Firefox Quantum geliyor !

Bu konuyu okuyanlar

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Firefox Quantum nedir ? Nasıl Chrome'dan daha hızlı ve daha iyi ?
Mozilla Firefox'un geliştiricileri son yıllarda baya yoğundular. Henüz bu yıl, Mozilla çoklu görev özelliğini Firefox tarayıcıya entegre etti. Bu Electrolysis projesinin ürünüydü ve müthiş performans ve güvenlik gelişmelerini getirmeyi hedefliyordu. Şirket WebAssebmbly ve WebVR gibi özellikleri de tarayıcıya getirdi.

Mozilla, Firefox'u tamamen elden geçiriyor. Electrolysis görünenden çok daha önemli bir görevi üstleniyor. Project Quantum (Quantum Projesi) çatısı altındaki yeni Mozilla Engine'den bahsediyorum.

Quantum Projesi nedir ? Ne gibi yenilikler getirecek ?
Firefox'un üstüne kurulu olduğu Gecko Engine çok yaşlandı. Bu motor bilgisayarlarımızın tek çekirdek olduğu zamanlardan kalma ve artık modern teknolojiyi en iyi şekilde kullanması için değişmesi gerekiyor.

Yan bir not olarak Engine tarayıcının çekirdiğidir ve herşey bu çekirdeğin üstünden geçer. İnternetten aldığınız bütün içerikler bu çekirdeğin üstünde çalışır. Firefox Quantum Web Engine modern donanımı, çok çekirdekli işlemcileri, en uç noktalarına kadar kullanabilmeyi ve kullanıcıya en tatmin edici deneyimi vermeyi hedefliyor.

Mozilla'nın söylediklerine göre, 57. Firefox versiyonu "tam olarak yaptıkları değişimin büyüklüğünü iletemediği için" yeni Firefox'u, Firefox Quantum diye çağırma kararı aldıklarını söylüyorlar. Mozilla'nın da söylediği gibi kullanıcıların performans anlamında bir "quantum artışı" yaşamaları bekleniyor. Artık sayfa kaydırmalarımız çok daha pürüzsüz olacak, sayfa yüklenme hızı gözle görülür şekilde kısalacak ve daha kompleks interaktif uygulamaları daha akıcı kullanabileceksiniz.

Mozilla Quantum nasıl mükemmelliği yakalayacak ?
Bugünlerde telefonlarımız, bilgisayarlarımız 2, 4, 8 belki çok daha fazla çekirdeğe sahipler. Dahası artık render ve hesaplama işlemlerini hızlandırmak için yüksek performanslı GPU'lara sahipler. Bunu hesaba katarak, Gecko'nun ana engine bileşenleri GPU üzerinden paralelleştirme yada yük boşaltmanın avantajını kullanmak için değiştirildi.

Mozilla Quantum gelişiminin önemli bir bileşeni ise yeni, süper hızlı CSS motoru olan, Rust programlama dili ile yazılmış olan Stylo. Stylo çoklu çekirdek kullanımının avantajnı kullanır. Quantum CSS'de görev "iş çalma" tekniği denilen bir teknik kullanılarak basitleştirilmiştir.

Image: Mozilla

Başka bir güzel değişiklik ise Firefox Quantum öncelikli olarak sizin şu anda baktığınız sekmeleri indirmeye ve çalıştırmaya öncelik verir ve arkaplandaki sekmeleri 2. plana atar.

Proje Quantum'un diğer parçaları Quantum Render, Quantum Compositor, Quantum DOM ve Quantum Flow'dur. Bu yan projeler arkaplanda sekmeleri, arayüz optimizasyonunu, GPU'dan render almayı vs. üstlenirler.

Sonuç: 2 kat hız ve %30 daha az ram kullanımı !
Mozilla bu projeler üzerinde uzun zamandır testler yapıyor ve detayları blog'unda paylaşıyordu. Testlerin sonuçlarına göre, Firefox Quantum, geçmiş Firefox ve Google Chrome versiyonlarına kıyasla 2 kat daha iyi performans veriyor. Aşağıda Surface Pro üzerinden alınan test sonuçlarını görebilirsiniz:
Ram kullanımını kıyaslamak için 30 sayfa 10'ar saniye aralarla yüklendi ve sonuçlar aşağıda:

Yeni geliştirici araçları, yeni arayüz ve entegra Pocket

Performans iyileştirmelerinin yanı sıra, Mozilla Firefox arayüzünü de Proje Photon ile geliştirdi. Bu minimal yeni dizayn kare sekmeler ve daha akıcı animasyonlar getiriyor. Photon ile, Windows dokunmatik ekranlı bilgisayarınız menülerin boyutunu dokunmatik ekranı mı yoksa fareyi kullandığınıza göre menüleri büyütüp küçültecek.

Bu tasarım aynı zamanda da bütün kaydedilen içeriğin gittiği yer olan kütüphane'yi de tanıtıyor.

Yeni Firefox geliştirici sürümü de oldukça rağbet görüyor. Yeni konsol arayüzü React kullanılarak yazılmaş ve yeni bir debugger ile geliyor.

Peki, heyecanlandınız mı ? :)

Firefox Quantum (yada Firefox 57) 14 Kasım 2017 tarihinde çıkıyor. Firefox tarayıcısının beklemeye koyuldunuz mu ? Ama durun ! Beklemenize gerek yok. Hemen altta vereceğim linkten BETA versiyonunu indirip tadına bakabilirsiniz :)

2x faster and 30% less memory | Firefox Quantum Browser

Lütfen görüş ve tecrübelerimizi de paylaşalım. İyi günler :)

AlTheBeast

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Oldum olası alışamamışımdır Firefox'a aslında windows kullanırken Opera'yı tercih ediyordum şimdi Safari ile memnunum ama Mac'e gelirse denemek isterim.

Sx105rRomules

Müdavim
Reaksiyon puanı
177
Heyecanlandım :) firefox güzel tarayıcı 1-2 aylık kullanma deneyimim oldu Sadece chrome alışkanlıklarım oldugundan firefox bıraktım kötü oldugundan değil ama firefoxa geçebilirim belki :)

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Tarayıcıların neredeyse hiçbiri kötü değil fakat değiştirmemize alıkoyan bir alışkanlık dediğimiz bir olay var ben neredeyse ilk çıktığından beri firefox kullandım diğer taryıcılar ff nin sağlamlık hissini sağlamadı hep çökecekmiş gibi durdu o yüzden yinede ff diyorum ben

Emre Budak

Doçent
Reaksiyon puanı
321
Chorme alışkanlıktan öte, hızdır, performanstır. Ne bileyim babası gelse vazgeçemem :D

Coolumsu

Asistan
Reaksiyon puanı
68
Firefox uzun zamandır tarayıcı yarışında çok gerilerde kalmıştı. Gerek görünüm olsun, gerekse hız yönünden olsun vasat bir yapıya sahipti. Bu yeni sürümü ile yeniden hızlı tarayıcı imajına kavuşacağını düşünüyorum. Yeni arayüzü güzel görünüyor. Çıkınca deneyeceğim. :)

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Yanlış hatırlamıyorsam Firefox 4 sürümünden itibaren kararlılığını ve performansını kaybetmişti. Bu yüzden Google Chrome kullanmaya başlamıştım ta ki bugüne kadar :) Quantum, developer sürümü olmasına rağmen gönlümü kazandı tekrardan ve varsayılan tarayıcım yaptım.

stormstorm

Asistan
Reaksiyon puanı
42
Chrome kullanıyorum ne kadar da ram tüketimi fazla olsada. Firefoxa güzel tarayıcı ama değiştirmem çünkü yaklaşık 1 hafta kullandım Firefoxa alışamadım.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Tamindir'den indirmiştim.
Birden fazla eklenti yüklememe rağmen tarayıcının Ram kullanımı genel olarak azdı.
Ama performans olarak biraz yavaş geldi.

TBM

Müdavim
Reaksiyon puanı
358
Eklenti kurulamıyor sıkıntılı.
--- Gönderi Güncellendi ---
Nereyi açsam düz yazı gibi alta doğu gidiyor beyaz sayfada. düzgün açtıramadım.

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
İndirip, deneyeceğim... :)

TBM

Müdavim
Reaksiyon puanı
358
Bir şekilde eklenti halloldu. Gene fazla ram yiyor.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Henüz beta sürecinde hatırlatırım. Her eklenti henüz Quantum'a düzgün şekilde geçirilmemiş olabilir.

TBM

Müdavim
Reaksiyon puanı
358
İlk önce olmadı uyumlu görürnenler bile daha sonra bir şekilde oldu. Hızlı evet ama ram fazla bilinen firefox.

Sx105rRomules

Müdavim
Reaksiyon puanı
177
indirip deneyimmi firefox 56 kullanıyorum şu anda quantum indiriyimmi ?

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
@eronis Firefox Chrome'dan daha hızlı ve daha iyi ?/Benim dikkatimi ilk ceken bu oldu. Chrome kaliteli bir tarayici degilki. Sadece cok populer oldugu icin insanlarin gozunde buyuyor. Tipki Wolfteam, Zula ve Metin 2 gibi. Hicbiride kaliteli oyunlar degil.

Son düzenleme:

AMC

Müdavim
Reaksiyon puanı
762
Yanlış hatırlamıyorsam Firefox 4 sürümünden itibaren kararlılığını ve performansını kaybetmişti. Bu yüzden Google Chrome kullanmaya başlamıştım ta ki bugüne kadar :) Quantum, developer sürümü olmasına rağmen gönlümü kazandı tekrardan ve varsayılan tarayıcım yaptım.

Ben indiremedim bi türlü ya

onurturan78

Asistan
Reaksiyon puanı
6
İnternet ortamında Tek ve Hep kullanacağım bir Tarayıcıdır. Şöyle diyebilirim ki, Kendimi bildim bileli kullanıyorum. Bazen sinirlenip sövdüğüm zamanlar oldu bazen taktir edip iyi ki kullanıyorum dediğim zamanlar oldu. Ama bu yenilik çok önceden gelmeliydi. Yorumlarda belirtildiği gibi.
Diğer tarayıcılardan hep geride kalmış kötülenmiş bir tarayıcıydı. Bilmiyorum Firefox kullanımı bana göre en kolay ve kullanışlı bir tarayıcı.
İyi bir reklam ve iyi bir tanıtım ile bence diğer rakiplerine yetişir, veya geçeceğine eminim bu güncelle ile
Firefox ile kalın :)

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
İnternet ortamında Tek ve Hep kullanacağım bir Tarayıcıdır. Şöyle diyebilirim ki, Kendimi bildim bileli kullanıyorum. Bazen sinirlenip sövdüğüm zamanlar oldu bazen taktir edip iyi ki kullanıyorum dediğim zamanlar oldu. Ama bu yenilik çok önceden gelmeliydi. Yorumlarda belirtildiği gibi.
Diğer tarayıcılardan hep geride kalmış kötülenmiş bir tarayıcıydı. Bilmiyorum Firefox kullanımı bana göre en kolay ve kullanışlı bir tarayıcı.
İyi bir reklam ve iyi bir tanıtım ile bence diğer rakiplerine yetişir, veya geçeceğine eminim bu güncelle ile
Firefox ile kalın :)
Chrome'da reklam engelleyicisi olarak Ublock Origin eklentisini kullanıyorum. Firefox Quantum'da da Ublock Origin'i yükledim ve reklam engelleme konusunda Firefox'ta daha başarılı çalıştığını gözlemledim.

Sx105rRomules

Müdavim
Reaksiyon puanı
177
Chrome'da reklam engelleyicisi olarak Ublock Origin eklentisini kullanıyorum. Firefox Quantum'da da Ublock Origin'i yükledim ve reklam engelleme konusunda Firefox'ta daha başarılı çalıştığını gözlemledim.
su anki final 56 orjinal sürümünü mü kullanmalıyım yoksa preview beta quantum mu ? olgunlaşmışmıdır yoksa final mi beklenmeli quantumun

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
su anki final 56 orjinal sürümünü mü kullanmalıyım yoksa preview beta quantum mu ? olgunlaşmışmıdır yoksa final mi beklenmeli quantumun
Kullandığın eklentiler yeni sürüm ile uyumlu ise hiç düşünmeden Quantum'a geç derim :)

onurturan78

Asistan
Reaksiyon puanı
6
nasılsa derlenip düzenlenip güncellemeye sunacaklar ben bekleyeceğim :) bu arada
Adblock Plus kullanıyorum reklam engelleme konusunda ben memnunum.

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
nasılsa derlenip düzenlenip güncellemeye sunacaklar ben bekleyeceğim :) bu arada
Adblock Plus kullanıyorum reklam engelleme konusunda ben memnunum.
Belki psikolojiktir ama Adblock Plus'tan Ublock Origin'e geçince site açılışlarında (özellikle bol reklamlı) bir rahatlama, akışkanlık oldu :D

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Ben de sırf bu konuyu açmak için siteye giriş yapmıştım.
Herkese tavsiye ederim.

Performans olarak bütün tarayıcılardan daha iyi gibi gözükmekte.
Bunun nedeni de büyük altyapı değişikliklerine gitmiş olmaları.
Değişikliğin tek kötü yanı ise bazı eklentilerin yeniden yazılması gerekliliği.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Chrome'u simge durumuna küçülttüğümde video çöktüğü için Quantum Beta'yı kurdum. Gayet güzel daha çökme vb. yaşamadım. 3-4 senedir belki de daha fazladır Chrome kullanıyordum. Firefox Quantum'u beta falan diye yüklememezlik yapmayın yükleyin.

TechnoYoung

Profesör
Reaksiyon puanı
358
Tüm tarayıcıları kullanmış biri olarak bu sefer cidden olmuş Firefox diyorum , betasında hataya rastlamadım ama normal sürüm gelene kadar (eklentilerden ve operanın kendi içerisinde VPN bulundurmasından dolayı) operayla devam etcem bir süre daha . Şuan gözümde en iyi tarayıcılar Opera ve Firefox .

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Şu operada böyle bir şey yapsa artık çoklu çekirdek üzerinde çalışmalı Bu gidişle Chrome a bay bay demek gerekiyor

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Bu arada attığım video Firefox'un resmi kanalından yayınlanmış.
Ve karşılaştırmada Chrome'un hızlı olduğu kısımlar da var ve o kısımlar kesilmemiş.
Yani dürüst bir karşılaştırma olmuş.

Firefox

Son mesajlar