Fotoğraf Makinesi Önerileri

Bu konuyu okuyanlar

nmnkra

Asistan
Reaksiyon puanı
17
Selamun aleyküm, bilirsiniz ki hiç açılmayan kumbaralar ünlü oldu. Bende kendime bunlardan bir tane aldım ve biriktirmeye başladım. Kumbara dolunca içinden çıkan para ile fotoğrafçılık hobisine başlamak istiyorum. Sanırım içinden 1.000-1.300 tl anca çıkar. Bana 1.000-1-600 (veya bu fiyatı biraz aşan) makine önerir misiniz?​

castlerock

Asistan
Reaksiyon puanı
83
Döviz kurundaki artışlar fotoğraf makinelerini fena vurdu. 2000TL altına ancak Canon 1300D sıfır alabilirsin. DSLR al ki fotoğrafçılık öğrenebilesin...

mttzn

Doçent
Reaksiyon puanı
459
İkinci elde baya alternatifin var ama sıfır dersen tek model yok. Tabii bu fiyatlara da makine almak mümkün. Daha ufak ve hızlı olsun dersen aynasız makineler bu aralar favorilerimden. DSLR istersen de Canon 600D, Nikon 3400D modellerine de bakabilirsin. Aynasız istersen bir iki model önerebilirim

nmnkra

Asistan
Reaksiyon puanı
17
İkinci elde baya alternatifin var ama sıfır dersen tek model yok. Tabii bu fiyatlara da makine almak mümkün. Daha ufak ve hızlı olsun dersen aynasız makineler bu aralar favorilerimden. DSLR istersen de Canon 600D, Nikon 3400D modellerine de bakabilirsin. Aynasız istersen bir iki model önerebilirim
Aynasız aynalı derken? Hem video icinde kullanacagim o yizden dslr taraftariyim. Biraz aciklama yapar misin?

castlerock

Asistan
Reaksiyon puanı
83
İkisi de video çeker, dslr vizör sisteminde bir ayna mekanizması bulunur... (sakın vizör ne diye sorma;)) Aynasız makinalarda ise elektronik vizör bulunur. Aynasızlar fizik olarak biraz daha ufak ve hafif boyuttadır...

nmnkra

Asistan
Reaksiyon puanı
17
İkisi de video çeker, dslr vizör sisteminde bir ayna mekanizması bulunur... (sakın vizör ne diye sorma;)) Aynasız makinalarda ise elektronik vizör bulunur. Aynasızlar fizik olarak biraz daha ufak ve hafif boyuttadır...
Kalite olarak dslr in ne farki var?

castlerock

Asistan
Reaksiyon puanı
83
Kalite olarak çok da farkı yok, teknolojisi farklı. Bir de DSLR'da lens seçenekleri biraz daha fazla. Aynasız daha hafif olduğundan taşıması daha kolay. Zaten birçok DSLR kullanıcısı da günlük çekimleri için aynasız tercih etmeye başladı. En iyisi bir fotoğraf mağazasına git, iki türdeki makinaları da eline alıp bak, fotoğrafçı da anlatır zaten özelliklerini...

mttzn

Doçent
Reaksiyon puanı
459
Kalite olarak dslr in ne farki var?
DSLR
* Daha ergonomik tutuşa sahiptir
* Daha büyüklerdir yani ağırda sayılabilir aynı zamanda
* Kısmen daha büyük sensörlüdür. (Her zaman için değil, aynasızlarda da full frame makineler var)
* DSLR almak aynasız almaktan daha ucuz.
* Daha fazla lens seçeneği var.
* Çekim sırasında daha yavaşlardır.
* Bataryası daha ucuz süre gider (çoğunlukla)
* Isınma problemleri daha az yaşanır.

bu liste uzar gider tabi ama aynasızların 1 2 büyük artısı DSLR'ın tahtını sallamaya yetiyor.

* Öncelikle taşımak çok kolay
* Daha küçük yapıdalar.
* Elektronik olduğu için en az 2 kat daha hızlı çekim yapmak mümkün
* AF özellikleri kat ve kat daha iyi :) ki bu benim en dikkat ettiğim nokta olduğu için diğer eksileri vs önemsemiyorum bile. Odaklama konusunda DSLR makineler özellikle giriş seviyesinde çok yetersiz kalıyorlar. Canon ve Nikon bu konuda Aynasız Sony ile yarışamıyor ki Canon'un aynasız modeli Canon M5'de yarışamıyor :)

castlerock

Asistan
Reaksiyon puanı
83
Taşıma avantajından dolayı ben de DSLR'dan aynasıza geçmek istiyorum (Sony a6500 X Fujifilm X-T2) ama fiyatlar yüksek ve de elektronik vizör olayına bir türlü alışamadım...

mttzn

Doçent
Reaksiyon puanı
459
Taşıma avantajından dolayı ben de DSLR'dan aynasıza geçmek istiyorum (Sony a6500 X Fujifilm X-T2) ama fiyatlar yüksek ve de elektronik vizör olayına bir türlü alışamadım...

Bu aralar bende bir aynasız arayışındayım ama istediğim gibi bir model bulamıyorum. Fujifilm X-T20 bakıyorum bende :) Senin baktığın modeller 5bin tl üzeri o kadar çıkarsam zaten Sony'den başkasını almazdım :) Olympus OM-D E-M5 Mark II'de aklımı çeliyor bakalım en sonunda bakalım nasıl bir karar vereceğim bilemiyorum. Bir hayyam pasajına gitmem lazım gibi duruyor.

mttzn

Doçent
Reaksiyon puanı
459
Fujifilm X-E3 modelini de bir incele...
Valla X-T20 ile çok benzer özellikleri var ama X-E3 daha ufak bir gövde. SLR gövdeler daha kullanışlı oluyor ergonomik olarak :) Sony A6300 ve diğer türevlerine ondan alışamıyorum çok ufak geliyor :D

castlerock

Asistan
Reaksiyon puanı
83
Karaköy veya Kadıköy'deki Fujifilm mağazalarında eline al biraz kurcala bence... Ben elde tutuşlarını çok beğendim, çekimleri de süper... DSLR aratmıyor... Sony candır ama iyi lensleri çok pahalı...

oxygenbbx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Nikon p9000 var. Youtube'tan incelemelerine bak eminim almak isteyeceksin

nmnkra

Asistan
Reaksiyon puanı
17
canon eos m10 bayağı öneriliyor ama çok küçük kesin kalitesizdir gibi geliyor bana biraz bilgi ?

castlerock

Asistan
Reaksiyon puanı
83
canon eos m10 bayağı öneriliyor ama çok küçük kesin kalitesizdir gibi geliyor bana biraz bilgi ?
Başlangıç için iyi bir kamera... Aynasız, küçük ve hafif... ekranı 180 derece üste dönüyor, youtuberların sevdiği bir cihaz... 15-45 lens de fena değil...
Başlangıç için Sony a6000 de bakabilirsin...

mttzn

Doçent
Reaksiyon puanı
459
Sana biraz bilgi derken? Ricada bulunursan daha sağlıklı olur!

---- Mesajlar birleştirildi ----

Başlangıç için iyi bir kamera... Aynasız, küçük ve hafif... ekranı 180 derece üste dönüyor, youtuberların sevdiği bir cihaz... 15-45 lens de fena değil...
Başlangıç için Sony a6000 de bakabilirsin...
Sony A6000 kesinlikle daha iyi. Canon M10 tamamen plastik gövde, vizör yok, oto focus kötü, sensör küçük :) Tam seyahat kamerası olur ondan.

Son düzenleme: