Galaxy Nexus neden mi güncelleme alamadı? Cevabı Google verdi!

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Katılım
22 Eyl 2008
Mesajlar
404
Beğeniler
3
Puanları
18
#2
çok ama çok gereksiz bir neden çünkü kimsenin aklına Android 4.3 yayınlandığında galaxy Nexus un kaç aylık olduğu aklına gelmiyor 20 yada 21 aylıktı cihaz bu nedenle google kendi kuralını bile çiğnemiş oluyor.

18 ay kuralı geçerli olsa mantiken 4.3 ünde gelmemesi lazım ...
 
Katılım
11 Ara 2012
Mesajlar
39
Beğeniler
1
Puanları
0
#3
sırf bu yorumu yapmak için girdim üyeliğe... şu ecdadini sevdiğimin google'ı galaxy nexus 4.3 ü veripte 4.4 vermemekte ne demek 4.4 ver ilerisini verme 5.0 verme nasıl bir googlesin benim için nexus bitmiştir dahada google'dan telefon almam.Gözümü sevdiğimin teline 2 yıl önce aveada 2 bin tl gibi rakamlar vermiştim faturası hala duruyo:cursing::cursing::cursing:
 
Katılım
26 Ocak 2013
Mesajlar
1,480
Beğeniler
2
Puanları
0
#4
çok ama çok gereksiz bir neden çünkü kimsenin aklına Android 4.3 yayınlandığında galaxy Nexus un kaç aylık olduğu aklına gelmiyor 20 yada 21 aylıktı cihaz bu nedenle google kendi kuralını bile çiğnemiş oluyor.

18 ay kuralı geçerli olsa mantiken 4.3 ünde gelmemesi lazım ...
ben de anlamadım birşey :yes:
eğer geleneksel güncelleme denen şey nexus 4 de de varsa, 6 aydan az güncelleme ömrü kaldı cihazımın demektir :crying:

- - - Mesaj Güncellendi - - -

sırf bu yorumu yapmak için girdim üyeliğe... şu ecdadini sevdiğimin google'ı galaxy nexus 4.3 ü veripte 4.4 vermemekte ne demek 4.4 ver ilerisini verme 5.0 verme nasıl bir googlesin benim için nexus bitmiştir dahada google'dan telefon almam.Gözümü sevdiğimin teline 2 yıl önce aveada 2 bin tl gibi rakamlar vermiştim faturası hala duruyo:cursing::cursing::cursing:
gerçekten de çok berbat bir durum, bence de 4.4 ü verip çekilse daha iyi olacaktı :yes: ve 3 büyük sürüm atlamış olacaktı galaxy nexus :yes:
 
Katılım
9 Ocak 2009
Mesajlar
11,048
Beğeniler
69
Puanları
48
#5
madem 18 ay süre var nexus almanın bir esprisi kalmadı benim için. Zaten başkada tek artısı yoktu.
 
Katılım
8 Şub 2010
Mesajlar
1,120
Beğeniler
1
Puanları
0
#6
google nexus için bile böyle bir şey yapıyorsa amiral gemisi olan telefonların bundan uzun değildir.
 
Katılım
2 Eyl 2012
Mesajlar
8,732
Beğeniler
236
Puanları
63
#7
Nexus dedik güncelleme dedik o kadar ama o da boş çıktı.
 
Katılım
3 Nis 2009
Mesajlar
37
Beğeniler
0
Puanları
0
#8
Galaxy Nexus u sırf uygulama geliştirmek için aldım . Adamlar güncellemeyi kesti , kesiceklerini bilesem başka bişey alırdım .
Bi de üstüne basa basa 4.4 sürümü 512 ram i olan cihazlarda sorunsuz çalışıcak , fragmantasyon sorunu ortadan kalkıcak diyolardı . Galaxy Nexus da 1GB , Nexus One da 512 mb ram var .

Ben google nexus one a güncelleme verirmi diye düşünürken adamlar Galaxy Nexus a güncellemeyi bıraktı .

Apple hayranı değilim ama bu konuda en iyisini apple yapıyo . Cihaz donanım olarak destekliyosa yazılımı çekinmeden veriyo . Halaa Ipad 2 ye IOS 7 desteği veriyo .

Google balon çıktı
 
Katılım
12 Ara 2012
Mesajlar
957
Beğeniler
54
Puanları
28
Konum
İstanbul
#9
Şaşırdım doğrusu böyle bişeyi beklemezdim.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

G2 alacakların nexus5 i beklemelerine gerek kalmadı 100 lira fazla verin multimedya dan olmayın.
 
Katılım
10 Ağu 2013
Mesajlar
424
Beğeniler
6
Puanları
18
#11
Tam bir saçmalık. S2 bile o süreye yakın güncelleme aldı ve şu an 4.2.2 yi ya da doğrudan 4.3 ü alacağı konuşuluyor. Google bile böyle bir şey yapıyorsa nexus almanın hiçbir mantığı olamaz bu saatten sonra.
 
Katılım
18 Mar 2010
Mesajlar
270
Beğeniler
0
Puanları
16
#12
Öncelikle 18 kuralı Google'ın anlaşma yaptığı ve geliştiricileri tarafından da tanınan büyük firmalara (Samsung, HTC, Sony, LG) verdirdiği bir söz. Bunun dışındaki ismi daha az geçen hatta bazıları isimsiz olan firmalar Google hizmetlerini ve bazı uygulamalarını cihazlarına koymadıkları için bu söz çok da önemli değil. Ne yazık ki yazılı bir bağlayıcılığı da yok, sadece bu firmalar ve Google'ın kendisi bu sözü verdiler. Sözde en fazla 18 ay demiyor, "en az 18 ay" diyor. Burada amaç aslında sadece telefon değil, parça üreticilerinin de "üret, kaç" taktiğinden yararlanmasını engellemek.

Benzeri bir kanun ülkemizde arabalar için uygulanıyor; "Bir markanın distribütörü, getirdiği aracın yedek parçasının 10 sene boyunca tedarik etmekle, tedarikçisi kalmadıysa da kendisi stoklamakla yükümlüdür". Bu kuralı ülkemizde uygulayan var mı bilmem ancak Google bu durumu Galaxy Nexus için çatır çatır uygulattı. Bildiğiniz gibi Nexus 4 dönemine göre güçlü, Nexus 5 ise mevcut en güçlü işlemci ve ekran kartları ile geldiler ancak Galaxy Nexus dönemindeki kardeşi S2'den birazcık daha yavaş donanımla çıkmayı tercih etti. Buna Samsung'un aptal anten ve yonga farklılıkları ve daha bir sürü üretim sıkıntısı eklenince toplamda 4 farklı Galaxy Nexus ortaya çıktı. Bunların bilgisayarlara tanıtılmasından tutun, kendi içlerindeki yazılıma kadar her birisi için farklı sürücüler ve düzenlemeler gerekti.

Ne yazık ki içindeki ekran kartı, kamera, RAM, işlemci gibi bileşenlerin her birisi bilindik parçalar da olsa bunların hangi anakart üzerinde (SoC) ve nasıl şartlarda bir araya getirildikleri, hangi yazılımla bağlandıkları da önemli. Günümüzde bu gibi yongalar SoC, yani System on a Chip=tüm sistem tek bir çipte şeklinde üretildiği için bütün bu parçaların birbirlerine bağlanma şeklini üreten firma yaratıyor ve yazılımını da onlar hazırlıyor. Bu firmalar ürünlerini belirli patentlerle korumaya aldıkları için kafanıza göre bir Linux çekirdeği seçip, ürüne ait yazılımı o çekirdekle birleştirip o ürünün çekirdeğini ilan edemiyorsunuz. Bunu yine bu firma yapmak zorunda. Daha sonra o çekirdek üzerinde gerekli uyarlamaları yapıp istediğiniz işletim sistemini kullanabilirsiniz, o ayrı hikaye.

İşte Google'ın 18 ay anlaşması burada devreye giriyor. Google, en yeni Linux çekirdeği üzerinde çalışan yeni bir sürüm çıkarırsa kendi anlaşmasın dahilindeki üretici firmalardan mevcut çekirdeği alıp yongalarına göre sürücüleri yüklemesini, gerekli ayarlamaları yapmasını istiyor. Anlaşmalı üretici "en az 18 ay" bu kurala uymak zorunda. Texas Insturments firması uzunca bir süre önce kapılarını kapattı. Zaten son müşterileri de Samsung'tu. Samsung da Exynos yongalarının tüm kullanım haklarını satın alıp kendisi üretmeye başlayınca Mali ekran kartlarının devri de kapandı (gelecekte Mali ekran kartlarına güvenmek isteyenler bir daha düşünsün, yeni sürücü gelmeyecek). HTC ve Vodafone ortaklığı ile yıllardır bir çok firma Quallcomm'un daha düşük şebeke gücü harcayan sistemlerini kullanıyordu zaten. Quallcomm da güçsüz işlemci ve yetersiz ekran kartlarıyla çok güçlü iPhone rakipleri üretemiyordu ancak AMD'nin satın almasıyla birlikte işler değişti ve bugün hepimizin bildiği gibi piyasadaki en büyük ilk 3 yonga seti Quallcomm tarafından Nexus 4 ve Sony Xperia Z başta olmak üzere kullanılıyor. Hemen alt sırada da ARM'ın 4 çekirdekli mimarisine çift çekirdekle rakip olan ve Xperia T, HTC One S gibi modellerde doğrudan, S3, Note 2 gibi modellerin de Amerika verisyonlarında kullanılan S4 yongası var.

Hatta yine Texas Insturments firması yüzünden Google, Google Glass müşterilerini geri çağırıyor. Büyük ihtimalle Quallcomm imzalı yeni bir yonga üzerinden yeni ürünler piyasaya sürecek ve eski ürün sahiplerine de bunlar verilecek.

Dün akşam Google'ın açıkça bunları söyleyememiş olmasının sebebi bir tanıtımda ticari ortaklıkların ve anlaşmaların duyrulmasının doğru olmaması. Yapılanı savunmuyorum ama bugüne üç büyük platformdaki diğer oyuncular da farklı şeyler yapmadılar. Kangren ol kol kesiliyor ki hasta hayatta kalsın. Microsoft ve Nokia, WP7'li telefonlarını çat diye devre dışı bıraktılar. Bu kullanıcıların sayısı iPhone kullanıcıları kadar çok olmadığı için ses getirmedi ama bugünkü kayıp güveni tazelemek için WP8'li bütün telefonlara 36 ay güncelleme garantisi sözü veriyorlar. Apple da iPhone 5 desteğini, ilk kez bir iPhone'u erken bitirerek kesti. Normalde 4S çıktığında 3Gsler'in bile 8Gb'lık üretimleri devam ediyordu (aslında yeniden başlamıştı). iPhone 5C, 5'in yerini birebir doldurdu ama 5 kullanıcı olsanız mutlu olur musunuz?

Güncelleme ile ilgili 3 detay daha var;

1) Galaxy Nexus'un 4 farklı tipinin olduğunu söylemiştim. Google bundan da rahatsız. Çünkü bir tane Nexus 4 var, olması gereken de bu. Bir tane iPhone 5'in olduğu gibi tıpkı. Üstelik yongalarda istedikleri değişikliklerin yapılmasına izin verildiği için Verizon firması başta olmak üzere uzunca bir süre kendi Galaxy Nexus'unu 4.3'ten bile mahrum etti. Çünkü bu cihazlar Nexus olmasına rağmen 4 tip Nexus'tan sadece birisi güncellemelerini doğrudan Google'dan alıyordu. Yani hızlı güncelleme ve 4.4, Verizon G. Nexus kullanıcıları için çok da bir şey ifade etmiyordu. Bu durumda G. Nexus aslında Google'ın "herkesi bir araya getirme" planına çok uygun değildi.

2) Google'ın burada mert davrandığı noktalardan birisi de şu; Mevcut veya eski çekirdeklerden (kernel) birisi üzerine sadece 4.4 uyarlamalarını ve yeniliklerini kurup "Galaxy Nexus için de 4.4 var, buyrun" diyebilirlerdi. Hatırlarsınız; Apple ilk kez multitaskingi çıkaracağı zaman piyasada 3G, 3Gs ve 4 vardı. Multitasking'i sadece 4 aldı, 3 G ise menüdeki arka plan görünürlüğünü bile alamadı. Ancak bütün sürümlerin adı birebir aynıydı. Google'ın yeni güncellemeleri iki boyutta oluyor; sistem boyutunda ve çekirdek boyutunda. Sistem boyutunda olanları almak, kopyalamak, kurmak vs. mümkün. Çekirdek boyutunda olanlar genelde cihaza özel güncellemeler oluyorlar ve daha çok yeni sürücüleri ve bir takım davranış hatalarını düzelten yazılımları içeriyorlar. Bu şartlar altında Galaxy Nexus'a eski çekirdekle sessiz sedasız bir 4.4 güncellemesi verilseydi -belki de kullanıcı bazında hiç bir fark olmayacak olmasına rağmen- insanlar Google'ın dürüst davranmadığından şikayet edecekti. Onun yerine adeta "vermiyoruz" dediler ama inceden göz kırpıp AOSP için hiç bir cihaza uyarlanmamış ve saf haldeki 4.4 sürümünü daha yayın bitmeden dağıtmaya başladılar. Kısacası resmi ellerden gelen bir 4.4. güncellemesi olmayacak ancak eski çekirdeğe yeni özellikler (ne yazık ki yeni sürücüler olmayacak, Texas Insturments sayesinde) de eklenerek gelen bir 4.4 sürümü, bağımsız yazılımcılar tarafından oluşturulacak. Sonuçta Google da üretse bu şartlar altında birebir aynı yazılımı üretecekti. Bu durumda alıp gönül rahatlığıyla kullanmamak için hiç bir sebep yok. Cihaz belki diğer Nexus kardeşlerinden 1-2 hafta geri düşecek ancak yine de o gcünellemeyi alacak.

3) Android'in giderek küçülen sistem çekirdeği (kernel değil, Core) sayesinde hemen herşey incecik bir iskelete bağlı bağımsız yazılım paketleri haline dönüştürülebiliyor. Bu sayede zaten Android'in bir çok parçası marketten yüklenebilir hale gelmeye başladı (en basit örnekle mesajlaşma işlevlerini yerine getiren Hangouts). Bu da demektir ki cihazına güncelleme gelmeyen bir kullanıcı hiç bir şey yapmasa bile marketten gerekli Google parçalarını güncel bir şekilde alacak. Üstelik bir Android cihazda ironik bir şekilde en çok pil ömrü tüketen yazılımlar Google'ın kendi yazılımları. Bu durumda gelen market güncellemeleri ve bu yazılımların daha iyi "davranışlara" sahip olması iyi bir şey.

Markete gelmeyen paketleri de (örneğin Nexus 5'in yeni launcherı) .apk olarak kolayca bulmak ve çalıştırmak mümkün.

Bu durumda gerçek mahrumiyet her zamanki gibi bağımsız yazılımcıların yenilikleri takip etmesini engelleyen firmaların ürünle yaşanacak (attığım taşlar yarmayı bırak, kanatmadı bile o kalın kafanı Samsung).. Çünkü Google, hiç bir cihaza uyarlanmamış ve kaynak kodları bilinen her cihaza yüklenebilir (kaynak kodları varsa iPhone'a bile yüklersiniz) haldeki Android'i internete sunuyor. İsteyen indirip bilgisayarında bile çalıştırabilir. Bu durumda sadece birkaç yazılım bilgisi olan insanın XDA gibi sitelerde sizi n cihazınız için bu Android'i uyarlaması ve cihazınızın çekirdeği ile birleştirmesi yeterli. Bu durumda güncel kalmak açısından bakıldığında desteği "resmi olarak kesilmiş" Galaxy Nexus bile bir Note 2 veya Note 3'ten daha avantajlı oluyor.

ALINTI
 
Katılım
11 Ara 2012
Mesajlar
39
Beğeniler
1
Puanları
0
#13
O zaman biz neden günceleme alıyoruzki nexus diye BENCE ARTIK BİR ''+'' sı yok. çünkü galaxy s4 örneğin oda 18 ay alacak ama hiç değilse multimedya deneyimi ve + ları var galaxy nexus saf android ve o zaman artık saf android için nexus almaya deymez başka bir telefon alır herkes günceleme diye almayız
 
Katılım
3 Nis 2009
Mesajlar
37
Beğeniler
0
Puanları
0
#14
Öncelikle 18 kuralı Google'ın anlaşma yaptığı ve geliştiricileri tarafından da tanınan büyük firmalara (Samsung, HTC, Sony, LG) verdirdiği bir söz. Bunun dışındaki ismi daha az geçen hatta bazıları isimsiz olan firmalar Google hizmetlerini ve bazı uygulamalarını cihazlarına koymadıkları için bu söz çok da önemli değil. Ne yazık ki yazılı bir bağlayıcılığı da yok, sadece bu firmalar ve Google'ın kendisi bu sözü verdiler. Sözde en fazla 18 ay demiyor, "en az 18 ay" diyor. Burada amaç aslında sadece telefon değil, parça üreticilerinin de "üret, kaç" taktiğinden yararlanmasını engellemek.

Benzeri bir kanun ülkemizde arabalar için uygulanıyor; "Bir markanın distribütörü, getirdiği aracın yedek parçasının 10 sene boyunca tedarik etmekle, tedarikçisi kalmadıysa da kendisi stoklamakla yükümlüdür". Bu kuralı ülkemizde uygulayan var mı bilmem ancak Google bu durumu Galaxy Nexus için çatır çatır uygulattı. Bildiğiniz gibi Nexus 4 dönemine göre güçlü, Nexus 5 ise mevcut en güçlü işlemci ve ekran kartları ile geldiler ancak Galaxy Nexus dönemindeki kardeşi S2'den birazcık daha yavaş donanımla çıkmayı tercih etti. Buna Samsung'un aptal anten ve yonga farklılıkları ve daha bir sürü üretim sıkıntısı eklenince toplamda 4 farklı Galaxy Nexus ortaya çıktı. Bunların bilgisayarlara tanıtılmasından tutun, kendi içlerindeki yazılıma kadar her birisi için farklı sürücüler ve düzenlemeler gerekti.

Ne yazık ki içindeki ekran kartı, kamera, RAM, işlemci gibi bileşenlerin her birisi bilindik parçalar da olsa bunların hangi anakart üzerinde (SoC) ve nasıl şartlarda bir araya getirildikleri, hangi yazılımla bağlandıkları da önemli. Günümüzde bu gibi yongalar SoC, yani System on a Chip=tüm sistem tek bir çipte şeklinde üretildiği için bütün bu parçaların birbirlerine bağlanma şeklini üreten firma yaratıyor ve yazılımını da onlar hazırlıyor. Bu firmalar ürünlerini belirli patentlerle korumaya aldıkları için kafanıza göre bir Linux çekirdeği seçip, ürüne ait yazılımı o çekirdekle birleştirip o ürünün çekirdeğini ilan edemiyorsunuz. Bunu yine bu firma yapmak zorunda. Daha sonra o çekirdek üzerinde gerekli uyarlamaları yapıp istediğiniz işletim sistemini kullanabilirsiniz, o ayrı hikaye.

İşte Google'ın 18 ay anlaşması burada devreye giriyor. Google, en yeni Linux çekirdeği üzerinde çalışan yeni bir sürüm çıkarırsa kendi anlaşmasın dahilindeki üretici firmalardan mevcut çekirdeği alıp yongalarına göre sürücüleri yüklemesini, gerekli ayarlamaları yapmasını istiyor. Anlaşmalı üretici "en az 18 ay" bu kurala uymak zorunda. Texas Insturments firması uzunca bir süre önce kapılarını kapattı. Zaten son müşterileri de Samsung'tu. Samsung da Exynos yongalarının tüm kullanım haklarını satın alıp kendisi üretmeye başlayınca Mali ekran kartlarının devri de kapandı (gelecekte Mali ekran kartlarına güvenmek isteyenler bir daha düşünsün, yeni sürücü gelmeyecek). HTC ve Vodafone ortaklığı ile yıllardır bir çok firma Quallcomm'un daha düşük şebeke gücü harcayan sistemlerini kullanıyordu zaten. Quallcomm da güçsüz işlemci ve yetersiz ekran kartlarıyla çok güçlü iPhone rakipleri üretemiyordu ancak AMD'nin satın almasıyla birlikte işler değişti ve bugün hepimizin bildiği gibi piyasadaki en büyük ilk 3 yonga seti Quallcomm tarafından Nexus 4 ve Sony Xperia Z başta olmak üzere kullanılıyor. Hemen alt sırada da ARM'ın 4 çekirdekli mimarisine çift çekirdekle rakip olan ve Xperia T, HTC One S gibi modellerde doğrudan, S3, Note 2 gibi modellerin de Amerika verisyonlarında kullanılan S4 yongası var.

Hatta yine Texas Insturments firması yüzünden Google, Google Glass müşterilerini geri çağırıyor. Büyük ihtimalle Quallcomm imzalı yeni bir yonga üzerinden yeni ürünler piyasaya sürecek ve eski ürün sahiplerine de bunlar verilecek.

Dün akşam Google'ın açıkça bunları söyleyememiş olmasının sebebi bir tanıtımda ticari ortaklıkların ve anlaşmaların duyrulmasının doğru olmaması. Yapılanı savunmuyorum ama bugüne üç büyük platformdaki diğer oyuncular da farklı şeyler yapmadılar. Kangren ol kol kesiliyor ki hasta hayatta kalsın. Microsoft ve Nokia, WP7'li telefonlarını çat diye devre dışı bıraktılar. Bu kullanıcıların sayısı iPhone kullanıcıları kadar çok olmadığı için ses getirmedi ama bugünkü kayıp güveni tazelemek için WP8'li bütün telefonlara 36 ay güncelleme garantisi sözü veriyorlar. Apple da iPhone 5 desteğini, ilk kez bir iPhone'u erken bitirerek kesti. Normalde 4S çıktığında 3Gsler'in bile 8Gb'lık üretimleri devam ediyordu (aslında yeniden başlamıştı). iPhone 5C, 5'in yerini birebir doldurdu ama 5 kullanıcı olsanız mutlu olur musunuz?

Güncelleme ile ilgili 3 detay daha var;

1) Galaxy Nexus'un 4 farklı tipinin olduğunu söylemiştim. Google bundan da rahatsız. Çünkü bir tane Nexus 4 var, olması gereken de bu. Bir tane iPhone 5'in olduğu gibi tıpkı. Üstelik yongalarda istedikleri değişikliklerin yapılmasına izin verildiği için Verizon firması başta olmak üzere uzunca bir süre kendi Galaxy Nexus'unu 4.3'ten bile mahrum etti. Çünkü bu cihazlar Nexus olmasına rağmen 4 tip Nexus'tan sadece birisi güncellemelerini doğrudan Google'dan alıyordu. Yani hızlı güncelleme ve 4.4, Verizon G. Nexus kullanıcıları için çok da bir şey ifade etmiyordu. Bu durumda G. Nexus aslında Google'ın "herkesi bir araya getirme" planına çok uygun değildi.

2) Google'ın burada mert davrandığı noktalardan birisi de şu; Mevcut veya eski çekirdeklerden (kernel) birisi üzerine sadece 4.4 uyarlamalarını ve yeniliklerini kurup "Galaxy Nexus için de 4.4 var, buyrun" diyebilirlerdi. Hatırlarsınız; Apple ilk kez multitaskingi çıkaracağı zaman piyasada 3G, 3Gs ve 4 vardı. Multitasking'i sadece 4 aldı, 3 G ise menüdeki arka plan görünürlüğünü bile alamadı. Ancak bütün sürümlerin adı birebir aynıydı. Google'ın yeni güncellemeleri iki boyutta oluyor; sistem boyutunda ve çekirdek boyutunda. Sistem boyutunda olanları almak, kopyalamak, kurmak vs. mümkün. Çekirdek boyutunda olanlar genelde cihaza özel güncellemeler oluyorlar ve daha çok yeni sürücüleri ve bir takım davranış hatalarını düzelten yazılımları içeriyorlar. Bu şartlar altında Galaxy Nexus'a eski çekirdekle sessiz sedasız bir 4.4 güncellemesi verilseydi -belki de kullanıcı bazında hiç bir fark olmayacak olmasına rağmen- insanlar Google'ın dürüst davranmadığından şikayet edecekti. Onun yerine adeta "vermiyoruz" dediler ama inceden göz kırpıp AOSP için hiç bir cihaza uyarlanmamış ve saf haldeki 4.4 sürümünü daha yayın bitmeden dağıtmaya başladılar. Kısacası resmi ellerden gelen bir 4.4. güncellemesi olmayacak ancak eski çekirdeğe yeni özellikler (ne yazık ki yeni sürücüler olmayacak, Texas Insturments sayesinde) de eklenerek gelen bir 4.4 sürümü, bağımsız yazılımcılar tarafından oluşturulacak. Sonuçta Google da üretse bu şartlar altında birebir aynı yazılımı üretecekti. Bu durumda alıp gönül rahatlığıyla kullanmamak için hiç bir sebep yok. Cihaz belki diğer Nexus kardeşlerinden 1-2 hafta geri düşecek ancak yine de o gcünellemeyi alacak.

3) Android'in giderek küçülen sistem çekirdeği (kernel değil, Core) sayesinde hemen herşey incecik bir iskelete bağlı bağımsız yazılım paketleri haline dönüştürülebiliyor. Bu sayede zaten Android'in bir çok parçası marketten yüklenebilir hale gelmeye başladı (en basit örnekle mesajlaşma işlevlerini yerine getiren Hangouts). Bu da demektir ki cihazına güncelleme gelmeyen bir kullanıcı hiç bir şey yapmasa bile marketten gerekli Google parçalarını güncel bir şekilde alacak. Üstelik bir Android cihazda ironik bir şekilde en çok pil ömrü tüketen yazılımlar Google'ın kendi yazılımları. Bu durumda gelen market güncellemeleri ve bu yazılımların daha iyi "davranışlara" sahip olması iyi bir şey.

Markete gelmeyen paketleri de (örneğin Nexus 5'in yeni launcherı) .apk olarak kolayca bulmak ve çalıştırmak mümkün.

Bu durumda gerçek mahrumiyet her zamanki gibi bağımsız yazılımcıların yenilikleri takip etmesini engelleyen firmaların ürünle yaşanacak (attığım taşlar yarmayı bırak, kanatmadı bile o kalın kafanı Samsung).. Çünkü Google, hiç bir cihaza uyarlanmamış ve kaynak kodları bilinen her cihaza yüklenebilir (kaynak kodları varsa iPhone'a bile yüklersiniz) haldeki Android'i internete sunuyor. İsteyen indirip bilgisayarında bile çalıştırabilir. Bu durumda sadece birkaç yazılım bilgisi olan insanın XDA gibi sitelerde sizi n cihazınız için bu Android'i uyarlaması ve cihazınızın çekirdeği ile birleştirmesi yeterli. Bu durumda güncel kalmak açısından bakıldığında desteği "resmi olarak kesilmiş" Galaxy Nexus bile bir Note 2 veya Note 3'ten daha avantajlı oluyor.

ALINTI
Yazının hepsini okudum . Galaxy Nexus u Samsung Google a üretti ve yazıda google mert , samsung hain olarak gösterilmiş . Bence google çekirdeği değiştiremese bile OTA güncellemesiyle 4.4ü kesin olarak Galaxy Nexus lara vermeliydi . Bunun önünde hiçbir engel yok

"Zaten çekirdek uymuyo biz ne yapalım" mantığı saçmalık çünkü android 4.4 sürümü zaten ram i 512 olan alt seviye cihazların bile çalışabilecği şekilde ayarlandı . Millet eski cihazlarında android 4.4 özelliklerini kullanmak istiyo . Ama yazıya bakılırsa google bunu sadece yeni çıkıcak alt seviye telefonlar için yapıyo gibi görünüyo . Bu sürüm çinli üreticiler için çıkmadı

Son olarak da saf android in kodlarını erken koyması Galaxy Nexus kullananları düşünüyoruz değil de linux mantığı gibi "build yourself" . Hiçbirimiz android uzmanı değiliz , kendimize göre sürüm çıkarsak bile hayati sorunlar çıkabilir . Bu sürümlerin google tarafından oluşturulup verilmesi en mantıklıydı .

Şimdi gözler XDA developerlarda olucak . İnş kısa zamanda Galaxy Nexus a çıkarırlar 4.4 ü.
 
Katılım
11 Eyl 2012
Mesajlar
18
Beğeniler
0
Puanları
0
#15
"Zaten çekirdek uymuyo biz ne yapalım" mantığı saçmalık çünkü android 4.4 sürümü zaten ram i 512 olan alt seviye cihazların bile çalışabilecği şekilde ayarlandı . Millet eski cihazlarında android 4.4 özelliklerini kullanmak istiyo . Ama yazıya bakılırsa google bunu sadece yeni çıkıcak alt seviye telefonlar için yapıyo gibi görünüyo .
Yazıyı okumuşsunuz fakat anlamamışsınız gerçekten. Adam yazıda çekirdek farklılıklarından bahsetmiş siz gelip yok 512mb RAM var bizim almamız lazım. Biraz daha anlayarak okuyun lütfen. Bu olayı aynı Samsung S4 ün Amerika ve Avrupa versiyonlarındaki farklılık gibi düşünün. İkisinde de farklı işlemci var dolayısıyla çoğu güncelleme farklı zamanda geliyor...
 
Katılım
3 Nis 2009
Mesajlar
37
Beğeniler
0
Puanları
0
#16
Yazıyı okumuşsunuz fakat anlamamışsınız gerçekten. Adam yazıda çekirdek farklılıklarından bahsetmiş siz gelip yok 512mb RAM var bizim almamız lazım. Biraz daha anlayarak okuyun lütfen. Bu olayı aynı Samsung S4 ün Amerika ve Avrupa versiyonlarındaki farklılık gibi düşünün. İkisinde de farklı işlemci var dolayısıyla çoğu güncelleme farklı zamanda geliyor...
Anladım da anlatmak istediğimi anlatamadım sanırım . Benim temel olarak demek istediğim şey : XDA geliştiricilerinin yapıcağı şeyi keşke google kendi telefonuna yapsaydı . Yani serbest geliştiricilere değil de kendi android takımı bu sürümü OTA olarak verseydi .

Performansta kayıp olabilir , diğer 4.4 gibi çalışmayabilir ama geliştirici cihazı olduğu için son sürümle geliştirmelere devam edilirdi . Aynı apple ın farklılıklara rağmen son sürümleri 18 aydan eski cihazlara vermesi gibi ...
 

giskur11

Profesör
Katılım
9 Eyl 2012
Mesajlar
3,485
Beğeniler
100
Puanları
63
Konum
izmir
#17
Kapitalist sistemde zaten sonsuza kadar güncelleme alma diye bişi yok adamlar ilerde ne satacak.
 
Katılım
3 Nis 2009
Mesajlar
37
Beğeniler
0
Puanları
0
#18
Kapitalist sistemde zaten sonsuza kadar güncelleme alma diye bişi yok adamlar ilerde ne satacak.
Çok haklısınız ama bu geliştirici cihazı . Yani geliştiriciler yeni uygulama yapıcak ki kapitalist sistem yürüsün , uygulaması az olan hiçbir mobil platform tutmuyo zaten :)
Google bence Nexus cihazlara olabilidiğince güncelleme vermeliydi
 
S

SDN Okuru

SDN Okuru
#20
İlk defa burada biri güncelleme diye dilenmek yerine adam gibi bazı gerçekleri anlatmış. bu işleri çocuk oyuncağı sanan arkadaşlar var aramızda. samsung galaxy nexus da yaşanan sıkıntı detaylarıyla anlatılmış. nexus 4 de böyle bir sıkıntı yok. 18 ay olayı minimum süredir. maksimum süre değil. google hiç bir firmayı zorlayamaz hiç zaten ortada zorlanacak texas instrument diye bir firma da kalmadı. burada samsung un zaten takacağı bir durum olmadığından nexus için yazılım desteği kesildi. samsung daha geçen sene çıkardığı modellerin çoğuna bile sürücü desteği sağlamıyorken nexus artık samsung için tarih olmuştur.

anlıyorum bu konulardan anlamıyorsunuz. kahvehane muhabbeti yapıyorsunuz ama bu işler o kadar basit değil. tek taraflı kimse bir şey yapamıyor. umalım ki bundan sonra firmalar arasındaki ortaklık daha sağlam boyutlarda olsun ki, bu iş bir rayına otursun.

bir de lütfen nexuscuları görelim yok dandroidciler gibi abes muhabbetler yapmayalım.
 
stat counter