Format atmak zararlı mı?

Bu konuyu okuyanlar

BlackXr

Müdavim
Reaksiyon puanı
32
2 yıldır bu bilgisayarı kullanıyorum ve 3 haftada bir format atiyorum hiçbiseyi yok nazar degmesin :D

istbne

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Format ta en nihayetinde basit bir yazma islemidir. Bilgisayarina verdigi zarar bir word dokumanini kaydederken HDDkine verdigin zarardan fazla degildir. Istersen her saat cek birsey olmaz.

Strake

Müdavim
Reaksiyon puanı
7

Kutay

Asistan
Reaksiyon puanı
0
istersen her saat başı at yinede bir sorun olmaz netfaruk adlı üye arkadaşımızın dediği gibi hard format biraz zararlı çok eskiden daha 4gb hdd'lerin olduğu dönemlerde çok fazla hard format atıldığı zaman bad sector oluşurdu şimdiki hddlerde oluşmaz ama bir zararı olmasa o zamanki hddlerdede oluşmazdı ancak hızlı format kesinlikle zararlı değildir en fazla web tarayıcısı kullanmak kadar zararlıdır.

Strake

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
istersen her saat başı at yinede bir sorun olmaz netfaruk adlı üye arkadaşımızın dediği gibi hard format biraz zararlı çok eskiden daha 4gb hdd'lerin olduğu dönemlerde çok fazla hard format atıldığı zaman bad sector oluşurdu şimdiki hddlerde oluşmaz ama bir zararı olmasa o zamanki hddlerdede oluşmazdı ancak hızlı format kesinlikle zararlı değildir en fazla web tarayıcısı kullanmak kadar zararlıdır.
hızlı format nasıl oluyorki hiç duymadım ben direk win 8 cdsini takıp sıfırdan kurulum yapıyorum :)

ennteresan

Asistan
Reaksiyon puanı
1
ben kişisel klasörleri(resimler,müzikler,masaüstü falan ) konum olarak d sürücüsünde ayarlıyorum c ye tüm güncelleme ve ayarları yapılmış bi kurulum tamamladıktan sonra Acronis programı ile yedek alıyorum, pc açılışına da f11 recovery tuş ayarlıyorum, sorun çıkarsa f11 e basıp iki tıklama ile tüm ayarları yapılmış halde tekrar karşıma geliyor sistem 10-15 dakkada. notebook un içinde gelen recovery den daha düzgün oluyor, ayar gerektirmiyor, dosyalar, masaüstü falan birşey yedekledim mi diye dert te olmuyor.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839
Bende çok sık formatları. Masaüstü bilgisayarı özellikle iatkos kurmak için çok formatladım deney bilgisayarı olmuştu artık 10.6 başardım int driver halledemedim int olmazsa olmaz olduğu için win 7 yükledim ardından verilerinizi yedekleyin uyarısı geldi :) hard format atılamaz hale geldi g5 mac var hard ona taktım yazılımsaldır die ordada olamadı 1ay o şekilde kullandım sonra bil çalışıyor ama ekran gelmiyor tamamen pert oldu bilgisayar :D ama ssd lerde nasıl durum nasıl onu bilmiyorum.

maxmax

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bir insanın ayda veya iki üç hafta da bir format atacak kadar vakti olabilir mi ya sadece fortmat atmakla kalımıyor. tek tek sürücüler kurulacak grekli programlar kurulacak sevilen oyunlar kurulacak nerden baksan çok vakit o yüzden temiz bir format atılıp güncel sürücüler ve gerekli programları oyunları kurup bir yedek alınmalı Acronis True imaj programı ile sonrada ihtiyaç oldugunda format yerine yedek alınan imaj yüklenmeli çok daha zahmetsiz ve kolay bir iş olur

cngzkyz

Müdavim
Reaksiyon puanı
276
Format atmayı acronis ile tarihe gömdüm :D

beyzabetül

Müdavim
Reaksiyon puanı
356
Yani. Format attıktan sonra bilgisayarı en uzun vadede kullanabilmeye özen göster. Ama ne olur bilgisayara virüs bulaşır, sistem hatası vardır, donanım hatası vardır. Bu hatalar bilgisayar parçalarında aşınma, donanımda ısınma, sistem arızası gibi sonuçlara sebep olabilir. Böyle bir durumdada kullanmaya devam etme :) Ya zaten bilgisayarın kişiselse az çok ondan anlarsın. Herkes kendi malını tanır diye bir laf vardır. Bilgisayar açılış süren 25 sn olsun. Bilgisayarla çok haşır neşirsen ister istemez bu süre senin bünyene biyolojik saat olarak işler. 25 sn yi biraz geçsin hemen farkına varırsın. Tamamen kendi tecrübelerime dayanarak elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım :) umarım işine yarar

bılgısayarın başta açılış süresının 25sanıye olması normal mı?ben ıstıyorum kı wınddows ekranı karşıma çıktığı zaman hemen nete girebılıyorum.fakat tarayıcıya bırkaç kerz tıklayınca ancak sayfa açılıyor(firefox)

burns206

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
kansere neden olabilir islemci fazla calisinca yaydigi radyasyon yuzunden :D

bılgısayarın başta açılış süresının 25sanıye olması normal mı?ben ıstıyorum kı wınddows ekranı karşıma çıktığı zaman hemen nete girebılıyorum.fakat tarayıcıya bırkaç kerz tıklayınca ancak sayfa açılıyor(firefox)
daha hizli internet daha hizli bilgisayar alicaksin ozaman. kuru kuruya formatla olmaz o is oyle bedavaya :p

beyzabetül

Müdavim
Reaksiyon puanı
356
kansere neden olabilir islemci fazla calisinca yaydigi radyasyon yuzunden :D

daha hizli internet daha hizli bilgisayar alicaksin ozaman. kuru kuruya formatla olmaz o is oyle bedavaya :p

netden kaynaklanıyorsa yapacak bışey yok.bulunduğum mekan en fazla 1megabıt destelklıyor.bılgısayar eskıdı mı bılmıyorum.2-3 sene oldu alalı

Piyonist

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
burada 25 sn yi örnek olarak verdim. Ama açılan sistemler vardır muhakkak

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
Baktım da sistemimi kuralı 1 sene 19 gün olmuş. Son iki aydır açılış sürem uzadı, format atmayı gözüm kesmiyor. Beni en az 3 saat uğraştıracak.
Windows 8'in etkili ilaçları çıkarsa hemen formatlayacağım. :)

Kutay

Asistan
Reaksiyon puanı
0
hızlı format nasıl oluyorki hiç duymadım ben direk win 8 cdsini takıp sıfırdan kurulum yapıyorum :)
İşte yaptığın tamda hızlı format oluyor hard format aslında windows diskiyle atılmaz benim bahsettiğim formatın orjinal adı low level format onuda bu işi yapan bir msdos programıyla yaparsın aslında ara sıra yapmak iyidir hdd'de bad sector varsa çözülebilir(eğer fiziksel değilde disk formatından kaynaklı bir hata ise) ama çok fazla yaparsanda hdd'de durup dururken formattan bir süre sonra bad sectorler oluşur garip bir paradox ama durum bu.

Not: Disk formatından kaynaklı hata format atınca düzelmiyormu diyeceksin hemen söyleyeyim windows diski tam anlamıyla bir biçimlendirme yapmıyor hatta bazı başarılı virüsler ne kadar format atarsanız atın isterseniz yedekte almayın yinede kalabiliyor.

Karargaht

Müdavim
Reaksiyon puanı
112
Bilgisayarı bi insan gibi düşünün. Nasıl bi parçası arızalandığında yada eskidiğinde teklemeye başlıyorsa ama yinede çalışıyorsa, insanda öyle. Bi hastalığımız olduğunda gidip direk ameliyat mı oluyoruz? Hayır, her devayı deneyip en son çare olarak masaya yatıyoruz. Aynı şekilde bilgisayar içinde bu böyle. Format en son şey olmalı. Çünkü format atmak kolaya kaçmaktır, ama sorunun üstüne gidip bilgisayarı normale çevirmek hem teknik bilgimizi arttıracak hemde bilgisayarının ömrünü uzatacaktır. Burdaki ömrü uzayacak en önemli unsur tabiki harddisk'tir.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839
Rpm li normal hard disclerin ssd ye göre daha kolay bozulabileceğini düşünüyorum ısınma sorunu olarakda dayanıklılık olarakda örneğin iPod touch ım var baya bi formatlardım hiçbirşey olmazdı iPod ta flash depolama var ssd gibi 3 sene geçti halen sağlam ama ssd kullanmadığım için kesin birşey söyleyemeyeceğim. Bu konuda veya ssd kullanıp çok format atan varsa performansda bozulma varmı bende almayı düşünüyorum :)

ck-xe

Müdavim
Reaksiyon puanı
39
Ben zamanında çok format atıyordum. 4-5 kere format attığım oldu bir hafta içinde. Sonra HDD arıza yaptı :unsure: Şu an o bilgisayarı kullanmıyorum ama o günden beri uzun aralıklarla format atıyorum :crying:

mehmet0321

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Benim takaya hatırlayamayacağım kadar uzun zamandır format atmıyorum.
Bir tane virüs bulaştı birkaç gün uğraştım baktım silemiyorum barıştım virüsle.Nerede olduğunu biliyorum diğer dosyalara pek bulaşmıyor arada bir yeni bir dosyaya bulaştırıyorum o dosyayla uğraşıyor güzel güzel geçiniyoruz.:)

zeren

SDN Okuru
Reaksiyon puanı
0
formata ne gerek var.paragonla yedek al bir sorun olunca yedekten geri yükle.

bir soru soracaktım mümkünse.paragon gibi yedek alma programlarıla.yedekten geri yükleme format yerine geçiyormu.

Strake

Müdavim
Reaksiyon puanı
7

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
Kafam estiği zaman basarım formatı. Bir zararı da olacağını zannetmiyorum.

Aksine PC kastığı zaman HDD' yi gayur guyur öttürüyor. Formatı basarsan o gayırdamalar kesilir ve HDD' nin ömür uzar :mrgreen:

kullaniciadi1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yahu nası zararı yok. bu kadar sık atmanın var tabiki de. harddiskte veri silinmez. diğer verilerin üzerine yazılır. sık sık format atarsan kısa vadede sorun görmezsin ama uzun vadede görürsün. çünkü harddiskin ömrü kısalır.