Format İle İlgili Komik Bir Soru

Bu konuyu okuyanlar

labero0

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar, bugün 8 yıllık bilgisayarıma format atacağım. Fakat bunu cd ile yapıldığını görmüştüm. Ailedekilerle konuşunca kasaya format atıldığını söylüyorlar. Format için 'bilgisayarcı'ya hangisini götürmeliyim?

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Markalı ürünlerin kendi kurtarma bölümleri var ve sistem kurtarma seçeneklerinden yapabilirsin. Format kelime anlamında "biçim" demek ve disk formatı için kullanılır. Bilişim cahili toplumumuz bunu ne için kullandığını bilmeyerek Sistemin yeniden kurulumu için kullanıyor. Sistem yeniden kurulurken tabii disk te önce biçimlendiriliyor. sistemi yeniden kurmaya gereksinim varsa, önce bir kurulum medyasına ihtiyacın olur.

İşletim sisteminin (Windows'un) yeniden kurulumu esnasında önce var olan sistem tamamen tüm dosyaları ile birlikte silinir ve ardından yeni sistem kurulur. Donanım sürücüleri ve diğer gerekli altyapı yazılımları ve programlar da yeniden kurulması gerekir. Buna gerçekten gerek varmı? önce ona karar vermelisin. Varsa yaşanan bir sorun, önce o sorunun çözümünü araştırmak belki daha yerinde olabilir.

Kurulum medyası bir "DVD" olabilir, bir "Flash bellek" olabilir veya Markalı bilgisayrlarda olduğu gibi sabit disk üzerinde kayıtlı bir kurtarma bölümü olabilir.

Son düzenleme:

Ömer Canbaz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Merhaba arkadaşlar, bugün 8 yıllık bilgisayarıma format atacağım. Fakat bunu cd ile yapıldığını görmüştüm. Ailedekilerle konuşunca kasaya format atıldığını söylüyorlar. Format için 'bilgisayarcı'ya hangisini götürmeliyim?
Merhaba;
Sadece HDD'yi götürsen dahi yeter. Ama uğraşmak istemezsen kasayı götür.

labero0

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Markalı ürünlerin kendi kurtarma bölümleri var ve sistem kurtarma seçeneklerinden yapabilirsin. Format kelime anlamında "biçim" demek ve dik formatı için kullanılır. Bilişim cahili toplumumuz bunu ne için kullandığını bilmeyerek Sistemin yeniden kurulumu için kullanıyor. Sistem yeniden kurulurken tabii disk te önce biçimlendiriliyor. sistemi yeniden kurmaya gereksinim varsa, önce bir kurulum medyasına ihtiyacın olur.
Anlıyorum ancak dediğiniz gibi sistemi yeniden kurmuştu bir arkadaşımız. Fakat yükledin windows 7 kaçaktı. Orijinal olmadığı için sıkıntı olabilir. ne yapmalıyım şimdi? Daha doğrusu ne yapmam gerekiyor sizce ?

---- Mesajlar birleştirildi ----

Merhaba;
Sadece HDD'yi götürsen dahi yeter. Ama uğraşmak istemezsen kasayı götür.
Aralarındaki fark ne olur ?

Son düzenleme:

labero0

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Birşey farketmez. Ama sen kasayı götür çünkü senin sürücülerinin driverlarının yüklenmesi gerekiyor. Bu yüzden kasayı götür.
Fiyat olarak pahallıya patlar mı, yani değişir de ortalama fiyat olarak?