Fatih projesinin şartnamesinde bilinmeyenler!

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Hakkı Alkan

Administrator
Yönetici
Admin

REDFOKS

Kürşad'ın Kırkıncı Çerisi Ϝ ϓ ſ Ϟ
Acaba neden kullanmalarına izin vermiyor google ??! onuda açıklasaymış bari

Hakkı Alkan

Administrator
Yönetici
Admin
bu konuyu bazı yöneticilere sorduğumda "yabancı markaların lobisi" olarak söylendi redfoks.

totleben

Asistan
Android açık kaynaklı değil miydi? Özgürlük vadetmiyor muydu? Çok garipsedim. Google açık kaynak geliştirdiği bir işletim sisteminin kullanım hakkını nasıl vermez ki?

Şartnamenin ağır oluşundan birilerini gösterdiği belliydi. Demek ki o gösterdiği firma, yerli firma değilmiş.

Şartname yerli bir firmayı işaret etse o kadar önemli değildi ama yerlileri safdışı bırakan bir şartname olmamış.

221BSHERLOCK

Dekan
İştahları kabardı yabancı firmaların para büyük olunca. Anlaşılan o ki Google da onlara elinden gelen desteği sağlıyor. Yerli firmalardan başkası almamalı bu ihaleyi! Oldu ki yabancı firmaya kaldı diyelim; fabrika burada kurulmalı, işçileri Türk işçiler çalışmalı.

webrettin

Profesör
İlk 8500 adetlik tabletten sonrası yerli firmaların katılabileceği anlaşma sağlanıncaya kadar bir şekilde bekletilip tekrar ihale edilebilir, bürokrasi bunun için olmalı ve işlemeli.

REDFOKS

Kürşad'ın Kırkıncı Çerisi Ϝ ϓ ſ Ϟ
Tabi pasta büyük doğal bu tip lobi faliyetleri ile pastadan büyük payı almak istiyorlar :mad:

topalsolucan

Rektör
Sanki markalaşmış bir tablet üreticimiz varmışda, proje dışı bırakılmış. Adamlar bu sektörde ahtapot gibi yayılmış, sen sırf yerlisin diye yedirirlermi adama. Kim yapacaktiysa artık.

eskibirkullanici

Profesör
yabancılara gitmesi çok daha iyi ben sermaye dışarı çıkmayacak diye öğrencilerin dandik tablet kullanmasını istemem. Öğrenciler için hangisi daha iyiyse o olmalı. Sonuçta bu proje yerli şirketler para kazansın diye yapılmıyor.

orcnd

Dekan
sanki proje yerlilere verilse para bizim mi cebimize giricek. yine paranın çoğu çinlilere gidicek. sonuçta en önemli parçalar çinde üretilmekte. daha önemlisi çinlilere ait tesislerde üretilmekte.

google'ın 3.0'ın dağıtımı konusunda biraz özenli davrandığı ortada. bu türkiyeye karşı bir tutum değil dünyadaki üreticilere karşı genel bir tutum. çindeki küçük üreticileride vuran bir durum. çin malı tegra 2 tablerin çoğu hala 2.3.4 kullanmakta aynı donanımdaki büyük markalı tabletler 4.0 ı konuşuyorlar.

fakat hükümetinde 3.0 da diretmesine pek anlam veremedim. eğitim yazılımı açısından önemli bir fark yaratmıyacaktır aslında

futureng

Asistan
Sende uyanıklık yapacan. Şartnameye android 2.3 yazacan. Ihaleden sonrada cihazları 3.0 güncellemesini Resmi yada custom dediğimiz şekilde yaptırıp güncelletecen..

the_korsan

Üyecik
Devlet Türkiye'ye google'nin ofis açarak vergiye tabi olması için bastırdı ve google de bunun intikamını almakta.

1905

Asistan
Kendi isletim sistemimizi yazabilecegimiz kapasiteye sahibiz.O sart namenin degistirilip %100 Türk isletim sisteminin kullanilmasi olarak degistirsinler ve busayede bicok genci ümitlendirebiliriz kendi yazilimlarimizi daha da ileri götürme konusunda.

antimatter

Profesör
yokmu linuxla çalışan bi tablet yaw...
bide exper alsa nolacakki, adı yerli malzemelerin tamamı çinden ordan burdan... montajı burda olunca yerli marka oluyoo...

sdmh

Profesör
Taş gibi pardusun var. Alırsın netbookları yüklersin pardusu ne şiş yanar ne kebap. Mecbur mu tablet+android olmaya. Bakın buraya yazıyorum. Kaç tane tablet sırf root yapmak için rom yüklerken zayi olacak. Hemde haftasında :biggrin:

abdullah36

Üyecik
peki ihale sonuçlanmış mı kazanan firma hangisi. ayrıca Fatih projesi sadece tabletlerden oluşmuyor. her sınıfa akıllı tahtalar var.

ethem

Asistan
pardus var pardus mobil çıkarsınlar olsun bitsin hem böylece çoçuklar sürekli oyun oynayamaz :) android için birçok oyun var.

sdmh

Profesör
pardus var pardus mobil çıkarsınlar olsun bitsin hem böylece çoçuklar sürekli oyun oynayamaz :) android için birçok oyun var.
Öğrenciler marketten çıkmaz artık. Derste Angry Birds oynarlar. Öğretmenlerde *Angry öğretmen olur bağırırlar. :biggrin:

* Angry : Sinirli, kızgın

fatihcamli

Doçent
ver win7 getir eniyi tableti bak rahatına ucuza ne arıyorsun ki....nasılsa ödeyecek insan cookk.

stat counter