Format atmadan işletim sistemimi değiştirmem mümkün mü?

Bu konuyu okuyanlar

renas.kaya

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar arkadaşlar benim bir konuda yardıma ihtiyacım var.
Benim bilgisayarımda Windows XP SP3 kurulu. Ben Windows 7 kurmak istiyorum. Ama bunu format atmadan, C: ye D: ye dokunmadan yapmak istiyorum.
Böyle bir şansım var mı? Mümkün müdür?

Ve bir de ricam var: Eğer mümkünse nasıl yapacağımı anlatabilir misiniz?
Teşekkür ederim.

IuTKuI

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Vardır. Şöyle ki;

Windows 7 ekranında format atarken. Karşına gelen Disk ekranın Windows XP kurulu olan diski seçip ilerlediğinde sana Windows.old isimli klasör oluşturacağını kabul edip etmediğini soruyor olacak.

Kabul edip ilerlediğinde ve Windows 7 kurulumunu bitirdiğinde eski dosyalarının hepsi Windows.Old isimli klasörde C içerisinde duruyor olacak fakat bu programlar varlığıyla duruyor. Herhangi bir çalıştırma yapamıyor oluyorsun. Verilerini kurtarabilmek için en iyi yol budur.

omercii

Asistan
Reaksiyon puanı
0
sanal disk kurabilirsin, forumda var win8 kurulumu diye aynı şeklikde win7 dosyasını kullanrak yapabilirsin.

IuTKuI

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Ya da amacın öyle ise, Virtual Pc yada Oracle VirtualBox programını indirip Windows 7 kurulum yapar, oradan kullanabilirsin.

Strake

Profesör
Reaksiyon puanı
7
biraz araştırırsan 2 işletim sistemi kurabilirsin yani hem xp kullanırsın hem windows 7.

renas.kaya

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ya da amacın öyle ise, Virtual Pc yada Oracle VirtualBox programını indirip Windows 7 kurulum yapar, oradan kullanabilirsin.
Anlamadım amacım nasılsa? Amacım şu Şu anki XP yerine Windows 7 kurmak. Ama bunu format atmadan en az zararla yapmak.Bir sürü program kurulu tekrar kurmak çok uzun iş. Nasıl yapacağımı anlatabilirsen çok sevinirim. Teşekkür ederim.

Vardır. Şöyle ki;

Windows 7 ekranında format atarken. Karşına gelen Disk ekranın Windows XP kurulu olan diski seçip ilerlediğinde sana Windows.old isimli klasör oluşturacağını kabul edip etmediğini soruyor olacak.

Kabul edip ilerlediğinde ve Windows 7 kurulumunu bitirdiğinde eski dosyalarının hepsi Windows.Old isimli klasörde C içerisinde duruyor olacak fakat bu programlar varlığıyla duruyor. Herhangi bir çalıştırma yapamıyor oluyorsun. Verilerini kurtarabilmek için en iyi yol budur.
Öyle duruyor olacak ve kullanamayacağım öyle mi? E bu boş yere disk alanı kaplamış olmaz mı? Sağlıksız bir yöntem sanırım??

Bekçi

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Anlamadım amacım nasılsa? Amacım şu Şu anki XP yerine Windows 7 kurmak. Ama bunu format atmadan en az zararla yapmak.Bir sürü program kurulu tekrar kurmak çok uzun iş. Nasıl yapacağımı anlatabilirsen çok sevinirim. Teşekkür ederim.

Öyle duruyor olacak ve kullanamayacağım öyle mi? E bu boş yere disk alanı kaplamış olmaz mı? Sağlıksız bir yöntem sanırım??
yok öyle bir yol format dediğin baştan kurulumdur zaten...

S

SDN Okuru

SDN Okuru
mic.soft un "http://www.microsoft.com/tr-tr/download/details.aspx?id=4503" adresinde "[h=1]Windows XP'den (32-bit) Windows 7'ye aktarma için Windows Kolay Aktarım[/h]" var bir bakın belki işinizi görür

WebNick

Profesör
Reaksiyon puanı
12

Bu anlattığın şekilde malesef mümkün değil. En az zarar olayını ancak aynı diske ikinci bir işletim sistemi kurarak yaparsın ki sen bunu istemiyorsun.

Tabi birde sanal işletim sistemi kurma olayı var fakat sen bu yoluda tercih etmiyorsun

renas.kaya

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bu anlattığın şekilde malesef mümkün değil. En az zarar olayını ancak aynı diske ikinci bir işletim sistemi kurarak yaparsın ki sen bunu istemiyorsun.

Tabi birde sanal işletim sistemi kurma olayı var fakat sen bu yoluda tercih etmiyorsun

Ne olduklarını nasıl yapıldıklarını faydalarını ve zararlarını bilmiyorum ikisinin de. O yüzden anlatım rica ettim arkadaşlardan. Söylediklerinin olayları ne tam olarak?

PropHeTe

Profesör
Reaksiyon puanı
2,398
Peki: Sadece C: ye format atsam W7 kursam D: ye ne olur?
merak etme D alanı durur ama format ekranında xp de olduğu gibi C-D olarak görünmez alanlar boyut olarak aklında tut veya not al (özellikle D kısmını) o ekranda disk 1 .... diye sıralanacaktır çünkü!

WebNick

Profesör
Reaksiyon puanı
12
sen tam olarak ne yapmak istediğini bir anlatsan. xp yüklü bilgisayarına win7 yüklemek istiyormuşsun. peki bunu niçin istiyorsun. Bildiğin gündelik kullanım için istiyorsan ama xp deki programlar aynen kalsın bir daha kurmak zorunda kalmayayım diyorsan tek şansın format. (tek işletim sistemi kullanmak istediğini varsaydım) veya ben win7 yi şöyle bir denemek istiyorum diyorsan işte bu durumlar için sanal pc kurulumu yapılır. (kabaca tabir)

renas.kaya

Asistan
Reaksiyon puanı
0
merak etme D alanı durur ama format ekranında xp de olduğu gibi C-D olarak görünmez alanlar boyut olarak aklında tut veya not al (özellikle D kısmını) o ekranda disk 1 .... diye sıralanacaktır çünkü!
Normal şekilde ulaşabilir miyim peki D: kısmına?
Ulaşmak için ayrıca birşey mi yapmam gerekir yoksa boyutu mu göremem sadece?

Nedir bu sanal işletim sistemi olayı bir anlatın ne olur :D

sen tam olarak ne yapmak istediğini bir anlatsan. xp yüklü bilgisayarına win7 yüklemek istiyormuşsun. peki bunu niçin istiyorsun. Bildiğin gündelik kullanım için istiyorsan ama xp deki programlar aynen kalsın bir daha kurmak zorunda kalmayayım diyorsan tek şansın format. (tek işletim sistemi kullanmak istediğini varsaydım) veya ben win7 yi şöyle bir denemek istiyorum diyorsan işte bu durumlar için sanal pc kurulumu yapılır. (kabaca tabir)
Şu anki amacım değişti. Pc ye format atabilirim neyse artık o problem değil ama bu işlerden çok ta mükemmel derecede anlamıyorum orta düzey bilgim var. Disk nasıl ayrılır onu bile bilmem. Neyse sonuç olarak Veri kaybı olmadan bilgisayarımdaki C: yi formatlayıp D: 'de güvenle duran program ve diğer herşeyi koruyup formattan sonra 7 kurup mutlu mesut devam etmek istiyorum. :D
Ama D: de ne gibi bi problem olur onu anlayamadım onun açıklamasını istiyorum sadece artık.

WebNick

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Şu anki amacım değişti. Pc ye format atabilirim neyse artık o problem değil ama bu işlerden çok ta mükemmel derecede anlamıyorum orta düzey bilgim var. Disk nasıl ayrılır onu bile bilmem. Neyse sonuç olarak Veri kaybı olmadan bilgisayarımdaki C: yi formatlayıp D: 'de güvenle duran program ve diğer herşeyi koruyup formattan sonra 7 kurup mutlu mesut devam etmek istiyorum. :D
Ama D: de ne gibi bi problem olur onu anlayamadım onun açıklamasını istiyorum sadece artık.

Anlamama yardımcı ol. şimdi sen c ye xp kurmuşsun ve program kurarken kurulum yeri olarak d diskini gösterip onun üzerinden mi programları çalıştırıyorsun. Böyle bir şey yapmışsan c ye atacağın her hangi bir format işlemi d de kurulu programları çalışmaz kılar.

Hem neden sende herkes gibi önemli verilerini bir yere yedekleyip şöyle tertemiz format atmak istemiyorsun. böylesi daha kolay olmaz mı?

PropHeTe

Profesör
Reaksiyon puanı
2,398
bak şöyle anlatayım sana D içinde program files klasörün var ise onun içindeki programların bazıları win 7 üzerinde olsa bile çalışabiliyor ben genelde program kurulumlarını D içine yaparım virüs vs bulaşırsa genelde C yi hedef alır windowsu halletmek için C= ama hepsi çalışacak diye bir kural kaide yok ! sen formata başla gerisi gelir yada en azından google da bir arama yapsan bununla ilgili daha kolay anlarsın C=

renas.kaya

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Anlamama yardımcı ol. şimdi sen c ye xp kurmuşsun ve program kurarken kurulum yeri olarak d diskini gösterip onun üzerinden mi programları çalıştırıyorsun. Böyle bir şey yapmışsan c ye atacağın her hangi bir format işlemi d de kurulu programları çalışmaz kılar.

Hem neden sende herkes gibi önemli verilerini bir yere yedekleyip şöyle tertemiz format atmak istemiyorsun. böylesi daha kolay olmaz mı?

Neyse senin dediğin gibi temiz bir format atmak en iyisi sanırım. Yardımlarınız için teşekkür ederim. Öğrenmek istediğim son bir şey var yalnız: Şimdi bende XP kurulu ya ben buna XP SP3 format CD si ile format attıktan sonra Windows 7 yi nasıl kurarım? DVD ile falan mı? Yoksa bir taşınabilir HDD içinden beta sürüm atıp satın aldığım lisansı girerek full yapma olasılığım var mı?

WebNick

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Xp sp3 ile format attıktan sonra win7 kurman için win7 yükleme dvd in olması lazım. eğer elinde win7 iso imajı var ise bu imaj dosyasını usb vb taşınabilir belleğe yazdırmak suretiyle usb üzerindende win7 kurulumu mümkün. win7 yi full yapabilmen içinse kurmuş olduğun windows7 versiyonuna (home, pro, ultimate) ait geçerli bir lisans anahtarın olması lazım. ancak bu yolla yasal olarak win7 kullanabilirsin. Veya sende çoğunluğun yaptığı gibi crack yazılımlarından faydalanacaksın.

Birde yorumundan ben önce xp yi kurup ardından win7 kurmak gibi bir anlam çıkardım. eğer böyle bir düşüncen varsa yolu uzatmadan direk win7 kurabilirsin.

renas.kaya

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Burda konuşacağına format atmış programlarını da yüklemiştin bile yapamıyorsan koy 20 lira format attır... Tavsiyem..

Ee öğreniyoruz. Bir konuda daha bilgimiz oluyor. Yardımcı olan arkadaşlar yardım etmekten bir rahatsızlık duymuyor sanırım,siz duyuyorsanız beni görmezden gelin. Benim için öğrenmek güzel bir şey.

Xp sp3 ile format attıktan sonra win7 kurman için win7 yükleme dvd in olması lazım. eğer elinde win7 iso imajı var ise bu imaj dosyasını usb vb taşınabilir belleğe yazdırmak suretiyle usb üzerindende win7 kurulumu mümkün. win7 yi full yapabilmen içinse kurmuş olduğun windows7 versiyonuna (home, pro, ultimate) ait geçerli bir lisans anahtarın olması lazım. ancak bu yolla yasal olarak win7 kullanabilirsin. Veya sende çoğunluğun yaptığı gibi crack yazılımlarından faydalanacaksın.

Birde yorumundan ben önce xp yi kurup ardından win7 kurmak gibi bir anlam çıkardım. eğer böyle bir düşüncen varsa yolu uzatmadan direk win7 kurabilirsin.
yok amacım önce xp sonra 7 kurmak değildi, amacım şu anki haline format atmadan kurmaktı w7 yi.

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
Senin en iyisi c de dursun D de dursun ne yap biliyon mu?. W7 dvd sini sok format atar gibi orda gelişmiş özelliklerden kendine yeni bi partition oluşturup w7 yi oraya kur ve çift işletim sistemi olarak kullan bvöylelikle xp ve dosyalarında yerinde durmuş olur..