Flaş Belleginizi Ram Yapın !

Bu konuyu okuyanlar

bilicimustafa12

Müdavim
Reaksiyon puanı
626
Bilgi için çok teşekkür ederim :D fakat benim ekran artı az sıkıntı ramda olsa muthiş çözümdü :D

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
ready bosst ata diyerek mi yapıyonuz benim win 7 ult. de hala 3gb ram gözüküyor, performans artışı da olmadı :( acaba işletim sistemi mi rama sınırlandırma koyuyor yoksa bilgisayarın kapasitesi mi sınır oluyor?

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
usb bellek yavaşsa ondan oluyor usb 3.0 olursa fark yapar.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
sistemim şu an win 7 ultm. ve sorunsuz çalışıyo ama 16 gb usb bellek 4 gb olarak ready bostta kabul görüyo. sistem özelliklerinde ise ram hala 3 gb yazıyo. acaba ben win server 2012 yüklesem sistem özelliklerinde 16+3=19gb olarak ram gözükür mü? + ları olur mu? usb 2.00 ne yazık ki yuvalar. eğer sistem 19 gb gözükür ve performans değişmez ise bile format atmayı düşünüyorum :)

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
o ready boost taki amaç windows'un takası hdd'ye değil usb bellekte yapması bu performansa etkiler ram olayını etkilemez 10 kurman daha mantıklı olur.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
anladım üstad, sağolasın. yalnız 10 kuramamıştım uefi yüzünden di hatırlamıyorum tam...? o yüzden bi de server 2012 yi kurmayı deneyeyim...

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
önce eski diske kuracam ram de artış olur ve performans nispeten yükselirse laptopdaki diske kurarım üstad, yane zararı yok denemenin.

SkyPal86

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
64 gb flaş bellek 105 lire ama :)

105 liraya gayet uygun bulut hafızasına ne gerek var bulut hesabının şifresini unutursan bütün bilgiler çöp ama flash bellekte öyle bir sıkıntı yok :D
--- Gönderi Güncellendi ---
256 MB RAM 20 GB HDD 2 GB EKRAN KARTİ 128 BİT :blush::blush:

Ben o ekran kartının o kadar kötü bir ram a sahip olan bir bilgisayarın anakartının uyumsuz olabileceğini düşünüyorum :)

quaresma71

Asistan
Reaksiyon puanı
185
vps_64.jpg

Ben 64 gb Flaş Bellek Aldim 105 TL Ye
64 gb Ram İse 700 TL Oldugunu Gördüm

Ayarlarından Hzafa Olarak Kullan Derseniz Sizinde Olur.
Hangi ayarlar ben neden göremiyorum
not: sistem zaten 4gb

Ekli dosyalar

• Abc.png
    Abc.png
    79.8 KB · Görüntüleme: 528

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
ben ntfs ile flash belleği formatladım ve 15 gb kullanmış oldum ready boost ile fakat çok çok ısındı bilgisayar ve çip (zaten ısınma sorunu vardı). sonrasında bilgisayarın ısı sigortası devreye girdi ve laptop kapandı. tekrar açtığımda bios ekranından öteye gitmedi. sonra ise bios ekranında donup kaldı... dedim acaba anakart mı yandı diye ama hdd yi değiştireyim bir dedim dizüstü kendine geldi ve çalışmaya başladı tekrar. yani 120 gb lık sorunsuz istikrarlı diskim ve sistemim zarar gördü çalışmaz hale geldi... aman dikkat ısı sorunu olanlar için ! ben diskimden oldum siz olmayın.
Hangi ayarlar ben neden göremiyorum
not: sistem zaten 4gb
flashı fat değil de ntfs ile formatlarsan daha büyük kapasite ile çalışıyor fakat yine de sistem özelliklerinde ram aynı kalıyor. ama kullanım oluyo yine de fakat yazdığım mesajı oku , ısı sorunu olursa dikkat et özellikle oyun oynarken.!

quaresma71

Asistan
Reaksiyon puanı
185
Peki bu readybost ile bizim gelişmiş sistem özelliklerinden "Sanal Bellek" olarak HDD'den eklediğimiz pagefile arasındaki fark nedir

ben ntfs ile flash belleği formatladım ve 15 gb kullanmış oldum ready boost ile fakat çok çok ısındı bilgisayar ve çip (zaten ısınma sorunu vardı). sonrasında bilgisayarın ısı sigortası devreye girdi ve laptop kapandı. tekrar açtığımda bios ekranından öteye gitmedi. sonra ise bios ekranında donup kaldı... dedim acaba anakart mı yandı diye ama hdd yi değiştireyim bir dedim dizüstü kendine geldi ve çalışmaya başladı tekrar. yani 120 gb lık sorunsuz istikrarlı diskim ve sistemim zarar gördü çalışmaz hale geldi... aman dikkat ısı sorunu olanlar için ! ben diskimden oldum siz olmayın.

flashı fat değil de ntfs ile formatlarsan daha büyük kapasite ile çalışıyor fakat yine de sistem özelliklerinde ram aynı kalıyor. ama kullanım oluyo yine de fakat yazdığım mesajı oku , ısı sorunu olursa dikkat et özellikle oyun oynarken.!

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
sanal bellek hdd den bi kısım ayırıyor ve flash bellekten çok çok daha yavaş oluyor. flsh bellek ise önyükleme için ayrılmış olduğundan rame yardımı iyi olur eğer usb 3.00 ise .

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Ram'lerin okuma ve yazma hızlarıyla USB belleklerin okuma-yazma hızları bir değil.
Bildiğim kadarıyla Ram'ler hem HDD'lerden hem de USB belleklerden daha hızlıdır.
Ayrıca şunu söyleyeyim. 64GB diye satın aldığınız USB belleği bilgisayarınıza takarsanız USB belleğin toplam boyutu hesaplamama göre 59,60GB
gözükecektir. Ama sizin paylaştığınız resimde 64 GB Ram olarak gözüküyor. :)

nader11neu

Asistan
Reaksiyon puanı
37

Ram,İşlemci,Ekran Kartı Modellerini Alabilirmiyim ?

Bu Arada Ben "ready boost " Anlatmadım.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
3gb ram, i5 480m , radeon hd 5470m... ben de ready boost ile neden ram artmadı diye baktım ama bulamadım ???

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Bu Arada Ben "ready boost " Anlatmadım.
Peki anlatmaya çalıştığınız şey nedir?
Biraz daha açıklama yapar mısınız?
3gb ram, i5 480m , radeon hd 5470m... ben de ready boost ile neden ram artmadı diye baktım ama bulamadım ???
Hocam zaten Ready Boost ile Ram artmaz.
@ConfickerBelasi 'nın şu mesajına aynen katılıyorum.
o ready boost taki amaç windows'un takası hdd'ye değil usb bellekte yapması bu performansa etkiler ram olayını etkilemez 10 kurman daha mantıklı olur.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
evet ama ready boost olayını ben bu konuyu okumadan önce bilmiyordum :D sonradan öğrendim . ayrıca katılıyorum hiç açıklayıcı olmamış arkadaş...

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
Usb ready boost işlemini önceden denemelerimde sisteme artı olarak bir katkısını hissetmedim.
2. el çıkma ramlerin fiyatları sıfıra oranla oldukça uyguna geliyor ve gayet kullanışlı oluyor.
En iyisi gerek görüldüğünde sisteme ram takviyesi yapmak.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Benim ilk mesajdaki resimden anladığım sistemde 64GB Ram bulunduğu.
@nader11neu Biraz daha açıklar mısınız olayı?

nader11neu

Asistan
Reaksiyon puanı
37
evet ama ready boost olayını ben bu konuyu okumadan önce bilmiyordum :D sonradan öğrendim . ayrıca katılıyorum hiç açıklayıcı olmamış arkadaş...

Niye Okudun :)
Usb ready boost işlemini önceden denemelerimde sisteme artı olarak bir katkısını hissetmedim.
2. el çıkma ramlerin fiyatları sıfıra oranla oldukça uyguna geliyor ve gayet kullanışlı oluyor.
En iyisi gerek görüldüğünde sisteme ram takviyesi yapmak.

256 mb Ram e Win 7 Kurulurmu ?
Benim ilk mesajdaki resimden anladığım sistemde 64GB Ram bulunduğu.
@nader11neu Biraz daha açıklar mısınız olayı?

Acıklayacagım ...

İş Yerini Kapatıyorum Evden Devam Edecegim
Açıklama Yapalım ...

Peki ReadyBoost’u nasıl kullanırsınız?

Flash belleğinizi bilgisayarınıza taktıktan sonra, sağ tıklayıp özellikler diyorsunuz.

Yukarıdaki seçeneklerden ReadyBoost ‘u seçip, alt kısımda ‘Bu aygıtı kullan’ seçeneğini işaretleyerek bu özelliği aktif etmiş oluyorsunuz. Alt kısımda da flash belleğinizin ne kadarlık kısmını kullanmak istiyorsanız, o kadarını seçiyorsunuz.

Artık fazladan bir veri yazma alanınız (RAM’iniz) oldu, güle güle kullanın :)

quaresma71

Asistan
Reaksiyon puanı
185
Niye Okudun :)

256 mb Ram e Win 7 Kurulurmu ?

Acıklayacagım ...

İş Yerini Kapatıyorum Evden Devam Edecegim
Açıklama Yapalım ...

Peki ReadyBoost’u nasıl kullanırsınız?

Flash belleğinizi bilgisayarınıza taktıktan sonra, sağ tıklayıp özellikler diyorsunuz.

Yukarıdaki seçeneklerden ReadyBoost ‘u seçip, alt kısımda ‘Bu aygıtı kullan’ seçeneğini işaretleyerek bu özelliği aktif etmiş oluyorsunuz. Alt kısımda da flash belleğinizin ne kadarlık kısmını kullanmak istiyorsanız, o kadarını seçiyorsunuz.

Artık fazladan bir veri yazma alanınız (RAM’iniz) oldu, güle güle kullanın :)
Dostum fazladan Ram olmuyor o yaptığın şey sadece temp swap bölgesi üzgünüm bizi de heyecanlandırdın