Fan AK-47 gibi ses çıkarıyor

Bu konuyu okuyanlar

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Altta yazdıklarımın çoğunluğu gereksiz. (Yani pc'nin geçmişini anlattım.) Sorun için son paragraf yeterlidir.

Beleşci bir abimizden bilgisayarcıya para vermemek için Core 2 Duo P8600 ile çalışan!?, gt 9600m ile görüntü veren, klavyesinin yarısı çalışmayan tabir-i caizse canavar laptopu format için eve geldi.

Laptop 10 saniye içinde kapanıyordu. Arayıp söylediğimde "sen bozdun, napıyosan yap" gibisinden atar yaptı. Bende ısınmadan dolayı olduğunu anladım ama uygun tornavidam olduğu için sökememiştim.

Bu gün elime düzgün tornavida geçti ve söktüm eski bir diş fırçasıyla katılaşmış macunu kazımam gerekti bir saat boyunca. Sonra laptoptan daha pahalı olduğunu tahmin ettiğim CoolerMaster Termal macunu bir güzel işlemcisinin, ekran kartının, chipsetlerin üzerine sürdüm. Bakır boruyu bir güzel yıkadım ve kuruttum. Windows 8.1 64 bit vardı elimde yeni usb hazırlamaya üşendim ve evet 8.1 pro 64 bit kurdum bu canavara.

Soruna gelirsek boşta bile AK-47 ve traktör arası "tar-tar-tar-ta-tatar" gibi sesler çıkarıyor. Nasıl düzelticem bu durumu. (Bu arada bilgisayarı geri vermicem napıyosan yap dediği için. Süs olarak dursun evde.) kablolar sürtmüyor, fan oynamıyor.

Son olarak bu bilgisayarı bir yere bağışlasam ayıp olur mu? Hali ortada, Youtube'da bir video açınca işlemci %70'e vuruyor ve çok ses yapıyor. Linux ya da android kurmayı düşünüyorum.

Son düzenleme:

rover_xp

Profesör
Reaksiyon puanı
2,230
bence fanının pervanesinde kırık fln olabilir. tavsiyem yeni bir fan almanız. o laptobun fanının 10-15 tlye bulunabileceğini tahmin ediyorum. aslında yeni bir fan alsanız bile o bilgisayar bir işe yaramaz. çok eski ve düşük özellikli. parça parça satın en mantıklısı.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Öncesinde fanda o ses yoksa temizlerken yalpalamasina sebep olmuş olabilirsin. Hele fanı yıkayıp kuruttuysan ?
Varsa yağlaman veya yalpalamamasını sağlaman gerekir.

Laptopumda yalpalamaya çözüm olarak fan kapağını hafif içten büküp buldum 1 senedir hala yenisini alicam ? Fanın boslugunu alamadigimdan o sekil çözüm bulabildim ?

Yalpalamaysa farklı pozisyonlarda sürtünme azalır o sert sesi duymazsin. Laptop açıkken kademe kademe ters cevir düzelcek mi bakalim.
Oksitlenme gibi bir sebepten yağlama gerekiyorsa o ses her şartta gelir

Son düzenleme:

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Goygoy gibi geldi bana başlık nedense.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Öncesinde fanda o ses yoksa temizlerken yalpalamasina sebep olmuş olabilirsin. Hele fanı yıkayıp kuruttuysan ?
Varsa yağlaman veya yalpalamamasını sağlaman gerekir.

Laptopumda yalpalamaya çözüm olarak fan kapağını hafif içten büküp buldum 1 senedir hala yenisini alicam ? Fanın boslugunu alamadigimdan o sekil çözüm bulabildim ?

Yalpalamaysa farklı pozisyonlarda sürtünme azalır o sert sesi duymazsin. Laptop açıkken kademe kademe ters cevir düzelcek mi bakalim.
Oksitlenme gibi bir sebepten yağlama gerekiyorsa o ses her şartta gelir
Evet hocam yıkadım fanı. Kendi laptopumda da yıkarım hep hiç sorun çıkmamıştı.
Goygoy gibi geldi bana başlık nedense.
Başlık goygoy olay ciddi :D

tolgagamer123

Doçent
Reaksiyon puanı
477
Altta yazdıklarımın çoğunluğu gereksiz. (Yani pc'nin geçmişini anlattım.) Sorun için son paragraf yeterlidir.

Beleşci bir abimizden bilgisayarcıya para vermemek için Core 2 Duo P8600 ile çalışan!?, gt 9600m ile görüntü veren, klavyesinin yarısı çalışmayan tabir-i caizse canavar laptopu format için eve geldi.

Laptop 10 saniye içinde kapanıyordu. Arayıp söylediğimde "sen bozdun, napıyosan yap" gibisinden atar yaptı. Bende ısınmadan dolayı olduğunu anladım ama uygun tornavidam olduğu için sökememiştim.

Bu gün elime düzgün tornavida geçti ve söktüm eski bir diş fırçasıyla katılaşmış macunu kazımam gerekti bir saat boyunca. Sonra laptoptan daha pahalı olduğunu tahmin ettiğim CoolerMaster Termal macunu bir güzel işlemcisinin, ekran kartının, chipsetlerin üzerine sürdüm. Bakır boruyu bir güzel yıkadım ve kuruttum. Windows 8.1 64 bit vardı elimde yeni usb hazırlamaya üşendim ve evet 8.1 pro 64 bit kurdum bu canavara.

Soruna gelirsek boşta bile AK-47 ve traktör arası "tar-tar-tar-ta-tatar" gibi sesler çıkarıyor. Nasıl düzelticem bu durumu. (Bu arada bilgisayarı geri vermicem napıyosan yap dediği için. Süs olarak dursun evde.) kablolar sürtmüyor, fan oynamıyor.

Son olarak bu bilgisayarı bir yere bağışlasam ayıp olur mu? Hali ortada, Youtube'da bir video açınca işlemci %70'e vuruyor ve çok ses yapıyor. Linux ya da android kurmayı düşünüyorum.
Fanı temizle termal macunu yenile. Gerekirse çamaşır suyla yıka yada susturucu tak ses çıkarmaz :D

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Windows 7 yüklerseniz biraz daha rahatlar bence.
Hocam ekranda, klavyede, wifide falan bir sorun var mı diye kontrol etmem gerekti. Elimde olduğu için 8.1 yükledim. Linux'un bir dağıtımını yüklemeyi düşünüyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Fanı temizle termal macunu yenile. Gerekirse çamaşır suyla yıka yada susturucu tak ses çıkarmaz :D
İçi tertemiz hocam. Tek bir toz parçası bile bırakmadım.

Mehmet_Emir

Doçent
Reaksiyon puanı
1,179
Biride donanımı güçsüz değilken Linux kurmayı planlasın neyse donanım yetersizliğinden dolayı baya fazla çalışıyor ve gürültü yapıyor, daha az sistem kullanan bir işletim sistemi kurarsan sorun biter.

Son düzenleme:

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Yeni sayılmaz ki laptpum. 6. yılını dolduracak. En iyisi yeni bir saylangoz fan almak.
Almadan once elindekini bi perte cikarana kadar uğraş madem.
Laptop suan hazir toplanmis haldeyken ac. O ses gelirken döner gibi cevir yavaşça ve az bişey bekle ses geçeceği bi yer olcakmi ? duruma göre fan kapagini yamult. Yeni fani almaya degsin en azından ?

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Almadan once elindekini bi perte cikarana kadar uğraş madem.
Laptop suan hazir toplanmis haldeyken ac. O ses gelirken döner gibi cevir yavaşça ve az bişey bekle ses geçeceği bi yer olcakmi ? duruma göre fan kapagini yamult. Yeni fani almaya degsin en azından ?
Deniyorum hocam bakalım olacak mı.

tolgagamer123

Doçent
Reaksiyon puanı
477
Bence kullanmayacaksan başka bir bilgisayarın varsa android kur. Ama başka bilgisayarın varsa

Bence kullanmayacaksan başka bir bilgisayarın varsa android kur. Ama başka bilgisayarın varsa
Çünkü diğer windows sürümlerinde pek bir etki olmaz

Reaksiyon puanı
6,381
Fanın kanadı azıcık çıkık olup dönerken kenara köşeye çarpıyor olabilir mi?

ömerim55

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,328
Bir bana denk gelmedi böyle. Acaba fazla masraf söylesem masrafı çok bulup ne yaparsan yap diyebilir mi?

WatchAndlearn02

Asistan
Reaksiyon puanı
15
Çok alakasız ama sürücüleri yükledinizmi özellikle ekran kartı ?

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Sorunu çözdüm. Fanı açtım ve yavaş çevirdim falan, işe yaramadı. Kapağını açtım ve pervanesinin motora giren kısmına yağladım. Şu anlık zeytinyağı sürdüm ama babam akşam makine yağı getirecek.

Çok alakasız ama sürücüleri yükledinizmi özellikle ekran kartı ?
Dün gece Windows'u yükledim. Uykum gelince Sürücüleri yüklemedim.

Çünkü diğer windows sürümlerinde pek bir etki olmaz
Evet hocam Android olursa kurmayı düşünüyorum.

Yardım edenlere teşekküür ederim.

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147

Bir kişi arkasından beleşçi demek çok yanlış ve ayıptır. Adamın gayet normal olarak ne yaparsan yap demesi işi sana bıraktığı anlamını taşır, bağışlamanı değil.
Gerçekten dediğiniz gibi olsa bile direkt olarak iade etmeniz gerekir. Bu tarz durumlar hep yaşanır bu sektörde.

Öte yandan herkes her ürünü alamayabilir veya üründeki kârını ve faydasını maksimize edebilir. Klavye bozuksa 400 500 vereceğine ek usb klavye alınabilir. Veya bozulmasın tekrar satarken tamir ederim diye düşünedebilir. Yada para vermek istemiyor olabilir. Şuan kullanılabiliyor mu ? Bu soruya cevap evetse iş bitmiştir.

Şuan atom işlemcili i3 işlemcili makineler bile 6bin tl neredeyse, tahmini 50'tl lik termal macunun ikinci eli bile 1000tl edebilecek olan eba'lı şu günlerin laptopuna çamur atmak çok yanlış. Şu macunlarda en tepede yapışkanlı sürülebilen termal macunlardır ama onuda senin göreceğini zannetmem. Küçümsediğin bir işi yaparak bence kendini daha goygoy duruma düşürüyorsun.

WatchAndlearn02

Asistan
Reaksiyon puanı
15
Faydası olur mu bilmem ama Ekran Kartını güncelleyip tekrardan bakabilirmisiniz duruma

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Bir kişi arkasından beleşçi demek çok yanlış ve ayıptır. Adamın gayet normal olarak ne yaparsan yap demesi işi sana bıraktığı anlamını taşır, bağışlamanı değil.
Gerçekten dediğiniz gibi olsa bile direkt olarak iade etmeniz gerekir. Bu tarz durumlar hep yaşanır bu sektörde.

Öte yandan herkes her ürünü alamayabilir veya üründeki kârını ve faydasını maksimize edebilir. Klavye bozuksa 400 500 vereceğine ek usb klavye alınabilir. Veya bozulmasın tekrar satarken tamir ederim diye düşünedebilir. Yada para vermek istemiyor olabilir. Şuan kullanılabiliyor mu ? Bu soruya cevap evetse iş bitmiştir.

Şuan atom işlemcili i3 işlemcili makineler bile 6bin tl neredeyse, tahmini 50'tl lik termal macunun ikinci eli bile 1000tl edebilecek olan eba'lı şu günlerin laptopuna çamur atmak çok yanlış. Şu macunlarda en tepede yapışkanlı sürülebilen termal macunlardır ama onuda senin göreceğini zannetmem. Küçümsediğin bir işi yaparak bence kendini daha goygoy duruma düşürüyorsun.
Hocam yanlış anladınız beni. Ben normalde severDİM kendisini. Eksik yazmışım maalesef. Arkadaş fazlasıyla atar yaptı. Yoksa bir bilgisayar için atar yapacak biri değilim.

Artı olarak kendi durumunu biliyorum zaten. Durumu kötü olsa böyle bir şey yapmazdım, ortalamanın üstünde durumu var. Sende kalsın gibisinden atar yaptı çünkü rahatça alabilecek durumu var zaten. Neler dediği ise Whatsapp'ta duruyor. Yüzünede söyledim zaten.

Goygoy durumuna düşmem benim için bir şey ifade etmiyor. Zaten konuda ki detayları goygoy olsun diye yazmıştım. Zaten bağışlayabilirsem, bağışlayacağımı söyledim.

Faydası olur mu bilmem ama Ekran Kartını güncelleyip tekrardan bakabilirmisiniz duruma
Sorun düzeldi hocam.

Son düzenleme:

Obenfuhrer

Asistan
Reaksiyon puanı
286

Fanını değiştir cihazın düzelecektir.

26¥¥26

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,554

Sende AWP misin ?