Fedora 11 Kullanıma Hazır

Bu konuyu okuyanlar

Ordo ab chaO

Müdavim
Reaksiyon puanı
42
Açık kaynak kodlu işletim sistemleri arasıda en çok ilgi görenlerden biri olan Fedora'nın yeni sürümü kullanıcıların beğenisine sunuldu.

Red Hat sponsorluğunda geliştirilen Fedora projesinin son sürümü Fedora 11 ücretsiz olarak kullanıma sunuldu. Yeni işletim sistemi beraberinde KDE ve GNOME'un son sürümleri ile geliyor.

Fedora_11_011244623626.jpg

Ext4 dosya sistemini
kullanan Fedora 11'in en iddialı olduğu alan ise açılma süresi. Geliştiriciler Fedora 11'in 20 saniyede açıldığını iddia ediyorlar. Intel, ATI ve NVIDIA kernel mod ayarlarına sahip olan yeni işletim sisteminin bünyesinde ayrıca Firefox 3.5 beta sürümü de bulunuyor.

Fedora 11
'i denemek istiyorsanız buraya tıklayıp kurabilirsiniz.

::
Windows mu, Linux mu?
Yazan: Emre Demiray
SDN - http://shiftdelete.net

YoungClever

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
peki bu 4.3 gb lık olan ile 700 mb lık olan sürüm arasında ne gibi farklar var???

rozabay

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
34
:: Windows mu, Linux mu?
Yazan: Emre Demiray
SDN - http://shiftdelete.net

Öncelikle konu güzel ancak linux mu windows mu yıllardır tartışılan bir konu ve hiç bir zaman neticeye ulaşmış değil. Windows u Linux Mu, Ati mi NVidia mı, İntel mi AMD mi artık bu tarz tartışmalardan gına geldi valla. Onun yerine Fedora Kullandınız mı yada Kullanmayı düşündünüz mü diye konuyu tartışsak daha iyi olur en azından millet birbirine girmez.

Saygılarla...

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
hem KDE li olan hem de gnome'lu olan sürümünü de indiriyorum. bakalım ne gibi farklar olmuş...

zootechnist

Doçent
Reaksiyon puanı
22
peki bu 4.3 gb lık olan ile 700 mb lık olan sürüm arasında ne gibi farklar var???

DVD ile CD arasındaki fark program sayısından kaynaklanıyor.DVD de daha çok program var ve daha sonra internetten indirmek zorunda kalmıyorsunuz.Bir de Fedoranın DVD'si ni denemedim henüz ama çoğunlukla diğer dağıtımlarda cdler live cd olup yüklemeden önce deneme şansınız var ve yükleme yaparken aynı zamanda pcyi kullanıp internet vb. işlemlerinizi yapabiliyorsunuz.DVD ise direk kuruluma geçiyor.

kısacası fark paket sayısı.

ayrıca bu adresten işlemci mimarinize ve indirme şeklinize (bittorent,jigdo veya direk indirme) uygun olan dağıtımı bulabilirsiniz.

http://fedoraproject.org/en/get-fedora-all

i386 32 bit işlemciler için x86_64 64 bit işlemciler içindir.eğer raminiz 3gb'tan fazla ise 64 bit indirmeniz gerekiyor tamanını kullanabilmek için.Onun dışında 64 bit olan işlemciye 32 bit yükleyebilirsiniz.Problem oluşturmaz.

yeni başlayacaklara cd versiyonunu öneririm böylece yüklemeden önce masüstünü görmüş olursunuz.

sdelta

Müdavim
Reaksiyon puanı
140
Fedora gerçekten hızlı ve stabil çalışan bir sistem. Linux üzerine kurulu olan oyun suncularında kullanıyoruz, gerçekten iyi. Ancak ubuntu tavsiye ederim linuxta desktop için.

tonce

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
14
Linux kullanılacaksa Pardus kullanılmalı cünkü çok başarılı.

crewd0x

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Hemen İndirip Deneyeceğim .