Fiat 124 Spider Yılbaşında Türkiye'de!

Bu konuyu okuyanlar

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,317
Fiat 124, 1966 yılında yani bundan tam olarak 50 sene önce Fiat fabrikalarında doğan Murat 124'ün yep yeni bir jenerasyonu olan Fiat 124 Spider Paris Otomobil fuarında görücüye çıktı. Önümüzdeki yılbaşından itibaren Türkiye sokaklarına girecek, motor olarak 1.4 Lt 140 Beygirlik seçeneği ile ister manuel ister otomatik şanzuman olarak satışa sunulacak.

İtalya'dan doğacak olan bu roadster tasarımı tamamen değişmiş ve lüks otomobillere taş çıkaracak gibi duruyor.

a.jpg

İtalya'nın Güçlü Tasarımı Mevcut

Fiat 124 Spider petek tasarımlı altıgen üst ızgarası, motor kaputu üzerindeki güçlü çizgileri ve yatay şekilde tasarlanan arka farları gibi özellikleriyle ilk nesil Spider modelinin güncel bir uyarlaması olduğunu ilk bakışta belli ediyor. LED teknolojili ön ve arka aydınlatma gruplarının tasarımları ise aracın güçlü profiline ve dinamik görünümüne katkıda bulunuyor. Yeni Fiat 124 Spider, çift çıkışlı egzoz sistemi, aluminyum gri rengindeki takla barları ve ön cam çerçevesi, marşpiyelleri ve kapı kollarıyla da fark yaratan bir tasarım yapısına sahip. Versiyona göre 16 ya da 17 inç olarak sunulan alaşım jantlar ve LED üçüncü stop lambaları ise genel dış tasarıma etki eden diğer ayrıntılar arasında yer alıyor.

Fiat 124 Spider’ın kabini yolcuların konforuna odaklanarak yüksek kaliteli ve yumuşak dokunuşlu malzemelerle düzenlendi.

b.jpg

Ergonomik Kumaş Tavan

Sürücünün, tavanı açıp kaparken elinin izlediği yol incelenerek ve sürücünün gereken kuvveti kolayca uygulayabilmesi için tavanın çalıştırılma sistemi ideal düzeye çıkarılmıştır. Tavanı tam açık konumundan yükseltirken devreye girerek sürücünün hareketini destekleyen yardımcı bir yay, gereken kuvvetin asgari düzeyde olmasını sağlar. Böylece elektrikli bir destek sistemi ihtiyacı ortadan kaldırılarak ağırlıktan da tasarruf edilmiş olur.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Eski Spider'leri de beğenirdim. Ama bu 140 bg ile tam bir spor otomobil olmuş. Sevdim bunu.

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,008
Eskiden Murat 123'ler vardı.

Üniversitedeyken bir internet kafede çalışıyordum. İnternet kafenin adı 123 internet kafeydi.

Sahibinin adı da Suat'tı.

Adama Suat 123 diye lakap takmıştık.

Hahahahha :D

MuhammedSC

Profesör
Reaksiyon puanı
484
Tip güzel. Tam olarak MX5'in rakibi. MX5'ten ucuz olmazsa tutmaz ama.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Fiat500USA+%28150%29.JPG
Fiat'tın o dönemdeki tüm modelleri 124'tü. Murat 124 ile teknik ve isim olarak bir ilgisi yok. 124 spider ise MX5'in üretimi bile henüz akıllarda yokken yollarda gönülleri hoplatıyordu. Çocukluğumda en çok beğendiğim yönü, küçük olmasıydı. Ayaklarım Gaz ve frene ulaşır ve yinede önümü görebilirim hayalleri kurardım, bu tip otomobilleri gördüğümde.

Halen güzel değilmi?

Son düzenleme: