Fotoğraf Makinesi Alırken Neye Dikkat Etmeliyim ?

Bu konuyu okuyanlar

frattk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Evet arkadaşlar , başlıkta da belirttiğim gibi fotoğraf makinesi alırken neye dikkat etmem gerekiyor.Eskiden sadece kaç megapixel olduğuna bakardım şimdi öyle değil mesela lens alırken neye göre almalıyım? şimdiden teşekkürler bu benim ilk konum hatam oluduysa belirtirseniz sevinirim :rolleyes:

karacaerc

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Öncelikle ne kadar bildiğinle alakalı olarak kompakt ya da profesyonel makine seçimini yap. Eğer bilgin yoksa ki bu sorundan bilgin olmadığı ortaya çıkıyor, yarı profesyonel makine alma taraftarı ol. Nikon mu Canon mu konusuna da karar ver çünkü markaların bütün modellerinde benzer kullanım şekilleri var buna dikkat et. Diyafram enstantene iso gibi temel ayarları yapıp yapamayacağına önem ver eğer gelişmek istiyorsan fotoğrafçılıkta. Kendi flaşı olmasına dikkat et. Megapiksele de önem ver tabiki bunun yanında video çekebilme özelliği full HD kayıt gibi. Daha da kafana takılan olursa şeyleri muhakkak sor.

frattk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Diyafram enstantene iso gibi temel ayarlari tam olarak aciklayabilir misiniz?ben sıfırdan başlamak istiyorum,bazı terimler hakkında bilgi verebilir misiniz? teşekkürler.[h=2][/h]

ağaçkakan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
1 litre taze meyve suyu sıkacaksın.. portakal,elma,nar her birinden 5 er tane sıkarsan 1 litre ediyor.. hebirinden aldığın sıvı miktarı aynı.. toplam 15 adet sıkman gerkiyor.. örnek 4 portakal, 2 elma, 9 tane nar = 1 litre yada 12 portakal,2 elma , 1 nar = 1 litre.. sonuç aynı 1 litre elde ediyorsun.. tadı ve görüntüsü farklı..
fotografı oluşturmak içinse diafram,estantene,iso bu üç değerin kombinasyonları birleştirerek fotoğrafı oluşturabiliyorsun.. bundada fotoğarfı oluşturmak için elde etmen gereken degeri 15 olarak varsayalım.. toplamda 15 i bulacaksın doğru pozlanmış fotoğrafı oluşturmak için.. diafram,estantene,iso herbirinin 5 er değeri var sayalım .. yine mantık aynı birinden alıp diğerine koyabilirsin.. toplamda 15 bulduğun sürece doğru pozlanmış fotoğrafı çekiyorsun.. burada önemli ola olan senin portakalı, elmayı, yada narı hangisini daha çok istiyor olman.. diafram,estantene ve iso nun ne işe yaradığını öğrendiğin zaman mantığı anlayacaksın .. saygılar..

Alıntıdır.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Biraz reklam olacak ama bascek.com senin bilgi ihtiyacını giderebilecek bir site , bakmanı tavsiye ederim.