Firefox 3.5 RC3 ilk Aday sürüm yayınlandı (Türkçe)

Bu konuyu okuyanlar

AliY

Asistan
Reaksiyon puanı
36

Aslında Firefox 3.5 Rc3'ün ziyade Nihayi sürümü bekliyordum ama Türkçe içeriği ile gelen bu sürümün çıkmasıda iyi oldu. Nihayi sürüm çıkmadan Türkçe dil tercihihli olanınıda denemiş olacağız. Son 3 sürümde bildiğiniz gibi Türkçe dil seçeneği yoktu ve çoğu kullanıcı bu yüzden Mozillaya kırgındı bu sürümle azda olsa bu kırgınlık geçecek sanırım.

Belki konuyla direk alakalı değil ama dolaylı yönden alakası olabilecek bir içeriğide aktarayım. Hatırlarsanız bir aralar Yüzüklerin Efendisi rüzgarı vardı ve Ülkemizde de bende dahil bir çok kişinin hayranlığını kazanmıştı. Sinemalarda Türkçe dil seçeneğiylede gösterildi ama bu çeşitli dil tercihleriyle gösterilmeden önce Film yapımcıları Ülkelerinde filmleri yayınlayacak firmalara bir bölüm gönderdiler ve bunların seslendirmesini yapıp geri göndermelerini istediler. Amaç filmin diğer dillerde de kusursuz bir şekilde olmasıydı. okadar ülke içinde sadece Türkiye'ye test amaçlı sahne gönderilmedi. bu Türkiye'yi yok saydıklarından değildi Dublaj konusunda çok iyi olduklarını bildiklerinden dolayı bu teste gerek bile görmemişlerdi. Şimdi diyorum ki bu son sürüm testlerinede nasıl olsa çeviri işini çok iyi yapıyorlar test etmeye bile gerek yok diye mi düşündüler. Düşünüyorumda Mozilla gibi organizasyon Türkiye gibi bir pazarı küstürmek pek akıl kârı bir iş değil.

Ve işte Firefox 3.5 RC3 sürümünü Türkçe indirip deneme fırsatını bulabileceğinin ilk Adya sürüm linki. Mozilla Firefox 3.5 RC3

Not: herzaman olduğu gibi bu sürümün test amaçlı olduğunu ama son RC sürüm olmasından dolayıda pek sorunla karşılaşağını sanmamkla birlikte bu uyarıyı yapma gereği görüyorum ve ikinci aday sürüm çıkarsa onuda buraya ilave ederim. iyi kullanımlar.

Not: İkinci Aday Sürüm (saat 15:27 itibariyle yayınlandı)'de yayınlandı. ilk link ikinci aday sürüm linkiyle değiştirilmiştir.

desperado64

Müdavim
Reaksiyon puanı
104
hocam, sanırsam FF 3.5 için en az bir sürüm daha çıkacak..Çünkü haziran 30 daha 6 gün var ve bu arada 2 sürüm daha çıkabilir diye tahmin ediyorum :D Mozilla bu dafa çok sıkı tutuyor işi :D

AliY

Asistan
Reaksiyon puanı
36
hocam, sanırsam FF 3.5 için en az bir sürüm daha çıkacak..Çünkü haziran 30 daha 6 gün var ve bu arada 2 sürüm daha çıkabilir diye tahmin ediyorum :D Mozilla bu dafa çok sıkı tutuyor işi :D

Bu daha ilk aday sürüm ikinciside çıkar ama Rc4 çıkmaz diye düşünüyorum ama yinde bu Mozillanın nezaman ne yapacağı belli olmaz :)

Sevgili NikeSteel. hiç farketmez istediğin yerden devam edebilirsin nasıl olsa her iki sayfada bizlerin :)

Nedemek. lafı bile olmaz.

Sabahtan buyana kullanıyorum Nightly Tester Tools ile uygun hale getirdiğim eklentilerden hiçbirinde bir sorun çıkmadı. Gayet uyumlu çalışıyor yalnız diğer RC sürümlerinde Yahoo Tooolbar uyumsuzluğu vardı dün bu eklenti kendisini yenilemiş ama test etmedim belki oda düzelmiştir. onuda daha sonra test edip buraya aktarırırm.

Birde Tablar arasındaki geçişlerde birkaç Tab seçenekleri çıkıyor bu tab seçenekleri bu sürümde hala ingilizce acaba sizlerde de aynı şekilde mi? ama diğer çeviri bölümlerinde herangi bir sorun yok.

Hız, serilik konusunda gerçekten bayağı bir yol almış. 3.0 sürümünden memnun kalmayanlar bu sürümden kesinlikle memnun kalacaklardır.

Şimdilik bukadar.iyi kullanımlar.

Not: Not: Tablar arası geçişde yer alan tab seçenekleri benim kulandığım bir eklentinin özeliğinden dolayıymış bu konuda bir proplem yok. ayrıca az önce yahoo toolbar eklentisinin yeni sürümünü denedim eski uyumsuzluk sorunu ortadan kalkmış.

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Bu daha ilk aday sürüm ikinciside çıkar ama Rc4 çıkmaz diye düşünüyorum ama yinde bu Mozillanın nezaman ne yapacağı belli olmaz :)

Sevgili NikeSteel. hiç farketmez istediğin yerden devam edebilirsin nasıl olsa her iki sayfada bizlerin :)

Nedemek. lafı bile olmaz.

Sabahtan buyana kullanıyorum Nightly Tester Tools ile uygun hale getirdiğim eklentilerden hiçbirinde bir sorun çıkmadı. Gayet uyumlu çalışıyor yalnız diğer RC sürümlerinde Yahoo Tooolbar uyumsuzluğu vardı dün bu eklenti kendisini yenilemiş ama test etmedim belki oda düzelmiştir. onuda daha sonra test edip buraya aktarırırm.

Birde Tablar arasındaki geçişlerde birkaç Tab seçenekleri çıkıyor bu tab seçenekleri bu sürümde hala ingilizce acaba sizlerde de aynı şekilde mi? ama diğer çeviri bölümlerinde herangi bir sorun yok.

Hız, serilik konusunda gerçekten bayağı bir yol almış. 3.0 sürümünden memnun kalmayanlar bu sürümden kesinlikle memnun kalacaklardır.

Şimdilik bukadar.iyi kullanımlar.

Evet taglar bendede ingilizce..:D

sdelta

Müdavim
Reaksiyon puanı
140
İngilizcesinin link verebilir misiniz?

Bence artık 64bit desteği gelsin ya şu firefox' a. Bi yapmadılar gitti.

AliY

Asistan
Reaksiyon puanı
36
İngilizcesinin link verebilir misiniz?

Bence artık 64bit desteği gelsin ya şu firefox' a. Bi yapmadılar gitti.

Windows için İngilizce sürümünü buradan (Firefox 3.5 RC3 ingilizce sürümü) indirebilrisiniz. Yalnız biraz daha beklerseniz ikinci Aday sürümü adresini verebilir. Mac ve Linux için yayınlandı ama Windows için olan daha aktarılmadı. Aktarılır aktarılmaz buraya ilave ederim.

İyi kullanımlar.

Sonradan ilave : İkinci aday sürümün ingilizce sürümüde yayınlandı (ikinci aday sürümün Türke dil tercihli olanını linkini ilk mesajıma ilave ettim).

Firefox 3.5 RC3 ikinci aday sürümünün ingilizce dil tercihli olanını buradan (windows) indirebilirsiniz.

Not:Forum kuralları için başkasına uyarı yapmadan önce kendimiz uyuyormuyuz ona bakalım
Ozaman doğruyu bulabiliriz. saygılar.

sdelta

Müdavim
Reaksiyon puanı
140
Windows için İngilizce sürümünü buradan (Firefox 3.5 RC3 ingilizce sürümü) indirebilrisiniz. Yalnız biraz daha beklerseniz ikinci Aday sürümü adresini verebilir. Mac ve Linux için yayınlandı ama Windows için olan daha aktarılmadı. Aktarılır aktarılmaz buraya ilave ederim.

İyi kullanımlar.

Sonradan ilave : İkinci aday sürümün ingilizce sürümüde yayınlandı, diğer diller daha henüz aktarılmadı.

Firefox 3.5 RC3 ikinci aday sürümünün ingilizce dil tercihli olanını buradan (windows) indirebilirsiniz.

Çok tşk. ederim.

AliY

Asistan
Reaksiyon puanı
36

Mozilla son zamanlarada bayağı bir hızlandı. Çıkacak sürümlerde Okadar çok erteleme yaptı ki sanırım bu ertelemelerden doğan gecikmeyi kapama çabasında daha dün iki adet aday sürüm yayınlamışken hemen arkasından Firefox 3.5 RC3 sürümünü resmi sitelerinde de yayınlamaya başladı. Artık eğer RC4 sürümü çıkarmak gibi bir plan yoksa nihayi sürüme çok az kaldı.

Firefox 3.5 RC3 sürümünü aşağıdaki adreslerden size uygun dil seçeneğiyle indirip denemeye, kullanmaya başlayabilirsiniz iyi kullanımlar.

Firefox web browser | Help us test the next version of Firefox

Firefox web browser | Help us test the next version of Firefox

crazymafya

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bana kalırsa Firefox 3.5 gerçekten çok güzel olacak. Bu kadar çok RC çıkardıklarına göre bişeyleri daha iyi yapmak istiolar belli ki.