Format sonrası laptop açılırken cızırtı sorunu

Bu konuyu okuyanlar

Hoose of boo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar birkaç aylık MSI notebook'uma bir sorundan ötürü temiz windows kurulumu yaptım ve bunu yaptıktan sonra laptopu her yeniden başlattığımda çok ince olan ve laptopun sağ üst kısmı ile ortası arasından gelen bir cızırtı başladı. Temiz windows kurulumu yapmadan önce böyle bir ses duymadım. Laptop halihazırda kapalıyken düğmesine basıp açtığımda hiçbir problem yok ancak, yeniden başlattığımda açılana kadar bu cızırtı devam ediyor. Ayrıca normal kullanımda da tamamen rastgele ara sıra bu cızırtı geliyor. (Çok dikkat ediyorum ama bilgisayarla yeniden başlatma dışında ne yapınca bu ses oluyor anlamadım.) Sırasıyla cpu, gpu ve hdd stress testleri yaptım ve hiçbirinde de bu ses ortaya çıkmadı. Cpu üzerinde ses çıkaracak herhangi bir birim olmadığını biliyorum, HDD'den gelmediğine neredeyse eminim, GPU'nun olduğu kısımdan ise çok uzak bir noktadan geliyor ses (Yani Coil Whine da değil muhtemelen.) Ama ne? Bunu anlayamadım arkadaşlar lütfen yardım edin. Oyun oynamaya, bilgisayarımı kullanmaya çekinir oldum. Servise yollamalı mıyım bilmiyorum, ne yazık ki ülkemizde servise gönderip sağlam bilgisayarı bozuk gelen bir sürü vatandaş var. Bilgisayarı her yeniden başlattığımda istisnasız bu ses geliyor.

Aşağıdaki video benim değil ancak çıkan ses bunun aynısı:

Model: MSI GV62 7RD

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Cızırtıyı sen de kaydet video ile ve servise gönder. Kanıt olsun sende.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
coil whine bu cızırtı bobinlerden ve kapasitör'den gelebilir bundan en çok asus çekti ar-ge'leri çok kafa patlattılar...

Hoose of boo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
coil whine bu cızırtı bobinlerden ve kapasitör'den gelebilir bundan en çok asus çekti ar-ge'leri çok kafa patlattılar...
Hocam bilmediğimden soruyorum eğer Coil Whine ise neden GPU'ya uzak bir noktadan geliyor? Ayrıca şunu farkettim ki mouse tekerleği ile yukarı aşağı yaptığımda da az bir ses geliyor ve kulaktıktan da yine çok kısık bir şekilde bu cızırtı gelmekte, hoparlörden gelmiyor ama kulaklıktan geliyor. Sanki bilgisayarın içindeki ses bir şekilde kulaklığa gidiyormuş gibi ama sistemden gelmiyor yani donanımdan geliyor ses mekanik olarak umarım anlatabilmişimdir.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
Hocam bilmediğimden soruyorum eğer Coil Whine ise neden GPU'ya uzak bir noktadan geliyor? Ayrıca şunu farkettim ki mouse tekerleği ile yukarı aşağı yaptığımda da az bir ses geliyor ve kulaktıktan da yine çok kısık bir şekilde bu cızırtı gelmekte, hoparlörden gelmiyor ama kulaklıktan geliyor. Sanki bilgisayarın içindeki ses bir şekilde kulaklığa gidiyormuş gibi ama sistemden gelmiyor yani donanımdan geliyor ses mekanik olarak umarım anlatabilmişimdir.
o durumda mümkün bobinler cpu,gpu ve mosfetlerin etrafında oluyor galiba bazı sürücüler ses chipine etki edebiliyormuş ama hiç görmedim bunu yaşayan çok olmalı coil whine da önceden yok iken zamanla olabilir servis duymayabilir...

Hoose of boo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar arka kapağı açıp yakından dinledim ve kesin olarak söyleyebilirim ki ses anakarttan geliyor. Bunun nedeni nedir nasıl bir sorun teşkil eder ne yapmalıyım?

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,135
Ben sorun çıoacağınınsanmıyorum. Başıma geldi hiç sorun olmadı.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,135
Ne kadar süre o şekilde kullandınız hala kullanıyor musunuz?
Yıllarca. Yaklaşık 10 sene kullanıldı o cihaz. Sonra parçaları çok eski olduğu için malum hantallaştı. Bir kenara kaldırıldı.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
servis bunu arıza olak kabul etmaz ama bobinlere müdahale edebilir japon damlatırlar...