Ferhat Ak denen botçu çocuğun açıklamasına cevap

Bu konuyu okuyanlar

RoketLiSaVasTReni

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
Sdnnin forum ortamı güzel haberler hızlı geliyor falan buna da katılıyorum ancak incelemeler için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.Detaylı incelemeler dedikleri incelemeler çok özensiz ve baştan sağma hadi şunu da çekelim de bitsin tadında bu düzelirse o zaman en iyisi derim.Buda benim kişisel eleştirim :)

neymar_fato

Öğrenci
Reaksiyon puanı
25
Sdnnin forum ortamı güzel haberler hızlı geliyor falan buna da katılıyorum ancak incelemeler için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.Detaylı incelemeler dedikleri incelemeler çok özensiz ve baştan sağma hadi şunu da çekelim de bitsin tadında bu düzelirse o zaman en iyisi derim.Buda benim kişisel eleştirim :)
aynen hızlı ve kaliteli haber akışına karşın incelemeler sanki dh nin gerisinde kalıyor bir adım
ama itiraf edeyim sdn ortam olarak cok iyi

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Hakkı bey size tek sorum şu olacak. Koskoca haber siteleri bile sizin makalelerinizden arak yaparken, Webtekno arak yapınca niye birden böyle köpürdünüz? Hatta appleyardim.org forumunda da arada dolaşıyorum ordaki arkadaşlar sizin makaleden alınca uyardım onları. Sonra alınrılara shiftdelete alıntıdır yazmaya başladırlae. Böyle bir sürü site ve forum var hepsiyle başa çıkamazsınız ki?

ertancetx105n

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hakkı bey size tek sorum şu olacak. Koskoca haber siteleri bile sizin makalelerinizden arak yaparken, Webtekno arak yapınca niye birden böyle köpürdünüz? Hatta appleyardim.org forumunda da arada dolaşıyorum ordaki arkadaşlar sizin makaleden alınca uyardım onları. Sonra alınrılara shiftdelete alıntıdır yazmaya başladırlae. Böyle bir sürü site ve forum var hepsiyle başa çıkamazsınız ki?
Bakın şöyle bir durum var. Bu haberi yapan adamların ofisinde tonla adam çalışıyor ve bunlar da teknoloji sitesi. O zaman bir tek shiftdelete üretsin diğerleri koysun sitelerine, reklamlardan ordan burdan derken kazansın bir ton geliri. Burada bir emek var ve her zaman için bu emeği savunurum. Tutup da haberin içeriğine değil de ekipmanlarına laf edenler biraz içerikten örnek alsınlar. Orada kulaklık mikrofonunu uzatmak ayıp değil, oraya bütün kaliteli ekipmanlarını kurman zaten komik olur. Ayrıca video kalitelerini ofis içi videolarından biliyoruz zaten. Artık yeni telefonlar profesyonel bir şekilde çekiyor videoları. Tabi bunun farkında olmayan "Sözde Teknoloji Siteleri" var.

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Bakın şöyle bir durum var. Bu haberi yapan adamların ofisinde tonla adam çalışıyor ve bunlar da teknoloji sitesi. O zaman bir tek shiftdelete üretsin diğerleri koysun sitelerine, reklamlardan ordan burdan derken kazansın bir ton geliri. Burada bir emek var ve her zaman için bu emeği savunurum. Tutup da haberin içeriğine değil de ekipmanlarına laf edenler biraz içerikten örnek alsınlar. Orada kulaklık mikrofonunu uzatmak ayıp değil, oraya bütün kaliteli ekipmanlarını kurman zaten komik olur. Ayrıca video kalitelerini ofis içi videolarından biliyoruz zaten. Artık yeni telefonlar profesyonel bir şekilde çekiyor videoları. Tabi bunun farkında olmayan "Sözde Teknoloji Siteleri" var.
Teknoloji sitesini kastetmiyorum. Resmi haber kaynaklsrını kastediyorum

DeepHouse

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Nacizhane görüşümü paylaşmak istiyorum;
Öncelikle Hakkı Abi, size çirkince saldıran bu kişilere karşı tuttuğunuz tutumu taktir ediyorum, emek sarf edilerek üretilen herşeyde bir alın teri vardır, emeğinizi, işinizi, çalışanınızı savunmanız gerçekten güzel. Ancak söz konusu rakip firma malum şahıs ile ünlenmiş sonrasında bu kişi gerçek yüzlerini anlayıp işi terketmiştir. Kaybettiği hitlerden ötürü bu firma çeşitli arayışlara girmiş, en sonundada çözüm olarak sosyal medya şaklabanlarını işe alarak çözüm sağlamaya çalışmıştır. Şaklaban diyorum, neden diyecek olursak; çünkü bu firma 10-20 tl değerinde hediyeler dağıtıp arkasında deli gibi bir gurüh koşturuyor aslında düşündüğümüzde güzel bir pazarlama stratejisi bu etiktir, lakin gel gelelim olayı çirkin bir boyuta taşımak için bu şaklabanı kullanırlarsa işin rengi değişir bu etik değildir, "ergen ruhlu" kitleye hitap eden kişiler yine kendileri gibi "ergen ruhlu" şahıslarla sosyal saldırılar yapıyorlar bu çok çirkince ve bana göre itibar zedeleyici bir davranıştır, "ergen ruhlu" kelimesine küçük kardeşlerimiz lütfen alınmasın ergen olmak yaşla alakalı bir durum değildir. Dünyada microsoft'un en genç uzmanı 5 yaşındaki bir çocuk olduğunu, 18 yaşında Bursa'dan bir kardeşimizin sosyal medya uygulaması geliştirip microsoftun desteğini alması, yada bilim projeleri geliştiren 15-16 yaşında zehir gibi bir gurüh var, bu iş yaşla alakalı değil kendinizi ne kadar geliştirdiğinizle alakalı sayın dostlar, soruyorum bir insanın ekmeğiyle oynamak bu kadar kolay mıdır ? Diğer malum şahısa gelirsek, kendini mağdur gibi göstermesi oldukça ironik olmuş, lakin şöyle bir gerçek var, "internet".. Ne yazık ki artık seo kavramı çok ilerledi işe alımlarda vs.. ben sosyal medya sorumlusu alıcak olsam, referans kontrolünden sonra hatta normal bir personel bile alıcak olsam internet geçmişini araştırırım, ruh halini nelere yöneldiğini nasıl bir kişilik olduğunu araştırırım. Ancak gel gelelim hala bazı kişiler "reklamın iyisi kötüsü olmaz" mantığıyla hareket ediyor, ileride çok sıkıntılar yaşayabilirsiniz, ben şahsen birinin ekmeğine taş koymaya çalışan kişilerle çalışmam, yarın banada ticari bir anlaşmazlıkta aynı şeyleri yapmayacağının garantisini veremez, bu konu lütfen kaldırılmasın Hakkı Abi, nacizhane tavsiyemdir. Ancak sizin için çevrenizde gerçekten sizi ne kadar seven yada ne kadar köstek olan varmış, kimler kuyunuzu kazma peşindeymiş öğrenmeniz açısından güzel bir sınav olduğunu düşünmekteyim. Lütfen duruşunuzu bozmayın, arkanızdayız, iyi çalışmalar SDN Ailesi.. :)

dreamweb

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ferhat Ak denen botçu çocuğun açıklamasına, IFA yoğunluğu nedeniyle sessiz kalınca, bazıları gerçek sanıp, durumu da kabullendiğimi zannediyor.

Özel haberimi çaldıkları için sosyal medyadan paylaştığım aşağıdaki mesajımı biliyorsunuz;

Bu mesajımdan sonra Webtekno da resmi hesaptan Ferhat Ak denen botçu çocuğun eski yazışmalarını bulup paylaşmış. Adamlar FETÖ gibi, eski belgeleri saklamışlar.

Webtekno ile ilgili kısma ayrı bir başlıkta yer vereceğim. Öncesinde bu Ferhat Ak denen botçu çocuğa yazayım.

Bu çocukla ilk tanışmamız, ablası sayesinde oluyor. Sosyal medyadan beni takip eden ablası, kardeşi için "sizinle iletişim kursa olur mu?" diyor, biz de kabul ediyoruz.

Bu adam Google Hangouts üzerinden, 5 Mart 2015'te bana şöyle bir mesaj yazmış:

"Ben su anda muhasebe okuyorum, eylul ayina dogru staja baslamam gerek. Sizin ofis icerisinde Burcu Abla sanirim muhasebeye bakiyormus. Eger uygunsa sizin ofiste staj yapabilir miyimd diye soracaktim. sosyal medya hesaplariyla ilgilenirim, hem stajimi yaparim"

Ablasının daha önce bize bir talebini de değerlendirerek ofisimize alıyoruz, bir şeyler öğretmeye başlıyoruz. Çok sayıda kişi de buna şahittir. Bazı videolarımızda da bu arkadaş rol model olsun diye videosunu çekip de yayınlıyoruz aynı şekilde.

Sonra bu arkadaşın kişisel sosyal medya hesaplarından PKK yanlısı mesajlar atınca bunu uyarıyoruz. Kurumsal hesabı yönetirken, şahsi hesabına da dikkat etmen gerekiyor diyoruz. Sorunlar orda başlıyor.

Kopma noktası ise şöyle; ayın 1'inde bizde çalışırken 15'ine kadar çalışmaya devam ediyor. Ama öğreniyoruz ki, bizimle rakip olmak isteyen bir şirkette de çalışmaya başlamış. Bizde öğrendiği ne varsa aynısını o siteye de uyguluyor. Ekibimiz ve ben hayretler içerisinde kaldık bu ticari ahlaksızlık karşısında.

Tek bir mesaj atıyorum kendisine; "Sakın karşıma çıkma!" diye. Sonrasında ablasına da birkaç cümle yazıyorum ve konuyu kapatıyorum.

Bizde işi öğrenirken, bir yandan da bot işlerine vs girmiş bizden habersiz. Yazıştığı çok adam var. Konu uzayacak gibi olursa, bu aldığı bu teklifleri ve ne işler yaptığını da anlatırım. Halen de bu tarz ilanlar paylaşıyor. Takipçi kasma, twitter onaylatma vs işlerini yapıyor.

Benim bot ve sahte takipçilere olan duruşum nettir. Kişisel hesaplarıma bakın. Bot ve sahte takipçiye inansam kendime yaparım. 300 bin takipçisi olan adamlardan daha fazla etkileşim alıyorum 23 bin takipçi ile. İsteyen olursa Twitter Analytics'i mi de açarım.

Buyurun bu konudaki duruşuma bir başka örnek;

Kurumsal hesabımıza nerden geldiğini bilmediğim botlar ulaşmaya başladığında, ekibe haber verdim ve bu durumu hemen sosyal medyada paylaşalım dedim. Aşağıdaki tweet'i göndermişim zamanında;

Sahte takipçi kasıp, mavi tık satarak bir yerlere geleceğini düşünen botçu çocuk, yaşına bakmadan bana "Hakkı" diye yazarak, aklı sıra açıklaması yapmış :)

Bu çocuğu ciddiye alan Webtekno, bu çocuğun uydurmasını delikanlılık diye yazan arkadaş, yanlış yaptınız.

İlginç bir mevsime girmişiz. İyilik yaptığımız adamlar, şans verdiğimiz adamlar, pusuya yatıp çakallık peşindelermiş. Bunların mevsimi geldiğinde çıkıyorlar, bu adama nasıl saldırırız, itibarını nasıl zedeleriz diye kara kara düşünüyorlar.

Acınız büyük, anlıyorum. Kıskançlık, fesatlık kötü şey.

Allah sizi ıslah etsin.[/QUfOTE]
Şimdi öncelikle şunu belirteyim bende kendimi sosyal medyada geliştirmek isteyen biri olarak 2 ay önce yani 2016 Haziran'da Hakkı Abi ve diğer çalışanlardan başka Shiftdelete'in Facebook vs hesaplarını kimler yönetiyor diye merak etmiştim. Sonra Linked in uygulamasından araştırmalarım sonucunda Ferhat Ak denen soytarıyı gördüm. Kendisine bağlantı isteği yolladım kabul etti ve sonra kendisine mesaj attım cevap vermeyince profilinde yazan cep numarasından aradım amacım kendisine Shiftdelete'de çalıştığını gördüğüm için benimde ilgim olduğu için birkaç soru sormaktı. Kendisini aradım açtı telefonu gayet kibar konuşuyordu ama tabi ağır abide takılıyor dedim ki "Twitter'da mavi tık olayını nasıl yapıyoruz" "yöntemi nedir vs dedim" kendiside "yardımcı olacağını fakat "belli bi miktar karşısında yardımcı olacağını dile getirdi" oysa ki ben sadece konuyla ilgili yardımcı olmasını istemiştim daha sonra bende bunun bu tavırlarına sinir olarak kendisine Whatsapp'dan yazdım sitem ettim "paralı mı olur yardım istedim sadece vs vs" diye söylendim kendiside bi havalara girerek bana şunu söyledi "ben bu işi en iyi bilen kişilerle çalışyorum yok o yok bu" yani demek istiyor ki sen kimsin hani bende bunun üzerine numarasını sildim... Başımdan böyle bir olay geçti kısacası bugün bu olayı da okuyunca başımdan aşağı kaynar sular döküldüğünü hissettim nasıl Hakkı abiye ve çalıştığı kuruma böyle bir ihanet , saygısızlık , şerefsizlik yapar diye... Üstelik söylenene göre pkk ile ilgili bi kaç bişey de paylaşmış mı ne bişeyler bunu daha görmedim bulamadım da gerçekten büyük şerefsizmiş aslında böyle bişey asla ve asla cezasız kalmamalı hukuki yoldan nasılsa artık. Ferhat'la whatsapp den konuştuğum yazışmalar 2 ay önce yani 2016 Haziran ayında oluyor whatsapp'den sildiğim için konuşmaları geri çekemedim çok pişmanım bunun için Hakkı abiyede yazdım oda elimde tutman gerektiğini söyledi ama ben sildim böyle bişeyin olacağını nerden bileyim...

dreamweb

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Şimdi öncelikle şunu belirteyim bende kendimi sosyal medyada geliştirmek isteyen biri olarak 2 ay önce yani 2016 Haziran'da Hakkı Abi ve diğer çalışanlardan başka Shiftdelete'in Facebook vs hesaplarını kimler yönetiyor diye merak etmiştim. Sonra Linked in uygulamasından araştırmalarım sonucunda Ferhat Ak denen soytarıyı gördüm. Kendisine bağlantı isteği yolladım kabul etti ve sonra kendisine mesaj attım cevap vermeyince profilinde yazan cep numarasından aradım amacım kendisine Shiftdelete'de çalıştığını gördüğüm için benimde ilgim olduğu için birkaç soru sormaktı. Kendisini aradım açtı telefonu gayet kibar konuşuyordu ama tabi ağır abide takılıyor dedim ki "Twitter'da mavi tık olayını nasıl yapıyoruz" "yöntemi nedir vs dedim" kendiside "yardımcı olacağını fakat "belli bi miktar karşısında yardımcı olacağını dile getirdi" oysa ki ben sadece konuyla ilgili yardımcı olmasını istemiştim daha sonra bende bunun bu tavırlarına sinir olarak kendisine Whatsapp'dan yazdım sitem ettim "paralı mı olur yardım istedim sadece vs vs" diye söylendim kendiside bi havalara girerek bana şunu söyledi "ben bu işi en iyi bilen kişilerle çalışyorum yok o yok bu" yani demek istiyor ki sen kimsin hani bende bunun üzerine numarasını sildim... Başımdan böyle bir olay geçti kısacası bugün bu olayı da okuyunca başımdan aşağı kaynar sular döküldüğünü hissettim nasıl Hakkı abiye ve çalıştığı kuruma böyle bir ihanet , saygısızlık , şerefsizlik yapar diye... Üstelik söylenene göre pkk ile ilgili bi kaç bişey de paylaşmış mı ne bişeyler bunu daha görmedim bulamadım da gerçekten büyük şerefsizmiş aslında böyle bişey asla ve asla cezasız kalmamalı hukuki yoldan nasılsa artık. Ferhat'la whatsapp den konuştuğum yazışmalar 2 ay önce yani 2016 Haziran ayında oluyor whatsapp'den sildiğim için konuşmaları geri çekemedim çok pişmanım bunun için Hakkı abiyede yazdım oda elimde tutman gerektiğini söyledi ama ben sildim böyle bişeyin olacağını nerden bileyim...

qutoxy

Asistan
Reaksiyon puanı
11
SDN'nin en büyük hatası Ferhat gibi daha kişiliğini oturtamamış, kurumsallıktan ve profesyonellikten anlamayan ve henüz olgunlaşmadığı için kişiliğini koyacak yer arayan bir ergeni işe alarak yapmış. Bu olaylardan sonra bunu anlıyorum ben. Şuanda o ergen de kendisi için iyi bir referans olan SDN'yi CV'sinde kullanıyor, yaptığı ihanetlere rağmen.

MR.Anonymous

Dekan
Reaksiyon puanı
498
Ferhat SDN'de çalışırken facebook sayfasını takip etmeyi bırakmıştım. Afedersiniz b**k etmişti sayfayı.

dewiltr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
kısaca "kandırıldım" açıklaması . Karşınızdakine çoluk çocuk diyorsunuz ama maalesef açıklamanızda ki ifadeler daha çocukca .. Pkk yanlısı mesajlar attıktan sonra neden çalışmaya devam etmesine izin verdiniz ? Her şeyi geçtim o ona bunu demiş bu onu yapmış banane benim için önemli olan bot mevzusudur eğer doğru ise sürekli haktan adaletten bahseden insanların yaptığı bu olay çok yakışıksızdır insanları kandırmaktır . Benim anlamadığım bir şey var twitter profilinde "kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi! " yazan sitenin twitter hesabının paylaşımları 3 rt 10 fav civarında bir tek bana mı garip geliyor ? Tencere dibim kara seninki benden kara ..

Şu söylediklerini yazacaktım hesap açtım, baktım ki sen yazmışsın teşekkürler arkadaşım. Size sorulacak en net soru madem çocuk PKK yandaşı paylaşım yapıyordu neden çalıştırmaya böyle insanlara ekmek vermeye devam ettiniz?