Filmlerin Video Kalitesini Yükseltmek ?

Bu konuyu okuyanlar

FillsMartin

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
Arkadaşlar diyelim elimde bi DVD film var ve ben bunun video kalitesini HD veya BLURAY olarak yükseltmek istiyorum, bu mümkün müdür, mümkünse bunu nasıl yapabilirim, önereceğiniz bir program var mıdır ?

Not: Virtual Dub ve PureVideo denedim ama çok olumlu değil sanki...

ck-xe

Müdavim
Reaksiyon puanı
39
Nvidia'nın CUDA'sını deneyebilirsin. Hakkında pek bir şey bilmiyorum :p ama biraz araştırma yaparsan işine yarayabilir.

kaberdey

Müdavim
Reaksiyon puanı
87
Aslında daha çok kare daha kaliteli görüntü getirir Yani kalite arttırmak demek videoya olmayan kareleri eklemek demektir. Bu durumda da olasılıklar devreye girer (olasılıklar üzerine yeni kareler eklenir) ve kalitenin yükselmesi, ya da önerilen programlar beklentinizi karşılayamaz çünkü bu teknik olarak imkansız maalesef...

Örnek vermek istersek:
kalitenin düşük olduğu bir görüntü olsun elimizde ve çözünürlüğü 640x480 olsun;
yani bu görüntü 640x480=yaklaşık 300.000 pikselden oluşur.

Yüksek kalitede ise örn 1024x768 çözünürlükte bir görüntü ise
1024x768= yaklaışk 780.000 pikselden oluşur.

Aradaki farkı videoya ekleyebilirseniz videonun kalitesi artar. Yani olmayan kareleri...

basbeLası

Müdavim
Reaksiyon puanı
47
Düsük boyuttaki bir filmi hd kalitesine ceviremezsin, yapilan her convert dosyanin kalitesizlesmesine yol acar, yalnizca boyutunu arttirmis olursun. Ayrica piyasa da düsük kalite deki videolari HD'ye ceviren bir program mevcut degildir.

Not: Görüntüyü daha kaliteli yapan programlar vardir ama HD ve Bluray kalitesine ceviren program yoktur.

---------- saat 12:23 eklendi ---------- önceki mesaj saat 12:16 eklenmişti ----------

Kemal Sunalin HD kalitesine dönüstürülen eski bir fiLmi.
Özel bir stüdyo da yapilmis..

http://www.youtube.com/watch?v=mkNlggWh5gs

jonjon

Müdavim
Reaksiyon puanı
54
Arkadaşlar ben bu nvidia purevideo hd yi kurdum ama masaüstüne exe falan gelmedi, program files tan girip çalıştırdığımda ise siyah ekran gelip bekliyor.. ekran kartım 8800gt win7 kullanıyorum.. sorun ekran kartındanmı sizce?

tarumoloji

Müdavim
Reaksiyon puanı
44
Kaynak DVD diyorsunuz DVD' den daha yüksek bir çözünürlüge yükseltselebilirsiniz ama görüntü kalitesinde büyük bir artış olmaz. DVDRip yapmanızı öneririm xvid veya mkv olarak yüksek çözünürlüklü riplerseniz biraz daha iyi bir kalite elde edebilirsiniz.

basbeLası Eski filmler hd yapılıyor dediginiz gibi (filmler stüdyo çalışması ve kaynak 36 mm kamera çekimi görüntüler oldugu için).

Turk_ST@Rs

Asistan
Reaksiyon puanı
1
youtubede VEVO isimli kanalda videoların çözunurlugunu yukseltiyor ama nasıl yapıyorlar bende bilmiyorum :)

desperado64

Müdavim
Reaksiyon puanı
104
hocam video kalitesi sıradan programlarla imkansız :) bu yapılırsa ancak özel tekniklerle yapılır :) oda kaynağı kadar kaliteli olur :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Düsük boyuttaki bir filmi hd kalitesine ceviremezsin, yapilan her convert dosyanin kalitesizlesmesine yol acar, yalnizca boyutunu arttirmis olursun. Ayrica piyasa da düsük kalite deki videolari HD'ye ceviren bir program mevcut degildir.

Not: Görüntüyü daha kaliteli yapan programlar vardir ama HD ve Bluray kalitesine ceviren program yoktur.

---------- saat 12:23 eklendi ---------- önceki mesaj saat 12:16 eklenmişti ----------

Kemal Sunalin HD kalitesine dönüstürülen eski bir fiLmi.
Özel bir stüdyo da yapilmis..

http://www.youtube.com/watch?v=mkNlggWh5gs

o dediği stüdyoda 20.000 dolarlık bir cihaz mevcut bu cıhaz düşük kalitedeki videonun çözünürlüğünü yükseltmiyor sadece o videyu küçük boyutta acıp hd çekim yaparak yüksek çözünürlüğü elde ediyor... birde program var kriminallerde kullanılan fakat o program sivilllere ve internet sitelerine verilmiyor.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ben bu programları indirdim ama hiç biriaçmıyor bılınmıeyen dosya olarak ınıyor

HeroGaki

Doçent
Reaksiyon puanı
10
Bu tür birşey söz konusu bile olamaz kaliteyi artırmak için piksel sayısını artırman gerekir ve piksel sayısı videonun öz p sayısını asla geçemez...

soldier01

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
yüksek çözünürlüklüsünü araştır

M.Şamil CAN

Müdavim
Reaksiyon puanı
105
Bu dediğin olay senin benim gibilerin piyasadaki freevideohd gibi etiketlerle süslenmiş programlarla yapacakları iş değil. Her saniyenin 24 kareden oluştuğunu varsayalım. 1.5 saatlik film için 130.000 kare demek bu. Kaliteyi arttırmak için o kareleri işlemek gerek. Düşük çözünürlüklü bir resmin boyutunu büyülttüğünüzde pixeller bulanıklaşmaya başlar haliyle düşük çözünürlüklü filmin çözünürlüğünü yükselttiğinizde kalitesiz bir görüntü elde edersiniz. 130.000 kareyi işlemek gibi bir işlemde her baba yiğidin harcı değildir. Kemal Sunal örneğindeki resterasyon dediğim yöntemle yapılıyor.

ismailwsx

Asistan
Reaksiyon puanı
1
öyle bişey mümkün değil dostum düzeltir diyelim ama %6 falan mantiken ve fiziken mümkün değil :)

crossia

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
pek çok program bu işlevi görüyor ama %5-%10 arasında etki verir.

D

diaz67

SDN Okuru
aslında ımkansız değil arkadaşlar genel kurmay atatürk arşivinden filmleri halka açmaya başladı ya yakında hatta haberlerde de çıkmıştı geçtiğimiz günlerde filmlerin orjinalleriyle karşılaştırdım birkaçtanesini mükemmel derecede netlik ve kalite elde etmişler fakat tabi boyut yaklaşık olarak 7 kat artmış bunun yöntemi toplam pikselin her karesini ayıran ve kalitesini işleyen bir program bulucaksın ve daha sonra tekrar birleştirecek olay bu ıllakı bu işi yapacam dıosan bul bırtane yazılım uzmanı programı satın al ama donanımında yeterlı olması gerekir tabi bunuda unutmamak gerekir

I223TTIN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
bir kaç hile olabilir ama gerçekten böyle bişey olsa adamlar binlerce dolar euro verip HD HD+ vb professionel kameralara el sürmezler cep tlf uyla çekip pc de kalite yükseltirler :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar kısa yoldan pinnacle stüdio 16 ultimate yi indirin filmi koyun şeride daha sonra üstteki export yuşuna basın avı ve alttaki kutucuktan istediğinizi seçin film 1 saat ise yaklaşık 45 GB boyutlarında oluyor ve HD ben denedim garanti...ve ayrıca 3D yapabilirsiniz... başarılar...Programı Utorretn ile hızlıca indirin :thumbup:...

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaş san yardım edebilirim yüzde 5 düzelir 1 yazılım var 200 dolar onunla yaparsın ama resterasyon gibi olmaz ama onun yüzde 60 garanti

S

SDN Okuru

SDN Okuru
karde cok arastırdım ama bnde bulamadım idm dene programı indirin indirecek oldugunuz filmin altında görüntü degerleri var 360 480 720 diyee eger net görüntü istiyosanız 720p tıklayıp indirebilirsiniz :D

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Bir fotoğrafın kalitesini gerçek verilere uygun arttırmak imkansız ama hareketli görüntü farklı, hareketli görüntünün pikselleri karşılaştırılıp kaliteyi arttırabilecek yazılım yapılabilir.