Format Atma Veya Yeni Sistem Yükleme

Bu konuyu okuyanlar

Tys23

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,229
1- Öncelikle elimizde minumum 8 Gb belleğe sahip bir flash bellek olması gerek.

Kuracağımız sistemi iso dosyası şeklinde indirmemiz gerek.

Bu yüzden en güncel sistem olan windows 10 Windows 10

Bu siteden iso oluşturan bir araç indirmemiz gerekiyor.

Windows 8.1 en güncel sürüm tr_windows_8.1_with_update_x64_dvd_6051507.iso

Windows 7 için iso bulamadım ancak bulduğumda güncellecek.

İso dosyalarını indirdikten sonra flash belleğimize yazdırmamız gerek bunun için ise

Rufus - Önyüklemeli USB sürücü oluşturmanın en kolay yolu linkteki aracı kullanacağız.

Rufus

1.jpg

Windows 10 için ;

Windows 10 için indirdiğimiz iso oluşturma aracını açtık.

2.jpg

3.jpg

İşaretlediğimiz yeri seçiyoruz.

4.jpg

5.jpg

İşaretlediğimiz yeri seçtikten sonra ileri butonuna basınca iso'nun indirileceği yeri belirliyoruz.

6.jpg

İlk işaretlediğimiz yerden flash belleğimizi seçiyoruz.

2. Satırda işaretlediğimiz yere başka bir konuda değineceğiz bilmeyenler için ilk seçenek seçilmeli.

Son satırda işaretlediğimiz yer ise indirdiğimiz isoyu seçmek için.

Seçtikten sonra başlat diyerek 15-20 dk süren bi işlemi başlatıyoruz.

Bundan sonra işlemlerimiz daha basit.

Flash belleğimiz takılı şekilde

Boot menüsünü açmaya çalışıyoruz. Her marka için farklı olabiliyor bu boot tuşu :

Acer : F12
Asus : Esc veya F2
Casper : F2 - F12
Dell : F12 ( Yeni Modellerde Esc )
Hp : Esc ,F10, F9
Lenovo : F12
Msi : F11
Samsung F10 , Esc
Toshiba F12

Yukarıda yazdığım markaların boot tuşları bunlar flash'ınız takılı iken kullandığınız cihaza göre deniyeceksiniz. Ayrıca bios'tan Uefi aktif olabilir biz uefi yazdırmadık bu yüzden boot ekranı gelmiyebilir veya gelince flash diski seçemeyebiliriz.

Sistemimizin uefi olmadığını düşünerek seçiyoruz ve bizi yükleme ekranı karşılıyor.

7.jpg

Sıra ile bundan sonraki aşamalar resimlerde mevcut

9.jpg

Buraya Atla diyebilirsiniz. Windows 10 böyle bi seçenek mevcut. Ancak windows 8.1 yüklemek isteyenler buraya key girmek zorundalar.

10.jpg

Key yazdıktan sonra bu ekran karşılıyor bizi. İlk seçenekte var olan sisteminizin üstüne kurar ve eski dosyalarınız tutulur.

2. Seçenekte ise sistemi silerek kurulum yapmak veya freedos olan sisteme kurulum yapmak için tercih edilir.

Alttaki seçeneği seçmemiz daha iyi olur. Seçtikten sonra disklerin olduğu alan karşımıza çıkıyor.

11.jpg

Burda üç tane bölüm görüyoruz hepsini tek tek siliyoruz ve tek bir parça elde ediyoruz. Ardıdan yeni diyerek boyutuna karar vereceğimiz yeni alanımızı oluşturuyoruz . Ardından yeni oluşan alan tıklayarak yeni diyoruz hiçbirşeyi değiştirmeden uygula diyoruz. Ardından sistemi kuracağımız bölümü seçerek kuruluma başlıyoruz. İşlem bu kadar.

Uefi , Gpt ve Mbr bölümlerine başka konuda değineceğiz.

Honor_Khomore

Doçent
Reaksiyon puanı
125
Artık kendi bilgisayarıma bilgisayarcıya gitmeden evde format atabileceğim :). Çok zor bir şey yokmuş gibi gözüktü şöyle bir göz gezdirdim de. Format deyince gözde daha zor ve karmaşık bir işmiş gibi geliyor :). İyi bir şey daha öğrendim. Benim gibi format atmayı bilmeyenler için güzel bir rehber yazı olmuş. Eline sağlık başkan.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,118
çok kolay bazen arka arkaya 2-4 kere attığım oluyor özellikle pcyi istediklerinde...

Honor_Khomore

Doçent
Reaksiyon puanı
125
Bu kadar açıklayıcı rehbere bir yerde rastlamadım şuana kadar. İlk formatımı 1-2 saate atıcam inşallah. Öğrenince her şey kolay tabii ki.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,118
ilk formatımı win98se ile attım disketsiz hemde pc boot edince devam ettim kuruldu...