Fiber İnternet nedir, nasıl çalışır?

Bu konuyu okuyanlar

deatmania

Müdavim
Reaksiyon puanı
62
Fiber internet nedir?

Türkiye gibi daha doğrusu eskiden Türkiye gibi bakır kablolarla ulaştırılan internetin fiber kablolarla ulaştırılmasıdır. Fiber kabloların yararı verileri daha hızlı aktarmasıdır.

Fiber internetin yararı nedir?

Fiber kablolar erişim hızını artırarak kullanıcıya daha hızlı bir internet sağlar. Kullanıcıların hızlarını -şu an için- 1000 Mbps (megabit) hıza çıkaran sistem Amerika gibi ülkelerde 8000-9000 Mbps (8-9 gigabit) hızında erişimini sağlıyor. Telefon hattına ihtiyaç duymadan dünyanın en hızlı internetine bağlanırsınız.

Neden bugüne kadar Türkiye’de Fiber internet yapılmadı?

Fiber internetin bu zamana kadar Türkiye’de olmayışının en büyük sebebi bu sistemin pahalı olmasıdır. Türkiye ölçeğinde bir ülkenin altyapısının fiber kablolar ile değiştirilmesi oldukça zahmetli ve zaman gerektiren bir iştir. Turkcell Superonline şirketi sırf fiber internet için 1,5 milyar TLden daha fazla yatırım yapmıştır ki bu bugünün şartlarında pek az firmanın alabileceği bir risktir.

Turkcell Superonline internet paketleri ve ücretlendirmesi

Fiber internetin öncüsü ve Türkiye’deki en güçlü temsilcisi olan Turkcell Superonline şirketi kullanıcılarına yüksek hızda düşük fiyatlı erişim tarifeleri ile çok seviliyor. Tarifler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Fiber internet şu an hangi şehirlerde var?

Adana, Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Kocaeli, Antalya, Gaziantep şehirlerinde fiber internet sağlanmaktadır.

Son düzenleyen moderatör:

tun@h@n

Doçent
Reaksiyon puanı
6
başlığı değiştirin,superonline reklamı şeklinde doğrusuyla değiştirin:(

re13el

Müdavim
Reaksiyon puanı
114
başlığı değiştirin,superonline reklamı şeklinde doğrusuyla değiştirin:(

TTNET limisin yarana mı dokundu anlamadım? Başlığı değiştirin yerine @deatmania Arkadaşımıza TTNET fiber tarifelerinide eklemesini söyleyebilirsin. Unutmuş olabilir ve ya TTNET daha fiberin hakkını veremediği için koymamıştır.

ddyws

Asistan
Reaksiyon puanı
0
teorik anlatımı güzel pratikde kullanmak nasip olur inşallah haha

hasansengun

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Fiber mi O ney ki ?
Bursa nın bi iki mahallesinde var okadar

Kadir Sekme

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Apartmanımın üst tarafındaki caddede Fiber alt yapısı var ama apartmanım sokakta kaldığı için Fiber internet vermiyorlar ne yapacağım ben şimdi ? :(

black-hawk

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ankara var yazmışsında ankaranın çoğunda hata merkezinde yok :cursing: sadece büyük bloklara döşüyorlar.Ankarın merkezide bile olmadıktan sonra ankarada hizmetimiz var demesinler!!!

versamax

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Fiber internet Batman'da oturduğum sitede var. Hizmeti de TTNet veriyor..

gribb

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
heyy dostum bu yazıyı ben yazmıştım, mayısın 5'inde kaynak gösterdiğiniz için teşekkürler. (2011'de)

pikle

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
re13el dedi ki:
TTNET limisin yarana mı dokundu anlamadım? Başlığı değiştirin yerine @deatmania Arkadaşımıza TTNET fiber tarifelerinide eklemesini söyleyebilirsin. Unutmuş olabilir ve ya TTNET daha fiberin hakkını veremediği için koymamıştır.

Süperonline a dikkat edin ben yakamı kurtara bilmek için çok uğraştın iptal ediyorum etmiyorlar bilgilerimi vermiyorlar 140 tl parayı avukatlar faizler olarak 2200 tl ödedim reklamlara aldanmayın birde Türkiye'de tek internet sağlayıcı vatdır oda ttnet dir gerisi dağtıcıdır ttnet istemedikçe hiç bir şey yapamazlar

zatura

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
superonline fiber için yolları kazıp kablo döşüyor .. TTnet 'inde fiber interneti var oda kablo döşüyormu yoksa telefon hatları üzerindenmi fiber internet sunuyor.. sayın [MENTION=281608]pikle[/MENTION] yakanızı niye kurtarmak istediğinizi daha detaylı yazarsanız bizde bilgilenmiş oluruz.. .

C-4

Asistan
Reaksiyon puanı
4
fiberoptik kablodan adsl hizmeti verilemeyeceği gibi telefon hattından da fiber hizmeti verilemez ancak fiberinternete oranla düşük hızları fiber adı altında hizmet olarak sunabiliyorlar. superonline da bina içine kadar fiberoptik kablo girmektedir mutlaka

dahaka231

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Nedir kısmı üstte açıklanmış nasıl çalışır kısmına geldiğimizde orası meçhul akn siz saf fiber bu altyapıda zor

S

SDN Okuru

SDN Okuru
turkcell süperonline değil türk telekom fiberi türkiyeye getirmiştir daha düne kadarda türkcell telekomun fiber altyapısından yararlanıyordu

serdarski

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
yok artik daha neler

Turkcell Superonline İstanbul'da bazı yerlerde ve diğer bazı büyükşehirlerde kendi fiber altyapısını kurmaya çalışıyor. Onun dışında Türkiye'nin tamamına yakınında verdiği Smile, Biri ve diğerleri gibi adsl hizmetidir.