Fiber altyapısını geciktiren Türkiye fırsat tepiyor

Bu konuyu okuyanlar

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Türkiye’de mobil internet ve akıllı telefon kullanımı son yıllarda hızla çoğalırken, bağlantı hızlarındaki artış ise beklenen seviyede değil. Fiber internet altyapısı zayıf, 4G ise hâlâ yok. Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel ile bu alandaki yatırımlarını ve yaşadıkları zorlukları konuştuk.

06-4g.jpg

Türkiye olarak interneti çok sevdik. 2008 yılında 6 milyon olan geniş bant internet abonesi sayımız 6 yılda 6 kat büyüdü ve 35 milyonu buldu. Fakat ilk başta gözümüze büyük gelen bu rakam, gelişmiş ülkelere kıyasla hâlâ çok geride. Özellikle mobil internetteki rakam çarpıcı. Türkiye’de her 10 kişiden yaklaşık 3’ü mobilden geniş banda bağlanırken, OECD ülkelerinde bu sayı 7’ye çıkıyor. Dünya Ekonomik Forumu (WEF) verilerine göre, geniş bant yatırımında geri kalmış ancak rekabet gücü yüksek bir ülke örneğine rastlamak ise mümkün değil.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel’e göre bu alanda geri kalmamızın en büyük sebebi Türkiye’de fiber altyapısının yeterli olmaması. “Fiber altyapı, Türkiye’nin dijitalleşmesinde kritik öneme sahip. Dijitalleşme, yalnızca telekomünikasyon şirketlerinin değil, tüm Türkiye’nin meselesi. Fakat fiber yatırımlar için engeller kalkmadığı sürece dünyadaki teknoloji trenini yakalamamız mümkün değil.”

Fibere Yatırım Yapmazsak 4G’ye Geçemeyiz

Hasan Süel’e göre fiber altyapısının eksikliği 4G yatırımlarını da etkiliyor. “Fiber transmisyon altyapısı, Türkiye’de 4G gibi yeni nesil iletişim hizmetlerinin etkin bir şekilde hayata geçebilmesi için büyük önem teşkil ediyor. Fiber konusunda geç kalınırsa, 4G’ye geçiş mümkün olamaz. Bu durumda birey ve kurumlar 4G’nin sağlayacağı önemli fırsatlardan mahrum kalır.”

Yeni Bir Yasal Düzenleme Şart

Hasan Süel’in dikkat çektiği konulardan bir diğeri ise Türkiye’deki yasal mevzuatın çıkardığı zorluklar.

“Ulaştırma Bakanlığı Geçiş Hakları Yönetmeliği’ne göre bir operatör, yatırım yapacağı güzergâhta başka bir operatörün fiber hattı olması durumunda o şirketle uzlaşmaya gitmek durumunda. Haliyle tüm yollar Türk Telekom’la kesişiyor. Türk Telekom’dan fiyat istediğimizde ise son derece yüksek fiyatlar telaffuz ediliyor. BTK yakın zamanda, bu fiyatları düzenlemiş olsa da, henüz pratik hayata yansımadı. Çünkü Türk Telekom net cevap vermeyerek talepleri askıda bırakıyor, operatörler de bakanlıktan izin alamıyor.”

Ulaştırma Bakanlığı’nın yeni bir düzenleme yaptığını kaydeden Hasan Süel, fiber altyapısına yapılacak olan yatırımın Türk ekonomisine büyük katkısı olacağını vurguladı.

“Vodafone gibi global tecrübesini Türkiye’ye taşımak ve Türkiye’de fibere yatırım yapmak isteyen şirketler var. Eğer bu yatırımlar yapılmazsa bütçeler harcanamayacak ve ek istihdam sağlanamayacak. Bu da Türkiye için ekonomik anlamda ciddi bir kayıp anlamına geliyor. Ulaştırma Bakanlığı’nın devreye girip gerekli değişiklikleri bir an önce yapması ve fiber yatırımını teşvik etmesi şart.”

Zaman

Buğra Y.

Müdavim
Reaksiyon puanı
36
Uyduruktan şehirlere (örneğin mersin) fiber koyuyorlar ama Eskişehir gibi bi şehire fiber altyapı koymuyorlar. Çok yazık ediyorlar. TTNET'e mahkum ettiriyorlar. Sonra da her gün yaşanan hız ve ping probleminden dolayı TTNET'e küfür ettirtiyorlar. Bunların olmaması için her şehre fiber altyapı şart. Umarım en kısa sürede hallederler bu olayı.

Kurt Cobain

Müdavim
Reaksiyon puanı
90
Ne fibermi dedi biri ? Ben Tekirdağda / Sarayda oturuyorum ve evime 2 senedir Fiberi geçtim , Normal internet bağlatamıyorum ? Hani şu size yavaş gelen 8 mbite kadar olan varya he işte ondan. İnterneti geçtim Graham Bell ' in bulduğu 1876 yılındaki telefon bağlanmıyor eve. Ve Belediye başkanı diyorki 2-3 sene daha sürebilir bağlanması... Halinize şükredin biraz arkadaşlar....

ali.clay

Asistan
Reaksiyon puanı
21
Ne fibermi dedi biri ? Ben Tekirdağda / Sarayda oturuyorum ve evime 2 senedir Fiberi geçtim , Normal internet bağlatamıyorum ? Hani şu size yavaş gelen 8 mbite kadar olan varya he işte ondan. İnterneti geçtim Graham Bell ' in bulduğu 1876 yılındaki telefon bağlanmıyor eve. Ve Belediye başkanı diyorki 2-3 sene daha sürebilir bağlanması... Halinize şükredin biraz arkadaşlar....

Kalktım bilgisayarın başından açtım ellerimi semaya şükrettim kardeşim:blink: