FPS Drop SORUNU

Bu konuyu okuyanlar

Arifvural1905

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
SİSTEMİM;
POWER SUPPLY: SEA S12İİ 620W
ANAKART: M5A97 LE R2.0
RAM: 16 GB 1333 MHZ
EKRAN KARTI: ASUS READON RX590 ROG STRİX GAMİNG 8 GB 256 BİT
İŞLEMCİ: AMD FX8350 EİGTH CORE PROCESSOR
İŞLEMCİ FANI: DARK XFREEZER X94RD

Arkadaşlar merhaba. Sizlere hiçbir şekilde çözemediğim FPS Drop sorunumdan bahsedeceğim. Lütfen bana yardım edin. İlginize şimdiden teşekkür ederim. Öncelikle bu sistemi topladığımda PSU 450W'dı. Oyunlarda ciddi bir FPS Drop sorunu yaşıyordum. Mesela Tom Clancy Wildland'ı oynayamadım. Daha sonra yukarıda yazdığım PSU'yu aldım. Ve sorun çözüldü. Uzun süre hiçbir şekilde FPS Drop olmadan yüksek ayarda oynadım ve oyunu bitirdim. Tabi bu arada GTA 5 online, Witcher 3 gibi oyunlarıda çok rahat oynadım. Daha sonra GTA 5 online oynarken tekrar FPS Drop yaşamaya başladım. Kasayı açıp işlemcinin fanını temizlediğimde düzeliyordu ve tekrar FPS Drop olmadan oyuyordum. Tabi ben bu sorunları yaşarken kardeşimde CS GO ve Lol gibi oyunlarda da aynı FPS Drop sorunlarını yaşamaya başladı. Bir arkadaşımıza danıştık ve işlemci fanının stok fan olduğunu söyledi ve ısınmadan kaynaklı olabileceğini söyledi. MSI Afterburner'ı indirip test ettik. Son olarak Watch Dogs 2'yi epic games ücretsiz verince alıp denemeye karar verdim. İşlemci sıcaklığı 76 dereceyi kadar gördü ve FPS Drop olmaya başladı. Daha sonra yukarıda yazdığımız işlemci fanını aldık. Fan ile birlikte ısınma sorunu çözüldü. Watch Dogs 2 oynarken en fazla 64 dereceyi gördü işlemci 1 saatlik sürede. Ekran kartı ise 61 dereceyi. Fakat yine FPS Drop olmaya başladı. Görüntü ayarlarıyla oynadım, neler yaptım neler bir türlü geçmedi. FPS Drop yaşanırken birşey dikkatimi çekti, işlemci sıcaklığı FPS düştüğü anda işlemcinin sıcaklığı 10-12 derece düşüyor ve FPS düzelene kadar o şekilde devam ediyor. FPS tekrar 30'un üstüne çıkınca sıcaklık 10-12 derece tekrar artıyor. Watch Dogs 2'nin optimizasyon sorunu olduğunu okudum birçok yerde, o yüzden Battlefield V'i indirdim. Fakat maalesef ayarları düşürmeme yada yükseltmeme rağmen aynı sorunlar orda da tekrarladı. Ayrıca kardeşim dün Lol oynarken 144 FPS almasına rağmen FPS Drop sorunu olduğunu söyledi. Artık bu sorunu çözemiyorum. İlk başlarda PSU alınca 3 ay sorunsuz kullandığım PC neden şimdi hata veriyor? Sorun yada sıkıntı nedir? Bir türlü çözemiyorum. Nokta tespit yapıp, gereken harcamayı ona göre yapmak istiyorum. Sizlerin yardımını bekliyorum, teşekkürler.

NuLdERGAMER

Müdavim
Reaksiyon puanı
630
Sistemin gayet iyi oyun içi ayarlada bir yanlışlık varmı kontrol etmelisin.

Arifvural1905

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sistemin gayet iyi oyun içi ayarlada bir yanlışlık varmı kontrol etmelisin.
Hepsini kontrol ettik. Sadece 1 oyunda değil diğer oyunlarda da oluyor. Kaç kere format attık, driverları güncelledik. Yapmadığınız şey kalmadı. Birşeyleri eksik yada yanlış yapıyoruz. Yada donanımsal olarak çözemediğimiz başka bir sorun var.

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,597
içi tozlanmış olabilir ısınıyor olabilir msi afterburner ile oynarken ısı değerlerine bakabilirsiniz.

Arifvural1905

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
içi tozlanmış olabilir ısınıyor olabilir msi afterburner ile oynarken ısı değerlerine bakabilirsiniz.
Baktım. Yukarıda da yazdım zaten ekran kartı 1 saat boyunca 61 dereceyi geçmiyor, işlemci 64 dereceyi geçmiyor. Kasam toz geçirmez bir kasa. Aynı zamanda 2 hafta önce anakart temizlendi ve yeni termal macun sürüldü.

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,597
oyun ayarlarını düşürünce sorun ortadan kalkıyor mu peki?

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,597
Bilgisayarın windows kaç

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,597
Sadece windows 10 home da mı denediniz pro veya 8 gibi başka sürümlerde denediniz mi?

Arifvural1905

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sadece windows 10 home da mı denediniz pro veya 8 gibi başka sürümlerde denediniz mi?
Windows 10 Pro'ydu o şekilde sorun devam ettiği için Windows 10 home yaptık. Ayrıca Windows'um SSD'ye kurulu. Bilgisayarımın hız problemli yok, düğmeye bastığımda 3 saniyede açılır. SSD'im 0'dı. Markası Toshiba ve 1 sene olmuştur alalı.

berat güven

Doçent
Reaksiyon puanı
422
Windows 10 Pro'ydu o şekilde sorun devam ettiği için Windows 10 home yaptık. Ayrıca Windows'um SSD'ye kurulu. Bilgisayarımın hız problemli yok, düğmeye bastığımda 3 saniyede açılır. SSD'im 0'dı. Markası Toshiba ve 1 sene olmuştur alalı.
acaba mönitör çözünürlügünüz kaç ?

Arifvural1905

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
acaba mönitör çözünürlügünüz kaç ?
Onu tam bilmiyorum öğrenince buraya yazarım. Ama markası Asus. Ve ben ekran kartının çıkışına bir ara kablo ile bağlıyorum monitörü. Dönüştürücü deniyor sanırım. Yani monitörümün kablosu uygun değil ekran kartının bağlantı noktasına.

berat güven

Doçent
Reaksiyon puanı
422
Onu tam bilmiyorum öğrenince buraya yazarım. Ama markası Asus. Ve ben ekran kartının çıkışına bir ara kablo ile bağlıyorum monitörü. Dönüştürücü deniyor sanırım. Yani monitörümün kablosu uygun değil ekran kartının bağlantı noktasına.
reis şimdi farkettim forumlardanda dogruladım o işlemci ekran kartını beslemekte zorluk çekiyor
Mesaj otomatik birleştirildi:

eger işlemciye o.c yapabilrsen darbogaz ve fps dropların biraz önüne geçersin

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,597
reis şimdi farkettim forumlardanda dogruladım o işlemci ekran kartını beslemekte zorluk çekiyor

evet bende youtube den araştırdım gerçekten darboğaz sorunu var çok etkiliyor oc yapamazsanda işlemci değiştirmek çok iyi bir fikir gibi gözüküyor

berat güven

Doçent
Reaksiyon puanı
422
başkaları o işlecmi için rx 560 ile 570 i öneriyor ya ekran kartı bi alt model olacak ya O.C OLACAK YADA İŞLEMCİ DEĞİŞECEK

%15 lik bir darbogaz oranı var

tolgagamer123

Doçent
Reaksiyon puanı
477
sistemin benimkinin neredeyse 2 katı ben gta 5 i çok rahat açıyorum ve full grafiklerde 30 fps alıyorum işlemcini overclock yapmak çözüm olabilir

Arifvural1905

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

eger işlemciye o.c yapabilrsen darbogaz ve fps dropların biraz önüne geç

Peki bunu yapmam uzun vadede işlemciye yada herhangi bir donanıma zarar verir mi?

evet bende youtube den araştırdım gerçekten darboğaz sorunu var çok etkiliyor oc yapamazsanda işlemci değiştirmek çok iyi bir fikir gibi gözüküyor
İşlemci ile birlikte anakart ve ramde almak zorunda kalacağım. Oc mantıklı bir çözüm gibi duruyor ama sisteme zarar vermesinden korkuyorum. Bide kesin çözüm olabilecek mi? Onuda bilmiyorum.

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,597
Peki bunu yapmam uzun vadede işlemciye yada herhangi bir donanıma zarar verir mi?

İşlemci ile birlikte anakart ve ramde almak zorunda kalacağım. Oc mantıklı bir çözüm gibi duruyor ama sisteme zarar vermesinden korkuyorum. Bide kesin çözüm olabilecek mi? Onuda bilmiyorum.
çözüm olacağını düşünüyorum ama sisteme zarar verirmi bilemem ne kadar oc yapacağına bağlı sonuçta olması gerekenden daha hızlı çalışıcak ısı değerleri normal olarak artıcak oc yi bilen birine yaptırmak daha sağlıklı olucaktır ayrıca yaptırdıktan sonra ısı değerlerini kontrol et çok ısınırsa oc yi kapatman gerekebilir

berat güven

Doçent
Reaksiyon puanı
422

O.C yapmaktan Korkuyosan bened korkuyorum :D ama işi bilen birine yaptırabilrisin bi nebze olsun azalır eger ben kokten kaldırmak istiyorum diyosan yeni bir kule tipi sogutucu alacaksın o.c içinden geçiceksin o zaman bence fazla sorun kalmaz

Arifvural1905

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
çözüm olacağını düşünüyorum ama sisteme zarar verirmi bilemem ne kadar oc yapacağına bağlı sonuçta olması gerekenden daha hızlı çalışıcak ısı değerleri normal olarak artıcak oc yi bilen birine yaptırmak daha sağlıklı olucaktır ayrıca yaptırdıktan sonra ısı değerlerini kontrol et çok ısınırsa oc yi kapatman gerekebilir
Yani şimdilik tek çözüm ya oc yada işlemci+anakart+ram değişimi hatta belkide monitör

Sanırım oc tek çözüm gibi görünüyor. Sisteme daha fazla masraf yapmadan çözebilseydim güzel olacaktı. Şuan herşey çok pahalı gerçekten.
O.C yapmaktan Korkuyosan bened korkuyorum :D ama işi bilen birine yaptırabilrisin bi nebze olsun azalır eger ben kokten kaldırmak istiyorum diyosan yeni bir kule tipi sogutucu alacaksın o.c içinden geçiceksin o zaman bence fazla sorun kalmaz

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,597
Yani şimdilik tek çözüm ya oc yada işlemci+anakart+ram değişimi hatta belkide monitör

Sanırım oc tek çözüm gibi görünüyor. Sisteme daha fazla masraf yapmadan çözebilseydim güzel olacaktı. Şuan herşey çok pahalı gerçekten.
Monitör değişimine gerek olduğunu düşünmüyorum anakartta olmaya bilir işlemci değişebilir bir tek uygun işlemci yoksa anakart değişikliğide gerekir ama uygun bir işlemci bulabileceğinizi düşünüyorum.

berat güven

Doçent
Reaksiyon puanı
422

kanka seni o kadar iyi anlıyorumki bu insana çok koyuyor bi parça yüzünden sistemde uyumsuzluk çıkması

Arifvural1905

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Monitör değişimine gerek olduğunu düşünmüyorum anakartta olmaya bilir işlemci değişebilir bir tek uygun işlemci yoksa anakart değişikliğide gerekir ama uygun bir işlemci bulabileceğinizi düşünüyorum.
Anakart modelim yukarda yazıyor. Sizce bu sorunları yaşamadan kullanacağım, anakartıma uygun işlemci hangisi olabilir?

kanka seni o kadar iyi anlıyorumki bu insana çok koyuyor bi parça yüzünden sistemde uyumsuzluk çıkması

Ya gerçekten insanın morali bozuluyor. Çok para harcadım çünkü ve bir türlü çözemiyorum.

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,597
evet benimde laptopumda sorun var daha önce ısınma sorunu vardı 200 liraya yakın para harcayarak çözdüm şimdide ramin tekini okumuyor çok sıkıntılı tekrar para vermek istemiyorum

Anakart modelim yukarda yazıyor. Sizce bu sorunları yaşamadan kullanacağım, anakartıma uygun işlemci hangisi olabilir?

Ya gerçekten insanın morali bozuluyor. Çok para harcadım çünkü ve bir türlü çözemiyorum.
amd fx 9370 uyumlu gibi geldi emin değilim ama darboğazı kaldırabilir internette fiyat bilgisi bulamadım bir bilgisayarcıya sorun

Arifvural1905

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Bu arada bu sistemi kurmadan önce işlemcim Intel İ7 4. Nesildi. Kısa bi voltaj gidip gelmesi sonucunda hem anakart hem işlemcim yandı. Bende daha uygun ve aynı ayarda diye AMD FX 8350 aldım. Sonra bu sistemi kurmaya başladım. Anakartıda sağolsun arkadaşım ayarladı. O zaman işlemciyi 800 TLye almıştım. Şimdi ki fiyatı 2 katı ve bu eski bir işlemci. Ne yapcam bilmiyorum gerçekten.

evet benimde laptopumda sorun var daha önce ısınma sorunu vardı 200 liraya yakın para harcayarak çözdüm şimdide ramin tekini okumuyor çok sıkıntılı tekrar para vermek istemiyorum

amd fx 9370 uyumlu gibi geldi emin değilim ama darboğazı kaldırabilir internette fiyat bilgisi bulamadım bir bilgisayarcıya sorun
Çok teşekkür ederim çok sağolun, inşallah çözebilirim

Son düzenleme:

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,597
Bu arada bu sistemi kurmadan önce işlemcim Intel İ7 4. Nesildi. Kısa bi voltaj gidip gelmesi sonucunda hem anakart hem işlemcim yandı. Bende daha uygun ve aynı ayarda diye AMD FX 8350 aldım. Sonra bu sistemi kurmaya başladım. Anakartıda sağolsun arkadaşım ayarladı. O zaman işlemciyi 800 TLye almıştım. Şimdi ki fiyatı 2 katı ve bu eski bir işlemci. Ne yapcam bilmiyorum gerçekten.

Çok teşekkür ederim çok sağolun, inşallah çözebilirim
Ne demek inşallah yakın zamanda çözersin.

NuLdERGAMER

Müdavim
Reaksiyon puanı
630
Hepsini kontrol ettik. Sadece 1 oyunda değil diğer oyunlarda da oluyor. Kaç kere format attık, driverları güncelledik. Yapmadığınız şey kalmadı. Birşeyleri eksik yada yanlış yapıyoruz. Yada donanımsal olarak çözemediğimiz başka bir sorun var.
Evet bence de öyle keşke yardıcı olabilsem.