Force India'nın 2018 aracıyla ilgili "temel" sorunu var

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


MrtAltg

murat.altug@shiftdelete.net
Onursal Üye
Katılım
22 Şub 2007
Mesajlar
5,840
Puanları
113

Force India, yeni Formula 1 aracının viraj dengesini etkileyen "temel" bir soruna sahip olduğunu açıkladı.

Silverstone merkezli takım, sezon öncesi testlerinde ortaya çıkan sorunlara çözüm bulamazken, sezona zor bir başlangıç yapmıştı.
İlk teşhisi Barcelona'daki sezon öncesi testlerinde koyan Force India, buna karşılık sorunları tam olarak doğrulayabilmek adına sezonun ilk yarışını bekledi ve yaşadığı sorunları tamamen anladı.
Motorsport.com'a konuşan Andy Green, takımın sorunlarından ne zaman haberdar olduğu sorusuna, "Muhtemelen Barcelona testleriyle Melbourne arasında anlamaya başladık."
"Sahip olduğumuz verilerin gerçek olup olmadığı konusunda şüphelerimiz vardı. Sonrasında araç üzerinde daha fazla test ve analiz yapmamız gerekiyordu."


"Şimdiye kadar gördüğümüz her şey bunun gerçek olduğunu gösterdi. Bu yüzden bir değişim yapabilmek adına çok zorluyoruz. Ama henüz bu konuya gerçek bir mücadele yapamadık." yanıtını verdi.
Green, temel problemi ilk kez CFD ve rüzgar tüneli verileriyle, pist üstü performansının eşleşmemesiyle fark ettiklerini söylüyor.
"Tünel sorunu değil, esas sorun tam boyutlu araçta yaşanıyor. Tünel veya CFD verileri eşleşmiyor. Tünel ve CFD, maalesef gerçekle eşleşmiyor."
Green, değişken denge yüzünden Bahreyn'e getirdikleri yeni ön kanat gibi parçaları değerlendirmekte zorlandıklarını söyledi.
"Ön kanadın bizim istediğimiz özelliklerde olduğundan hâlâ eminiz. Ancak ön kanat, arka tarafta daha fazla yükse sahip bir araçla birlikte çalışacak şekilde tasarlandı. Şu anda arka taraf istediğimiz gibi değil."
"Arka tarafta o yüke ulaştığımızda, kanat çalışıyor ve böylece arka taraftaki yük daha da artıyor. Böylece her iki tarafta da kazanmış oluyoruz. Bu yüzden bu kanadı çalıştırmak için bu kadar istekliyiz."
"Bu yüzden sorunu çözmeye çalışıyoruz. Ayrıca lastiklerin muazzam bir etkisi olduğu için aracın potansiyelini değerlendirmek gerçekten çok zor oluyor. Sadece aerodan bahsetmiyorum, lastik yönetimi de buna dahil. Arka taraf üstüne düşeni yapmadığı zaman arka lastikleri kontrol etmek de zor oluyor."

İspanya GP güncellemeleri

Green, gelecek ay yapılacak İspanya GP'sine güncelleme getireceklerini ve bunun sorunun çözümüne yardımcı olmasını umduklarını dile getirdi.
"Barcelona'da bu sorunu çözebilmek adına kullanabileceğimiz bir şeylerimiz olmasını umuyoruz."
"Orada kesinlikle bir çözümümüz olacak, hızlı bir çözüm bulmaya çalışıyoruz."
"Temiz bir sayfa ile hemen durumu çözebiliriz, ama temiz bir sayfamız yok. Elimizde var olan bir araç yani sayfa var."
"Bu yüzden sahip olduğumuz kaynak ve araçla bunu başarmalıyız fakat bunu yapmak daha uzun sürüyor. Sanırım birkaç yarış sonra geride kalacak."
Green buna karşılık sorunun 2018'deki konsept seçimiyle ilgisi olabileceğini kabul etti.
"Kış boyunca yaptığımız temel değişiklikten kaynaklanıyor olabilir. Bu farklı bir araç, belki aynı görünüyor ama üzerindeki her parça farklı. Bunu incelememiz gerekiyor."
Hızlıca yükselebilir

Renault Sport'un teknik patronu Bob Bell, Force India ve Williams gibi takımların bu yıl kaydettiği gelişimin "şaşırtıcı" olduğunu söyledi.
Bell, sorunu çözmeleri halinde bu takımların çabucak yükseleceğini tahmin ediyor.
Bell, "Bu araçlar, aerodinamik açıdan performansın sınırlarında çalışmak için tasarlandı. Bazen biraz fazla zorlarsınız ve rüzgar tüneli veya CFD gerçeği göstermez."
"Ne olduğunu bulup, bunu düzelttiğiniz zaman gerçekten büyük bir adım atabilirsiniz." dedi.

Force India'nın 2018 aracıyla ilgili "temel" sorunu var
 
Üst
stat counter