun bilgisayar masasına bağlı kalmak istemiyor, kablolarla uğraşmak istemiyor, kablolardan nefret ediyor, kablolardan tiksiniyor, kablolaro koparasın geliyorsa -benim gibi- masaüstü değil, dizüstü hem daha derli, toplu, hem de daha ergonomik bir çözüm olacaktır :)

Son mesajlar