FegeyaOS - Hobi amaçlı işletim sistemi

Bu konuyu okuyanlar

Osdev

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Sanal makine kurmalısınız: VirtualBox'u kurun.
BIOS'tan sanallaştırmayı kontrol edin/açık olmalı.
FegeyaOS GitHub hesabından açıklamasındaki linkten indirin. Yeni makine oluşturun ve Unknown/64bit seçin. ISO'yu da ekleyin.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Ben orada bir İso göremedim. Yok.

Osdev

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Olur. :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Zaten GPL lisansının üstünde geliştiren kişinin ismi yazıyor. Oradan ulaşabiliyorsunuz.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Bir kapat komutu ekleyememişler. Akıllarına gelmemiş. Veya kill ile işlemleri sonlandırarak kapatıyorlar. Senin bunda payın ne?

Osdev

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Bir kapat komutu ekleyememişler. Akıllarına gelmemiş. Veya kill ile işlemleri sonlandırarak kapatıyorlar. Senin bunda payın ne?
Kapatma komutu hizmetleri kapatarak yapılabilir, bu mantıklı. Senin bunda payın ne derken neyi kastettiniz?

Osdev

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Suanlık eklediğim bir şey yok çok fazla. Onun yerine hem Türkçe'ye çevirmeyi düşünüyorum ve daha fazla özellik ekleme konusunda çalışmalar yapmak istiyorum açıkçası.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Senin Github'a eklediğin Kaynak dosyalar derlenmiyor. Son aşamada takılıyor. Kendin derleyip dene istersen.

Son düzenleme:

Osdev

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Tamam, az sonra durumu paylaşırım.

Sorunsuz bir biçimde inşa ediyor. Zaten GitHub'a göndermeden önce test ediyorum. Galiba bazı paketler kurulmamış. SCons başlıca kurulması gerekir.

Ayrıca hangi işletim sistemi üzerinden inşa ediyorsun?

Son düzenleme:

Osdev

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Tam olarak bittiğinde ne hatası/sorunu alıyorsun?

İstersen bu sorununu GitHub/Issues kısmında çözelim. Burası çok mesaj ile dolmuş durumda.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Bir dosyanın mevcut olmadığını bildirdi.

Osdev

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Hangi dosya? İsmini verir misiniz?

Son sürümü indirmemiş olabilirsiniz. Ben teker teker yayınlıyorum. Şimdi indirirseniz sıkıntısız çalışmalı, ben de sıkıntısız inşa ediyor.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Sildim, kaldırdım. İki saat önce denemiştim.
Windows ta zaten derlenemez. Windows sh dosyalarını ve Unix dosya yollarını tanımaz.

Osdev

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Sildim, kaldırdım. İki saat önce denemiştim.
Windows ta zaten derlenemez. Windows sh dosyalarını ve Unix dosya yollarını tanımaz.
Zaten Windows için geliştirdiğim bir derleyici takımı yok, olması için Windows'un desteklediği uzantılar üzerinden yapılmalı.

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,972
FegeyaOS, bugün yayınlanacak olup. Dünden hazırlıklara başlandı yayınlanma için. Test için paylaştım, bugün Beta 1 yayınlanacak. Sorunun ne olduğunu bilmeden cevap yazmayın. En geç saat 6da aynı link üzerinden yayınlanacak kaynak kodları.
Linux çekirdeği mi kullanıldı ?

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Hayır, Linux çekirdeği kullanmadım. İsterseniz kaynak kodlara göz atabilirsiniz, Linux çekirdeği kullanmak istesem zaten piyasada birsürü var ve çoğunluğu GNOME, XFCE kullanıyor.

Acaba bu durum, Linux çekirdeğinin iyi olmasından dolayı olabilir mi?

Osdev

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Acaba bu durum, Linux çekirdeğinin iyi olmasından dolayı olabilir mi?
Linux çekirdeği iyi ya da kötü demedim zaten. Binlerce kişi Linux projesine destek vermiştir ve bunun sonucunda güzel bir çekirdeği ortaya koymuşlardır. Linux çekirdeği kullananlar bence en azından GNOME,XFCE ya da KDE ya da türevlerini kullanmak yerine kendi masaüstü ortamını yaparlarsa hem insanlar farklılık görürler, hem de kullanışlı olabilir.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Linux çekirdeği iyi ya da kötü demedim zaten. Binlerce kişi Linux projesine destek vermiştir ve bunun sonucunda güzel bir çekirdeği ortaya koymuşlardır. Linux çekirdeği kullananlar bence en azından GNOME,XFCE ya da KDE ya da türevlerini kullanmak yerine kendi masaüstü ortamını yaparlarsa hem insanlar farklılık görürler, hem de kullanışlı olabilir.

Bence zaten yeterince çeşitlilik var, hatta bu çeşitliliğin azalması gerektiğini düşünüyorum. Bu kadar çok çeşitlilik olması bence zarar veriyor. 10 insanın 1 projeye mi yardım etmesi iyi yoksa 10 insanın yalnızca kendi projelerini geliştirmeleri mi iyi? Senin dediğin gibi olsa bence GNU/Linux daha çok zarar görür.

Osdev

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Bence zaten yeterince çeşitlilik var, hatta bu çeşitliliğin azalması gerektiğini düşünüyorum. Bu kadar çok çeşitlilik olması bence zarar veriyor. 10 insanın 1 projeye mi yardım etmesi iyi yoksa 10 insanın yalnızca kendi projelerini geliştirmeleri mi iyi? Senin dediğin gibi olsa bence GNU/Linux daha çok zarar görür.
Bir anlamda evet haklısın dediğin duruma katılıyorum.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Derleme hatası = "./insa satır 184 : scons not found"

Osdev

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Derleme hatası = "./insa satır 184 _ scons not found"
Dediğim gibi, bazı paketler kurulu değil. SCons başta olmak üzere "not found" yazılı hatalar genellikle paketin doğru kurulmadığı ya da hiç kurulmadığı anlamına gelir. Attığınız fotoğrafa göre, SCons'un en son sürümünü kurmanız gerekmektedir.

misty rosetta

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,369
Tabii. FegeyaOS, 2017 yılında başlamış sıfırdan geliştirilen bir hobi işletim sistemidir. X86_64, i586 mimarileri destekler. Fegeyake adındaki kendi çekirdeğini kullanır.

Ayrıca hesabım var. Türkçesever adlı kullanıcının attığı link.
Arayüz oldukça sade, Windows XP niyetine bunu kullanacağım artık.

Ben de mi böyle bir şey yapsam acaba? :D

Osdev

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Arayüz oldukça sade, Windows XP niyetine bunu kullanacağım artık.

Ben de mi böyle bir şey yapsam acaba? :D
Yapmak istiyorsan örneklere göz atabilirsin: örneğin AnarchyLinux.