Fake Script Nedir ? Security Hakkında Genel Bilgiler #2

Bu konuyu okuyanlar

Tuğ-han

Doçent
Reaksiyon puanı
482
Fake Script Nedir ?
Arkadaşlar Fake Script'in Türkçesi = "Sahte Senaryo" dur ama baştan söyleyeyim bu anlatacağım makalede az da olsa PHP bilmeniz gerekiyor (Editleyebilecek düzeyde)
Çünkü Fake Script yazmamız gerekiyor ancak Kendiniz Yazmadan internetten hazır scriptleri de editleyebilirsiniz ama güvenli olmayacaktır zamanında biz de öyle scripti kodlar içine backdoor yerleştirip paylaşırdık ve bu scripti kendine göre editleyip websitesi haline getirenler aslında farkında olmadan web sitesini bize çaldırıyordu SQL zaafiyetleri ile DB'sine sızıp Admin panel bilgilerini alıyordum ve siteye Shell atıp hackliyordum neyse bu Shell backdoor SQL vb terimleri ilerdeki makalelerimde anlatacağım Fake Script 'in amacı şudur kurbanı kandırarak birşekilde istenilen bilgiyi kaydetmemize yarayan yazılımdır genelde PHP tabanlı olur.
Fake Script'e örnek olarak kısaca şöyle birşey diyebiliriz.
Instagram Login Sayfasıyla Birebir Aynı bir ve sitesi düşünün ama url'si instagram.com yerine iinstagram.com yazıyor ama tabiki bunu kurban kişi farketmiyor sayfa klasik bir Instagram sayfası gibi kullanıcı adı ve şifresi istiyor kurban kişi bu kutucuklara tıpkı instagram'a giriş yapıyormuş gibi bilgilerini giriyor ve giriş yap kutucuğuna tıklıyor ardından sayfa onu gerçek instagram.com'a yönlendiriyor tabi kurban pek birşey anlamıyor. Ama o iinstagram.com adlı siteye farkında olmadan bilgilerini veriyor.iinstagram.com adlı site onun kullanıcı adını ve şifresini logluyor (kaydediyor) ve ya bu bilgileri site sahibine e-posta olarak gönderiyor yada sitenin içinde bir .txt uzantılı metin belgesine kaydediyor.
Yani hiç farkında olmadan bilgilerinizi verebiliyorsunuz.
Yani burada örnek olarak verdiğimiz iinstagram.com adlı web site bir Fake Script websitesidir. Yani burada size diyeceğim bu çeşit yazılımlara dikkat edin url'ye kesinlikle bakın ayrıca Fake Scriptler sadece login şeklinde değil takipçi arttırma vb. çeşitli sitelerde de olabilir o yüzden size önerim herhangi bir yere kesinlikle hesaplarınızı vermeyin. Bırak takipçin az olsun en azından az takipçili Instagram hesabından olmazsın.
Not:Bilgilendirme amaçlıdır herhangi Fake Script sitesi açıp hesap çalmasını kesinlikle tavsiye etmiyorum. Eğer yaparsanız SDN ve ben sorumlu değilim.
İyi Forumlar Dilerim :D

Samet_KTK

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Eline sağlık abi bir sorum olcak ömden yazdım cevaplarsan sevinirim